Հաջողության հասնելու համար Հայաստանը պիտի ավելի մեծ ուշադրություն դարձնի կրթությանը. Նոբելյան մրցանակակիր (ֆոտո)
13 ապրիլի, 2016  18:39
Հայաստանն ու Իսրայելը ընդհանուր շատ բան ունեն. երկու երկիրն էլ փոքր են, երկուսն էլ շրջապատված են, սակայն Իսրայելն ավելի մեծ ուշադրություն է հատկացնում կրթությանը, իսկ Հայաստանն այդ առումով հետ է մնում: Նման կարծիք է հայտնել քիմիայից Նոբելյան մրցանակակիր Աարոն Չեխանովերը, որը Երեւան է եկել   4 այլ մրցանակակրի հետ` մասնակցելու «Հայաստանում Նոբելյան օրերին»:
«Մեր երկրներն ընդհանուր շատ բան ունեն. երկու երկիրն էլ շրջապատված են, երկուսն էլ փոքր են, երկուսի բնակիչներն է ստիպված են հույսը դնել սեփական խելքի վրա: Դուք բնական պաշարներ չունենք, մինչեւ վերջերս մենք էլ չունեինք, բայց այժմ մենք գազ ունենք: Սակայն մեզ մոտ ավելի մեծ ուշադրություն են հատկացնում  կրթությանը, իսկ Հայաստանն այս առումով մի քիչ հետ է մնում», - ասել է նա:
Նրա կարծիքով, Հայաստանի կառավարությունը պիտի ավելի շատ աջակցի կրթությանը եւ երկրում գիտության զարգացմանը, ինչպես նաեւ իր քաղաքացիներին, չէ որ նրանց մեջ իրոք խելացիները եւ տաղանդավորները կան:  Սփյուռքի փորձը ցույց է տալիս, որ հայերն իրոք կարող են շատ հաջողակ լինել, նրանք ունեն դրա համար անհրաժեշտ ամեն ինչ, սակայն ինչ-որ բանի հասնելու համար նրանց հնարավորություններ են անհրաժեշտ եւ կառավարության աջակցությունը:
Սա Աարոն Չեխանովերի առաջին այցը չէ: Նա այստեղ է եղել նաեւ  2010-ին, եւ այդ ժամանակվանից, նրա խոսքով, Հայաստանում շատ բան է փոխվել դեպի լավը, սակայն կան շատ բաներ, որ հնարավոր է փոխել:
«Ես հույս ունեմ, որ մեր երկրներն ապագայում կկարողանան համագործակցել մեկ նպատակով` մարդկային կյանքն ավելի լավը դարձնելու», - ասել է մրցանակակիրը:
Հիշեցնենք, որ Աարոն Չեխանովերը Երեւան է եկել` մասնակցելու Հայաստանում Նոբելյան օրերին Նոբելյան այլ մրցանակակիրների հետ` Ադա Յոնատի  (Իսրայել), Դան Շեխտմանի (Իսրայել), Ջոն Ռոբին Ուորենի (Ավստրալիա) եւ Էյ-Իթի Նեգիսիի  (Ճապոնիա):
Հիշեցնենք նաեւ, որ առաջին անգամ «Նոբելյան օրեր» միջոցառման շրջանակում ընթացիկ տարվա ապրիլի 12-ից 16-ին Երեւանի Մ. Հերացու անվան բժշկական համալսարանը հյուրընկալում է Նոբելյան 5 մրցանակակրի, որոնք դասախոսություններով հանդես կգան կենսաքիմիայի, ֆիզիկայի եւ բժշկության, ինչպես նաեւ աշխարհում գիտության գլոբալ խնդիրների վերաբերյալ:

Для достижения успеха Армении нужно уделять больше внимания образованию – Нобелевский лауреат
У Армении и Израиля много общего: обе страны маленькие, обе окружены, однако Израиль уделяет большое внимание образованию, а Армения в этом смысле немного отстает. Такое мнение выразил лауреат Нобелевской премии по химии Аарон Чехановер, который приехал в Ереван вместе с 4 другими лауреатами для участия в «Нобелевских днях Армении».
«У наших стран много общего: обе страны окружены, обе маленькие, жителям обеих приходится рассчитывать на собственные умы. У вас нет природных ресурсов, до недавних пор у нас их тоже не было, но теперь у нас есть газ. Однако у нас уделяют большое внимание образованию, а Армения в этом смысле немного отстает», - сказал он.
По его мнению, правительству Армении следует больше поддерживать образование и развитие науки в стране, а также своих граждан, ведь среди них есть действительно умные и талантливые. Как показывает опыт диаспоры, армяне действительно могут быть очень успешными, у них для этого есть все необходимое, однако для того, чтобы они чего-то достигли, им нужны возможности и поддержка со стороны правительства.
Это не первый визит Аарона Чехановера в Армению. Он был здесь также в 2010 году, и с тех пор, по его словам, в Армении многое изменилось в лучшую сторону, однако есть еще много чего, что можно изменить.
«Я надеюсь, что наши страны смогут сотрудничать в будущем с одной целью – сделать человеческую жизнь лучше», - сказал лауреат.
Напомним, что Аарон Чехановер приехал в Ереван для участия в Нобелевских днях в Армении, вместе с другими Нобелевскими лауреатами - Адой Йонат (Израиль), Даном Шехтманом (Израиль), Джоном Робином Уорреном (Австралия) и Эй-Ити Негиси (Япония).
Напомним также, что впервые в рамках мероприятия «Нобелевские дни» с 12 по 16 апреля текущего года Ереванский государственный медицинский университет имени М. Гераци принимает 5 Нобелевских лауреатов, которые выступят с лекциями по биохимии, физике и медицине, а также о глобальных проблемах науки в мире.