Գիտնականները եւս մեկ անգամ ապացուցել են գազավորված ըմպելիքի վնասը
Պարզվել է, որ քաղցր գազավորված ըմպելիքներն ավելի վնասակար են, քան նախկինում ենթադրվում էր: Նման եզրակացության է հանգել գիտնականների միջազգային խումբը, որոնց թվում կային նաեւ ռուսաստանյան Նովոսիբիրսկի պետական համալսարանի (ՆՊՀ) մասնագետներ:
Հետազոտության ընթացքում, որն անցկացրել է Գրոնինգենի համալսարանի Բժշկական կենտրոնի Գենետիկայի դեպարտամենտը (Նիդերլանդներ), ստուգվել է, թե մթերքների եւ սննդակարգերի տարբեր տեսակներն ինչպես են ազդում մարդկային միկրոբիոմի վրա  (միկրոօրգանիզմների` մանրէների, բակտերիաների, վիրուսների, սնկերի ամբողջությունը, որոնք ապրում են մարդու մեջ): Այսպես, պարզվել է, որ այն մարդկանց մոտ, որոնք բարձր կալորիականությամբ սնունդ են ընդունում եւ շաքարի բարձր պարունակությամբ գազավորված ըմպելիքներ, էականորեն ցածր է միկրոբիոմի բազմազանությունը:
Միաժամանակ մրգերի, բանջարեղենի եւ կաթնաթթվային մթերքի օգտագործումը հանգեցնում է հակառակ արդյունքի: Այդ ցուցանիշն անմիջականորեն արտացոլվում է առողջության վրա. բարձր կենսաբազմազանությամբ մարդիկ առողջության ավելի բարձր ցուցիչներ ունեն:
Գիտնականները հետազոտել են Հյուսիսային Նիդերլանդների միատարր պոպուլյացիայից ավելի քան հազար բնակչի միկրոբիոմները: Ազդեցությունը, ինչպես բացասական, այնպես էլ հակառակը` դրական, արձանագրվել է մթերքների եւ սննդակարգերի առնվազն 60 կարգի դեպքում:
Միկրոբիոմի բազմազանությունը կապված է նաեւ դեղամիջոցների 19 տեսակի հետ, այդ թվում նաեւ` վիտամինների, հակաբիոտիկների եւ նույնիսկ հակադեպրեսանտների:
Աշխատանքները կատարվել են նմուշներում առկա բոլոր ԴՆԹ-ների զանգվածային զուգահեռ սեկվենավորման մեթոդով (նուկլեիդային հաջորդականության ընթերցումը):  Դա թույլ է տվել տեղեկություններ ստանալ այն մասին, թե միկրոօրգանիզմների ինչ ընտանիքներ, տեսակներ, ցեղեր է ներառել հետազոտության մասնակիցներից յուրաքանչյուրի միկրոֆլորան: Հետազոտման արդյունքները հրապարակվել են գիտական Science ամսագրում:

Ученые еще раз доказали вред газировки
Сладкие газированные напитки оказались еще вреднее, чем предполагалось ранее. К такому выводу пришла международная группа ученых, среди которых были и специалисты российского Новосибирского государственного университета (НГУ).
В ходе исследования, проведенного Департаментом генетики медицинского центра университета Гронингена (Нидерланды), проверено, как влияют различные категории продуктов и типы диет на человеческий микробиом (совокупность микроорганизмов - микробов, бактерий, вирусов, грибков, живущих в человеке). Так, оказалось, что у людей, употребляющих высококалорийную пищу и газированные напитки с высоким содержанием сахара, существенно снижено разнообразие микробиома.
В то же время употребление фруктов, овощей и кисломолочных продуктов приводит к обратному результату. Этот показатель непосредственно отражается на здоровье - люди с повышенным биоразнообразием, как правило, имеют более высокие индикаторы здоровья.
Ученые обследовали микробиомы более чем тысячи жителей Северных Нидерландов из однородной популяции. Влияние, как отрицательное, так и, напротив, положительное, зафиксировано в случае не менее чем 60 категорий продуктов и типов диет.
Также разнообразие микробиома связано и с 19 типами видом лекарственных средств, в том числе витаминов, антибиотиков и даже антидепрессантов.
Работы проводились методом массового параллельного секвенирования (чтение нуклеотидной последовательности) всего пула ДНК, который присутствовал в образцах. Это позволило получить информацию о том, какие семейства, виды и роды микроорганизмов включала в себя микрофлора каждого из участников обследования. Результаты исследования опубликованы в научном журнале Science.