Երիտասարդության գաղտնիքը թաքնված է շիկակարմիր գենում
Գիտնականները որոշակի առաջընթաց են արձանագրել այն բանի ընկալման մեջ, թե ինչու որոշ մարդիկ իրենց տարիքից ավելի երիտասարդ են երեւում:   Նրանք   մարդկային ԴՆԹ-ի ֆերմենտ են հայտնաբերել, որը, ըստ երեւույթին, ազդում է այն բանի վրա, թե մարդը քանի տարեկան է երեւում:
MC1R գենը պատասխանատու  է մարդկային մարմինը ուլտրամանուշակագույն ճառագայթումից պաշտպանելու համար, իսկ նրա տարբերակները, մասնավորապես, իրենց մեջ տեղեկություն են կրում մազերի շիկակարմիր գույնի մասին:
Նիդերլանդներում Էրազմուսի համալսարանի Բժշկական կենտրոնը եւ Unilever ընկերությունը «թվացյալ տարիքի» ուսումնասիրություն են կատարել: Գիտնականների եզրահանգումները հրապարակվել են  Current Biology ամսագրում, հայտնում է BBC-ն:
Հետազոտության շրջանակում գիտնականները 2693 մարդու պատկեր են վերցրել, որոնք նկարվել էին առանց դիմահարդարման, եւ մարդկանց հարցրել են, թե իրենց կարծիքով քանի տարեկան է լուսանկարվածներից յուրաքանչուրը: Հետո արդյունքները համեմատել են ուսումնասիրվողներից յուրաքանչյուրի իրական տարիքի հետ:
Հաջորդ փուլում հետազոտողները մանրամասնորեն ուսումնասիրել են այդ  2693 մարդու ԴՆԹ-ն, որպեսզի որեւէ համընկնող տարբերություն կամ մուտացիա հայտնաբերեն   ավելի երիտասարդ թվացող մարդկանց մոտ:
Ամեն ինչ մատնանշել է MC1R գենին, որը պատասխանատու էր մելանինի արտադրության համար, որն ազդում է մաշկի պիգմենտացիայի վրա եւ այն պաշտպանում արեւի ուլտրամանուշակագույն ճառագայթումից: Սակայն այդ գենը բազմաթիվ ձեւեր կամ տարբերակներ ունի, որոնցից շատերը պատասխանատու են շիկակարմիր մազերի համար. այդ պատճառով այն «շիկակարմիր գեն» են կոչել:
Գիտնականները ենթադրում են, որ գենի որոշ տարբերակներ հանգեցնում են նրան, որ դրա կրողները միջինը երկու տարով ավելի երիտասարդ տեսք են ունենում, քան MC1R-ի այլ տարբերակներով մարդիկ:
Միաժամանակ հետազոտողները չեն կարողանում բացատրել, թե  MC1R-ն ինչու է այդպես ազդել: Նրանք ստուգել են այն տեսությունը, թե գենի տարբերակները կարող են փոխել արեւի ազդեցության ուժը մաշկի վրա, եւ դա հաստատվել է:
Բժշկության ոլորտում հետազոտությունների բրիտանական խորհրդի գենետիկայի բաժնից Իեն Ջեքսոնն ասում է, որ գիտնականները հետաքրքիր եզրահանգումներ են արել, բայց երիտասարդության աղբյուր չեն հայտնաբերել:  «Հարցն այն է, թե նրանք իրենց հաշվարկներում որքանով են հաշվի առել բոլոր գործոնները, ներառյալ մազերի եւ աչքերի գույնը: Բայց բնազդաբար ինձ թվում է, որ հարցը պիգմենտացիան է: Կասկածում եմ, թե ավելի գունատ պիգմենտացիայով մարդիկ ավելի երիտասարդ տեսք ունեն: Խոսքը ավելի գունատ մաշկի, կապույտ աչքերի եւ բաց գույնի կամ խարտյաշ մազերի մասին է», - նշում է Ջեքսոնը:

Секрет молодости кроется в рыжем гене
Ученые достигли определенного прогресса в понимании того, почему некоторые люди выглядят моложе своего возраста. Они обнаружили фрагмент человеческого ДНК - генетический код, влияющий, по всей видимости, на то, на сколько лет выглядит человек.
Ген MC1R отвечает за защиту человеческого тела от воздействий ультрафиолетового излучения, а его вариации несут в себе, в частности, информацию о рыжем цвете волос.
Изучение «кажущегося возраста» было проведено Медицинским центром Университета Эразмус в Нидерландах и компанией Unilever. Выводы ученых опубликованы в журнале Current Biology, сообщает BBC.
В рамках исследования ученые взяли изображения 2693 человек, запечатленных без макияжа, и спрашивали у людей, на сколько лет, по их мнению, выглядит каждый из сфотографированных. Затем они сравнили результаты с настоящим возрастом изучаемых.
На следующем этапе исследователи тщательно изучили ДНК этих 2693 человек, чтобы найти какие-либо различия или мутации, совпадающие у тех, кто выглядит моложе.
Все указывало на ген MC1R, отвечающий за выработку меланина, который влияет на пигментацию кожи и защищает ее от ультрафиолетового излучения солнца. Однако у этого гена существует множество различных форм, или вариантов, многие из которых отвечают за рыжие волосы, - поэтому его и прозвали «рыжим геном».
Ученые предполагают, что некоторые варианты гена приводят к тому, что его носители в среднем выглядят на два года моложе, чем люди с другими вариантами MC1R.
В то же время исследователи не могут объяснить, почему MC1R обладает таким эффектом. Они проверили теорию о том, что различные варианты гена могут менять силу воздействия солнца на кожу, но она не подтвердилась.
Профессор Иэн Джексон из отдела генетики человека британского Совета по исследованиям в области медицины говорит, что ученые пришли к интересным выводам, но источник молодости не нашли. «Вопрос в том, насколько они учли в расчетах все факторы, включая цвет волос и цвет глаз. Но инстинктивно мне кажется, что дело в пигментации. Подозреваю, что люди с более бледной пигментацией выглядят моложе. Речь может идти о более бледной коже, голубых глазах или светлых или рыжих волосах», - отмечает Джексон.