Այսօր նշվում է թմրանյութերի չարաշահման եւ դրանց անօրինական շրջանառության դեմ պայքարի օրը
Ամեն տարի հունիսի 26-ին աշխարհում նշվում է Թմրանյութերի չարաշահման եւ դրանց անօրինական շրջանառության դեմ պայքարի միջազգային օրը (International Day Against Drug Abuse and Illicit Trafficking), որը հռչակվել է ՄԱԿ-ի Գլխավոր Վեհաժողովի կողմից 1987-ի դեկտեմբերի 7-ին (ՄԱԿ-ի թիվ 42/112 բանաձեւ):
Թմրանյութերի տարածման դեմ պայքարի եւ դրանց անօրինական շրջանառության վերահսկողության պատմությունն արդեն ավելի քան 100 տարեկան է. դեռեւս 1909 թվականի փետրվարին Շանհայի օպիումային հանձնաժողովի մասնակից 13 երկիր փորձում էին թմրանյութերի ներկրումը սահմանափակելու ուղիներ գտնել: Եվ այսօր, ավելի քան մեկ դար անց, աշխարհը դեռեւս հեռու է տվյալ հարցի լուծումից, իսկ թմրամոլությունը դարձել է ամբողջ համաշխարհային հանրության լրջագույն խնդիրներից մեկը:
ՄԱԿ-ի Գլխավոր Վեհաժողովը խոստովանում է, որ չնայած միջազգային հանրության բոլոր ջանքերին, թմրանյութերի խնդիրն առաջվա նման լուրջ սպառնալիք է ներկայացնում բնակչության առողջության եւ մարդկանց անվտանգության եւ բարեկեցության համար: Ավելին, թմրանյութերը ազգային անվտանգության եւ պետության ինքնիշխանության լուրջ խնդիրներ են ստեղծում եւ վնաս են հասցնում սոցիալ-տնտեսական եւ քաղաքական կայունությանը եւ կայուն զարգացմանը:
Հիշեցնենք, որ 2015-ի հունվարի 1-ի տվյալներով, Երեւանում թմրանյութեր օգտագործող գրանցված մարդկանց թիվը 3007 է: Ամբողջ Հայաստանում թմրանյութ օգտագործող 5357 մարդ է գրանցված:
Երկրում թմրամոլների թիվը, մասնագետների խոսքով, ամեն տարի աճում է մոտ 100-150-ով: Համեմատության համար, 2014-ին Երեւանում թմրանյութ օգտագործող 2758 հիվանդ է գրանցվել, այսինքն` 249-ով պակաս, քան այսօր:
Իհարկե, կան թմրակախվածություն ունեցող մարդիկ, որոնք մասնագետների վերահսկողության տակ չեն կամ անանուն կերպով են բուժում ստանում, այդ պատճառով երկրում եւ մայրաքաղաքում թմրամոլների իրական թիվն անհամեմատ ավելի մեծ է, քան պաշտոնականը: 2010-ի USAID-ի հաշվարկային տվյալներով, Հայաստանում թմրանյութեր օգտագործողների թիվը մոտ   30 000 է, որոնցից 12 700-ը ներարկողական թմրանյութեր են օգտագործում եւ հասարակության համար մեծ վտանգ են ներկայացնում:

Сегодня отмечается Международный день борьбы со злоупотреблением наркотическими средствами и их незаконным оборотом
26 июня, 2016  11:35
Ежегодно 26 июня в мире отмечается Международный день борьбы с употреблением наркотических средств и их незаконным оборотом (International Day Against Drug Abuse and Illicit Trafficking), провозглашенный Генеральной Ассамблеей ООН 7 декабря 1987 года (Резолюция ООН номер 42/112).
История борьбы с распространением наркотиков и контроля их незаконного оборота насчитывает уже более 100 лет: еще в феврале 1909 года 13 стран-участников Шанхайской опиумной комиссии пытались найти пути ограничения ввоза наркотиков. И сегодня, спустя больше века, мир еще далек от решения данного вопроса, а наркомания стала одной из серьезнейших проблем всего мирового сообщества.
Генеральная Ассамблея ООН признает, что, несмотря на все усилия международного сообщества, проблема наркотиков по-прежнему представляет собой серьезную угрозу для здоровья населения и безопасности и благополучия людей. Более того, наркотики создают серьезные проблемы для национальной безопасности и суверенитета государств и наносят ущерб социально-экономической и политической стабильности и устойчивому развитию.
Напомним, что по данным на 1 января 2015 года в Ереване 3007 зарегистрированных людей, употребляющих наркотики. Во всей Армении же зарегистрировано 5357 человек, употребляющих наркотики.
Число наркоманов в стране, по словам специалистов, ежегодно растет примерно на 100-150. Для сравнения, в 2014 году в Ереване было зарегистрировано 2758 пациентов, употребляющих наркотики, то есть, на 249 меньше, чем сегодня.
Есть, разумеется, и наркозависимые люди, не находящиеся под наблюдением специалистов или получающие лечение анонимно, поэтому настоящее число наркоманов в стране и в столице намного больше официального. Согласно рассчетным данным USAID 2010 года, употребляющих наркотики людей в Армении около 30 000, из которых 12 700 употребляют инъекционные наркотики и представляют собой большую опасность для общества.