Հնարավոր է արդյոք կանխարգելել անսպասելի սրտային մահը
Սրտային անսպասելի մահը հանկարծակի մահն է սրտի կանգի հետեւանքով, որը երբեմն տեղի է ունենում 30-40 տարեկան մարդկանց մոտ: Ի տարբերություն տարեց մարդկանց, որոնք սովորաբար   կրծքավանդակում ցավ են զգում եւ սրտի հետ կապված այլ խնդիրներ, այս հիվանդությունը խլում է, թվում է, թե լիովին առողջ մարդկանց կյանքեր:
University of Sydney-ի գիտնականները (Ավստրալիա) հետազոտություն են կատարել, որի ընթացքում ուսումնասիրել են անսպասելի սրտային մահվան մոտ 500 դեպք, որոնք տեղի են ունեցել 2010-ից 2012 թվականների ժամանակահատվածում: Պարզվել է, որ դրանց մեծամասնությունը կապված է սրտային անբավարարության, ժառանգական կարդիոմիոպաթիայի, միոկարդիտի եւ աորտայի շերտատվող անեւրիզմի հետ:
Վերոհիշյալ համալսարանից Քրիս Սեմսարյանը եւ իր գործընկերները պարզել են, որ ամենից հաճախ սրտային անսպասելի մահը վրա է հասնում քնի կամ հանգստի ժամանակ: Սրտային անսպասելի մահվան շատ դեպքեր են գրանցվել 31-ից 35 տարեկան մարդկանց մոտ, իսկ 16-20 տարեկան մարդկանց մոտ գրանցվել է դեպքերի առավելագույն քանակությունը, որոնց պատճառները պարզ չեն:
Գիտնականներին հաջողվել է պարզել, որ հիվանդների գրեթե մեկ երրորդի մոտ, որոնց մոտ բացակայել են սրտային անսպասելի մահ առաջացնելու կարողություն ունեցող խախտումները,  գենոմում այդ հիվանդության հետ կապված մուտացիաներ են հայտնաբերվել: Այդ մուտացիաների մեծ մասը ժառանգաբար է փոխանցվել, դա նշանակում է, որ դրանց ներկայությունը հնարավոր է հայտնաբերել գենետիկական սքրինինգի օգնությամբ: Դա իր հերթին նշանակում է, որ գենետիկական սքրինինգը կարող է օգնել կանխարգելելու անսպասելի սրտային մահը:
Գիտնականները նշել են, որ գենետիկական սքրինինգի արդյունքների հիման վրա բժիշկները կարողացել են առանձնացնել այն մարդկանց, որոնք անսպասելի սրտային մահվան ռիսկի խմբում են եւ ավելի ուշադիր վերաբերվել նրան` անելով ամեն հնարավորը խնդիրների եւ մահվան կանխարգելման համար: Օրինակ, հնարավոր է նրանց նախապես թերապիա նշանակել կամ էլ դեֆիբրիլատորներ տեղադրել:

Можно ли предотвратить внезапную сердечную смерть?
Внезапная сердечная смерть – это неожиданная смерть из-за остановки сердца, которая иногда случается у людей 30-40 лет. В отличие от пожилых людей, которые обычно испытывают боль в груди и другие симптомы проблем с сердцем, пациенты среднего возраста обычно ни на что не жалуются – заболевание уносит жизни вполне казалось бы здоровых людей.
Ученые из University of Sydney (Австралия) провели исследование, в ходе которого изучили около 500 случаев внезапной сердечной смерти, произошедшие в период с 2010 по 2012 годы. Оказалось, что большинство из них было связано с сердечной недостаточностью, наследственной кардиомиопатией, миокардитом и расслаивающей аневризмой аорты.
Крис Семсарян из вышеназванного университета и его коллеги выяснили, что чаще всего внезапная сердечная смерть настигала людей во время сна или отдыха. Много случаев внезапной сердечной смерти регистрировались у людей в возрасте от 31 до 35 лет, а среди людей 16-20 лет было зарегистрировано наибольшее число случаев, причины которых были неясны.
Ученым удалось выяснить, что почти у трети пациентов, у которых нарушения, способные спровоцировать внезапную сердечную смерть, отсутствовали, в геноме были обнаружены мутации, ассоциированные с этим заболеванием. Большинство из этих мутаций передавались по наследству, а это значит, что их присутствие можно обнаружить с помощью генетического скрининга. Это в свою очередь значит, что генетический скрининг может помочь предотвратить внезапную сердечную смерть.
Как отметили ученые, на основании результатов генетического скрининга врачи смогут выделить людей, входящих в группу риска внезапной сердечной смерти, и более внимательно отнестись к ним, делая все возможное для предотвращения проблем и смерти. Например, им можно заранее назначить необходимую терапию или установить дефибрилляторы.