Հնարավոր է արդյոք կանխարգելել անսպասելի սրտային մահը
Սրտային անսպասելի մահը հանկարծակի մահն է սրտի կանգի հետեւանքով, որը երբեմն տեղի է ունենում 30-40 տարեկան մարդկանց մոտ: Ի տարբերություն տարեց մարդկանց, որոնք սովորաբար   կրծքավանդակում ցավ են զգում եւ սրտի հետ կապված այլ խնդիրներ, այս հիվանդությունը խլում է, թվում է, թե լիովին առողջ մարդկանց կյանքեր:
University of Sydney-ի գիտնականները (Ավստրալիա) հետազոտություն են կատարել, որի ընթացքում ուսումնասիրել են անսպասելի սրտային մահվան մոտ 500 դեպք, որոնք տեղի են ունեցել 2010-ից 2012 թվականների ժամանակահատվածում: Պարզվել է, որ դրանց մեծամասնությունը կապված է սրտային անբավարարության, ժառանգական կարդիոմիոպաթիայի, միոկարդիտի եւ աորտայի շերտատվող անեւրիզմի հետ:
Վերոհիշյալ համալսարանից Քրիս Սեմսարյանը եւ իր գործընկերները պարզել են, որ ամենից հաճախ սրտային անսպասելի մահը վրա է հասնում քնի կամ հանգստի ժամանակ: Սրտային անսպասելի մահվան շատ դեպքեր են գրանցվել 31-ից 35 տարեկան մարդկանց մոտ, իսկ 16-20 տարեկան մարդկանց մոտ գրանցվել է դեպքերի առավելագույն քանակությունը, որոնց պատճառները պարզ չեն:
Գիտնականներին հաջողվել է պարզել, որ հիվանդների գրեթե մեկ երրորդի մոտ, որոնց մոտ բացակայել են սրտային անսպասելի մահ առաջացնելու կարողություն ունեցող խախտումները,  գենոմում այդ հիվանդության հետ կապված մուտացիաներ են հայտնաբերվել: Այդ մուտացիաների մեծ մասը ժառանգաբար է փոխանցվել, դա նշանակում է, որ դրանց ներկայությունը հնարավոր է հայտնաբերել գենետիկական սքրինինգի օգնությամբ: Դա իր հերթին նշանակում է, որ գենետիկական սքրինինգը կարող է օգնել կանխարգելելու անսպասելի սրտային մահը:
Գիտնականները նշել են, որ գենետիկական սքրինինգի արդյունքների հիման վրա բժիշկները կարողացել են առանձնացնել այն մարդկանց, որոնք անսպասելի սրտային մահվան ռիսկի խմբում են եւ ավելի ուշադիր վերաբերվել նրան` անելով ամեն հնարավորը խնդիրների եւ մահվան կանխարգելման համար: Օրինակ, հնարավոր է նրանց նախապես թերապիա նշանակել կամ էլ դեֆիբրիլատորներ տեղադրել:

Can Sudden cardiac death that kills young people without prior symptoms be prevented?
Sudden cardiac death (SCD) is the largest cause of natural death in the United States claiming about 325,000 adult lives per year.
What makes SCD tragic is it usually affects people in their mid-30s to mid-40s, those who are still starting their family, and the victim's death can have devastating impact on the lives of those they leave behind.
Unlike when it strikes older people who may experience prior symptoms such as chest pain, death also often just strikes young people without any warning signs. It also strikes seemingly healthy people. Fit young athletes, for instance, just drop dead in the basketball court or football fields.
Now a new study published in the New England Journal of Medicine helps shed light on SCD, which can potentially help reduce incidents of such unexpected deaths.
Chris Semsarian, from the University of Sydney, and colleagues investigated 490 cases of SCD that occurred between 2010 and 2012 and found that most of these deaths were linked to coronary artery disease, inherited cardiomyopathies, myocarditis and aortic dissection.
Forty percent of the cases, however, were unexplained so Semsarian and colleagues conducted blood testing and clinical screening of the victims' family members.
The researchers found that while the highest incidence of SCD occurs among 31- to 35-year-olds, the highest incidence of unexplained SCD occurs among those in the 16- to 20-year-old group. Most SCD causes also happened during sleep or rest.
They also found that 27 percent of those who died from unexplained sudden cardiac deaths had clinically relevant genetic mutation despite these people having structurally normal hearts
Most of the discovered gene mutation also had a 50 percent chance of being passed on to the next generation but these can be screened.
"If you work out the gene fault that caused the young person to die suddenly you can test the relatives of the individuals for that genetic mutation and if the relative has the same gene mutation then they are at risk of dying suddenly as well," Semsarian said.
The researchers said that findings of their study can potentially save lives by providing existing family members who have risk for SCD with preventive treatment options.
At-risk relatives could be placed on treatments and undergo medical therapies, or they can be implanted with defibrillators inside of their chest wall.
"Pinpointing the underlying cause can save the lives of others and bring some comfort to devastated families, especially when many of these deaths go unexplained," Semsarian said.