Վանաձորում հղի կինը կապույտ հազով է վարակվել երեխայից, ում պատվաստելուն հենց ինքն էլ դեմ է եղել. փոխնախարար
23 օգոստոսի, 2016  19:51
Լոռիի մազի Վանաձոր քաղաքում հղի կինն իր 7-ամյա երեխայից կապույտ հազով է վարակվել, ում ժամանակին հենց ինքն է հրաժարվել պատվաստել: Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է առողջապահության փոխնախարար Սերգեյ Խաչատրյանը:
Բացառված չէ, որ հիվանդությունը կարող է կնոջ մոտ, ում անունը չի հրապարակվում, վիժում առաջացնել: Մասնագետների գնահատմամբ՝ բացառված չէ նաեւ հղիության արհեստական ընդհատման տարբերակը, քանի որ կնոջ եւ պտղի մոտ արդեն իսկ ինչ-որ բարդացումներ կան:
Փոխնախարարի խոսքով՝ երկու դեպքում էլ վարակի պատճառը պատվաստումից հրաժարվելն է. երեխան ինֆեկցիայի նկատմամբ ընկալունակ էր եւ բախվելով դրա հարուցիչին՝ հիվանդացել է, որից հետո վարակել է հղի մորը, ով նույնպես այդ հիվանդության նկատմամբ ընկալունակ էր:
Փոխնախարարը հիշեցրել է, որ անցյալ տարի Հայաստանում գրանցվել է ինֆեկցիոն հիվանդությունների դեմ պատվաստվելուց հրաժարվելու պատճառով երեխաների մահվան երկու դեպք. 3 ամսական երեխան մահացել էր կապույտ հազից, որի դեմ չէր պատվաստվել, մյուս երեխայի մահվան պատճառը կարմրուկով վարակվելուց հետո առաջացած բարդություններն էին:
Սերգեյ Խաչատրյանը ծնողներին կոչ է անում չվախենալ իրենց երեխաներին ինֆեկցիոն հիվանդությունների դեմ պատվաստելուց, քանի որ այդ հիվանդություններով վարակվելու հետեւանքները կարող են շատ ավելի լուրջ լինել, քան պատվաստանյութի մասին առասպելական վտանգները, որոնց մասին գրում են համացանցում:
Փոխնախարարի խոսքով՝ Հայաստանն այսօր ներմուծում է որակյալ պատվաստանյութեր, պատվաստաումն էլ բարձր մակարդակով է կազմակերպվում: «Այդ ոլորտում մենք մեծ հաջողությունների ենք հասել, եւ շատ երկրներ մեզանից սովորելու բան ունեն»,- նշել է Սերգեյ Խաչատրյանը:

Беременная женщина в Ванадзоре заразилась коклюшем от ребенка, которого сама же отказалась прививать – замминистра
23 августа, 2016  19:51
Беременная женщина в городе Ванадзоре (Лорийская область) заразилась коклюшем от своего 7-летнего ребенка, которого в свое время сама же отказалась прививать. Об этом на встрече с журналистами сказал заместитель министра здравоохранения Сергей Хачатрян.
Не исключено, что заболевание может спровоцировать у пациентки, чье имя не называется, выкидыш. Вероятность необходимости в искусственном прерывании беременности, по оценкам специалистов, тоже не исключена, так как у женщины и у плода уже есть кое-какие осложнения.
В обоих случаях, по словам замминистра, заражение произошло из-за отказа от прививки: ребенок был восприимчив к инфекции и, столкнувшись с ее возбудителем, заболел, после чего заразил свою беременную мать, тоже восприимчивую к этой болезни.
Замминистра напомнил, что в прошлом году в Армении зарегистрировали два случая смерти детей из-за отказа от вакцинации против инфекционных заболеваний: 3-месячный ребенок скончался из-за коклюша, против которого он не был привит, а причиной смерти другого ребенка стали осложнения, возникшие после заражения корью.
Сергей Хачатрян призвал родителей не бояться прививать своих детей от инфекционных заболеваний, так как последствия заражения этими заболеваниями могут быть намного серьезнее, чем мифические опасности вакцинации, о которых некоторые говорят в соцсетях.
Армения, по словам замминистра, сегодня импортирует качественные вакцины, да и сама вакцинация организована на должном уровне.
«У нас большие успехи в этой сфере, и многим странам есть чему у нас поучиться», - отметил Сергей Хачатрян.