Ինչպես են մեդուզաները գիտնականներին ոգեշնչել արհեստական սիրտ ստեղծել
Ամեն ինչ սկսվեց ակվարիումից: Ակվարիումում, ուր Հարվարդի համալսարանի գիտաշխատող Քիթ Փարքերն այցելեց դստեր հետ, մեդուզաներ էին լողում, որոնց շարժումները շատ նման էին արյուն մղող սրտի աշխատանքին:
Մեդուզաներին հետեւելով՝ գիտնականը ոգեշնչվեց արհեստական սիրտ ստեղծելու մտքով, որը պիտանի կլիներ ոչ միայն դեղամիջոցների թեստավորման, այլ նաեւ փոխպատվաստման համար: Փարքերը եւ նրա գործընկերները արդեն կենսառոբոտ են ստեղծել, որի աշխատանքի համար օգտագործել են առնետի կարդիոմիոցիտները: Բջիջները կծկվում եւ թուլանում էին, որի շնորհիվ ռոբոտը կարողանում էր ջուր մղել: Ըստ էության, սա առնետի սրտի պարզ մոդել էր, պարզաբանել է հեղինակը:
Համանման մեթոդ կիրառելով՝ Փարքերը ցանկանում էր մարդուն փոխպատվաստելու համար պիտանի սիրտ ստեղծել: Եթե այն ստեղծելու համար օգտագործվեն հենց հիվանդի բջիջները, ստեղծված օրգանը չի անջատվի, իսկ հիվանդները ստիպված չեն լինի ամբողջ կյանքի ընթացքում իմունասուպրեսիրացնող դեղորայք ընդունել: Դրանից զատ, այսպիսի սրտի արժեքը շատ ավելի ցածր կլինի ժամանակակից արհեստական սրտերի արժեքից:
Փարքերը պլանավորել էր գիտնականների մեծ մասից տարբեր գործել: Ներկայումս ընդունված է դոնորի օրգանից վերցնել սրտի բջիջները, եւ կենդանի բջիջները հաստատել պահպանված հիմնակմախքի վրա: Այս կերպ ստացված սիրտն աշխատում է, սակայն բջիջները անհամաչափ եւ անբավարար ակտիվությամբ են կծկվում, այդ պատճառով ամբողջ արյունը մղելուն անընդունակ են:
Փարքերն ուսումնասիրել է, թե մարդու սրտում ինչպես են տեղադրված մկանային մանրաթելերը, եւ փորձել է հասնել նրան, որպեսզի արհեստական սրտում դրանք տեղադրված լինեն նույն կերպ: Հենա սա կօգնի բջիջների միասին աշխատելուն եւ միաժամանակ կծկվելուն:
Բացի այդ, հետազոտողներն առաջարկել են եռաչափ տպագրության օգտագործմամբ «չիփե սիրտ» ստեղծելու եղանակը: Այս ճանապարհով ստեղծված օրգանները փոխպատվաստման համար պիտանի չեն, սակայն կարող են օգտագործվել դեղամիջոցների նոր պատրաստուկների հետազոտման համար: Այսպիսի միկրոհամակարգերի օգտագործմամբ փորձերը կարող են կենդանիների վրա կատարբող փորձերի այլընտրանք դառնալ: Դա կօգնի միանգամից երկու խնդիր լուծել՝ հրաժարվել լաբորատոր կենդանիների վրա կատարվող փորձերից եւ փորձերի ավելի ճշգրիտ տվյալներ ստանալ:
Գիտնականներին առաջին անգամ հաջողվել է «չիփի վրա սիրտ» տպագրել՝ դրան ինտեգրված տվիչներով: Հեղինակների առաջարկած արհեստական օրգանների ստեղծման տեխնոլոգիան կարող է զգալիորեն հեշտացնել դեղորայքի թեստավորումը. գիտնականներին հաջողվել է գործընթացն արագացնել եւ էժանացնել: Համանման օրգանների մեծ մասը ինտեգրված տվիչներ չունեն. դրանց աշխատանքին հետեւելու եւ ստացված տվյալները վերլուծելու համար ստիպված են օգտագործել դրսից միացված սենսորներ:
Տպագրելու համար հետազոտողներն օգտագործել են բազմակոմպոնենտ պոլիմերային «թանաքներ», ինչը եւ նրանց այդպիսի բարդ սարք ստեղծելու հնարավորություն է ընձեռել: Դրանում ստեղծված էին բջիջներ, որոնք լցվում են սրտի հյուսվածքների բջիջներով, օրինակ՝ մարդու կարդիոմիոցիտներվ: Դրանից հետո «չիփե սիրտը» տեղադրել են սնուցող միջավայրի մեջ՝ հետագա մշակման համար: Բջիջները հյուսվածքներ էին կազմավորում, որոնք իրենց հատկություններով հիշեցնում էին սրտամկան. այն իսկապես կարող էր կծկվել եւ թուլանալ: Հեղինակները ստուգել են, թե այդ այդ հյուսվածքի վրա ինչպես են ազդում տարբեր դեցամիջոցները՝ ներարկելով սրտի կծկումները խթանող կամ արգելակող պատրաստուկներ:

Как медузы вдохновили ученых на создание искусственного сердца
Все началось с аквариума. В аквариуме, куда Кит Паркер из Гарвардского университета пошел вместе со своей дочерью, плавали медузы, движения которых были очень похожи на работу сердца, перекачивающего кровь.
Наблюдение за этими медузами вдохновило ученого на создание искусственного сердца, подходящего не только для тестирования лекарств, но и для трансплантации. Паркер и его коллеги уже соорудили биоробота, для работы которого использовались кардиомиоциты крысы. Клетки сокращались и расслаблялись, благодаря чему робот был способен перекачивать воду. По сути это была упрощенная модель крысиного сердца, поясняет автор.
Паркер хотел бы, используя аналогичный подход, создать сердце, годящееся для пересадки человеку. Если для его выращивания будут использоваться клетки самого пациента, созданный орган не будет отторгаться, а пациентам не придется принимать в течение всей жизни иммуносупрессирующие препараты. Кроме того, стоимость такого сердца будет гораздо ниже, чем у современных искусственных сердец.
Паркер планирует действовать иначе, чем большинство ученых. Сегодня принято удалять клетки сердца из донорского органа и заселять сохранившийся каркас живыми клетками. Получаемые таким образом сердца работают, однако клетки сокращаются асинхронно и недостаточно активно и потому неспособны перекачивать всю кровь.
Паркер изучил, как расположены мышечные волокна в сердце человека, и попытался добиться того, чтобы и в искусственном сердце они располагались сходным образом. Именно это поможет клеткам работать сообща и сокращаться одновременно.
Кроме того, исследователи предложили способ создания «сердца-на-чипе» с использованием трехмерной печати. Созданные таким образом органы для пересадки не годятся, но могут использоваться для изучения новых лекарственных препаратов. Эксперименты с использованием таким микросистем смогут стать альтернативой экспериментам на животных. Это поможет решить сразу две проблемы: оказаться от опытов на лабораторных животных, и получить более точные результаты испытаний.
Ученым впервые удалось напечатать «сердце-на-чипе» с интегрированными датчиками. Предложенная авторами технология создания искусственных органов может значительно упростить процесс тестирования лекарств – ученым удалось ускорить и удешевить процесс. Большинство подобных органов не содержат интегрированных датчиков – для того, чтобы наблюдать за их работой и анализировать получаемые данные, приходится использовать внешние подключаемые сенсоры.
Для печати исследователи использовали многокомпонентные полимерные «чернила», что и позволило им напечатать столь сложное устройство. В нем были сделаны ячейки, которые заполнялись клетками сердечной ткани, например, человеческими кардиомиоцитами. После этого «сердце-на-чипе» помещали в питательную среду для дальнейшего культивирования. Клетки образовывали ткань, по своим свойствам напоминающую сердечную мышцу – она действительно могла сокращаться и расслабляться. Авторы проверили, как влияют на эту ткань различные лекарственные средства, вводя препараты, стимулирующие или ингибирующие сердечные сокращения.