Ինչպես ճիշտ մարզվել հղի կանանց
Հղիության ժամանակ վարժանքն օգտակար է հղի կնոջ եւ իր ապագա երեխայի համար: Ապագա մայրերին հուզող հարցերին Fox News ալիքով պատասխանում է կանանց հարցերով ամերիկյան խորհրդատու Ջուլի Ռելեվանտը։
1. Խորհրդակցեք ձեր գինեկոլոգի հետ
Շատ կարեւոր է նախքան մարզվել սկսելը ստանալ գինեկոլոգի թույլտվությունը, հատկապես եթե ձեզ մոտ կան այնպիսի բարդություններ, ինչպիսիք են պրեէկլամպսիան կամ ընկերքի առաջադրումը, որոնց ժամանակ արգելված է ֆիզիկական ծանրաբեռնվածությունը:
2. Նախավարժանք
Նախավարժանքի տեսակը կախված է այն վարժություններից, որոնք դուք պատրաստվում եք կատարել, սակայն նախավարժանքի համար 6-15 րոպեն հիմնականում իդեալական է համարվում, ասում է Էնն Մարտենսը՝ մայրության բոլոր փուլերում կանանց համար ֆիթնես ծրագրի հիմնադիր:
3. Շատ ջուր խմեք
Ջուրն անհրաժեշտ է օրգանիզմին, հատկապես հղիության եւ մարզումների ժամանակ: Խմեք ջուր մարզումից մեկ ժամ առաջ, ապա յուրաքանչյուր հաջորդ 15 րոպեն մեկ, ասում է Մարտենսը:
4. Խուսափեք որոշ սպորտաձեւերից
Ոչ մի դեպքում չի կարելի զբաղվել այնպիսի սպորտաձեւերով, որոնց ժամանակ կարելի է ընկնել եւ որովայնին հարված ստանալ: թվում են ՝դահուկները, սերֆինգը, սուզալողը, ջրային դահուկները, հեծանիվը եւ նույնիսկ թենիսը:
5. Մարզվեք, եթե նույնիսկ դուք դա չեք արել նախքան հղիությունը
Սկսեք չափավոր մարզումներից եւ խոսեք ձեր բժշկի հետ մարզումների հեշտացված ծրագրի մասին, եթե որեւէ խնդիրներ ունեք:
6. Խուսափեք որոշ շարժումներից
Խուսափեք բոլոր այն վարժություններից, որոնց ժամանակ պետք է պառկել փորի, մեջքի վրա եւ պտտվել, քանի որ դա կարող է վնասել արգանդը, ասում է նախածննդաբերական եւ հետծննդաբերական ֆիթնեսի փորձագետ Լիա Կելլերը:
7. Խուսափեք անոթազարկի չափումից
Հնարավոր է, որ ձեզ խորհուրդ են տվել օգտագործել անոթազարկը չափող սարք մարզումների ժամանակ, սակայն դրանք միշտ չէ, որ ճիշտ են ցույց տալիս անոթազարկը եւ կարող են անհանգստության պատճառ դառնալ: Դրա փոխարեն ստուգեք ձեր անոթազարկը խոսելով. եթե դուք ի վիճակի եք խոսակցություն տանել, ուրեմն մարզումների ինտենսիվությունը բավարար է, իսկ եթե հեւում եք, ապա հնարավոր է որ մեծ է, ասում է Կելլերը:
8. Ծանրաբեռնվածությունն աստիճանաբար ավելացրեք
Փորձագետներն առաջ խորհուրդ չէին տալիս մարզումների ինտենսիվությունն ավելացնել, սակայն այժմ այն հանգիստ կարելի է աստիճանաբար ավելացնել:
9. Մարզեք որովայնի մկանները
Կքանիստը եւ որովայնի ծալումը (պրես) շատ մեծ ծանրաբեռնվածություն են որովայնի մկանների համար: Դրա փոխարեն ներքաշեք եւ արտափքեք որովայնը:
10. Կարելի է նաեւ պիլատեսով զբաղվել
Եթե դուք ցանկանում եք պիլատեսով զբաղվել, ապա պետք է բացառեք որոշ շարժումներ: Հարցրեք մարզիչին, եւ նա ձեզ համար հղիների հատուկ ծրագիր կկազմի, ասում է Մարտենսը:
11. Զգուշությամբ ծանրություն բարձրացրեք
Ծանրությունների բարձրացումը՝ հատկապես գլխից վերեւ, կարող է մարմնի վերին մասում նյարդերի սեղմման պատճառ դառնալ, վնասվածքների բերել, կամ նույնիսկ մեջքի ստորին հատվածում խախտման պատճառ հանդիսանալ, ասում է Մարտենսը: Եթե դուք վատ կողմնորոշում ունեք, ապա ընդհանրապես ծանրություններով վարժություններ մի կատարեք կամ մարզվեք մարզիչի անմիջական հսկողության ներքո:
12. Ժամանակ առ ժամանակ հանգստացեք
Մարզումից հետո հանգստանալը կարեւոր է սրտի կծկումների հաճախականությունն աստիճանաբար քչացնելու համար:
13. Կարեւոր է իմանալ թե երբ կանգ առնել
Եթե դուք ճնշվածություն եւ հոգնածություն եք զգում, կամ զգում եք որ ինչ-որ բան այն չէ, ապա թողեք օրգանիզմը հանգստանա: Դուք ձեզ պետք է թարմ զգաք, այլ ոչ թե ճնշված:

How to work out correctly: Tips for pregnant women
Here are some answers to fitness questions concerning pregnant women from Julie Relevant, a freelance writer and copywriter specializing in parenting, health, healthcare, nutrition, food and women's issues on Fox News channel.
1. Get your doc’s ok.
It’s important to get the green light from your doctor before hitting the gym, especially if you have a medical condition like placenta previa or preeclampisa, which could mean exercise is off limits.
2. Warm up.
The type of warm-up you do depends on what you’re doing, but 6 to 15 minutes is ideal, according to Anne Martens, founder of a fitness program for women in all stages of motherhood.
3. Drink enough water.
Staying hydrated is important especially during pregnancy and even more so when you’re exercising. Drink up an hour before your workout and then re-hydrate every 15 minutes, Martens said.
4. Put some sports on the backburner.
You shouldn’t do any activity that could cause a sudden fall or involve contact with your belly. So skiing, surfing, scuba diving, water skiing, outdoor biking, even tennis should wait until after you give birth.
5. Exercise even if you didn’t before pregnancy.
Start slow and speak with your doctor about a modified program if you have limitations.
6. Avoid certain movements.
Nix any exercise program that includes lying on your stomach, lying on your back after 20 weeks, and twisting because it could cause disruption in the alignment of your uterus, said Leah Keller, a pre- and post-natal fitness exper.
7. Nix the heart rate monitor.
You may have been told to use a heart rate monitor, but they’re actually not reliable during pregnancy and can be a source of anxiety. Instead, use the talk test: if you can have a conversation, you’re at the right intensity. “If you’re absolutely breathless, you’re probably working too hard,” Keller said.
8. You can step it up.
Experts used to advise pregnant women avoid increasing exercise during pregnancy, but not anymore.
9. Work your abs.
Sit-ups and crunches put too much strain on the abdominal muscles and can weaken the core. Instead, draw your belly into your spine and squeeze them tight to tighter for a simple strengthener.
10. Pilates is ok but it should be modified.
You can take Pilates, but just like crunches, some traditional moves should be avoided during pregnancy.  Look for a certified trainer who has 200 hours of experience and knows how to modify the program for pregnancy, Martens said.
11. Do weight training with caution.
Lifting weights, especially over your head, can constrict the nerves in your upper torso, cause injury or even lead to misalignment in the lower back, Martens said. If your coordination isn’t strong, swap the weights for a resistance band instead or use lighter weights and increase the reps. You can also work with a trainer to ensure you’re lifting correctly.
12. Leave time to cool down.
After your workout, a cool-down is just as important as a warm-up because it gradually decreases your heart rate.
13. Know when to stop.
If you’re feeling drained, fatigued or slightly off, cool down and stop for the day. You should feel invigorated, not exhausted.