Քաղցկեղի դեմ պայքարի նոր միջոց է հայտնաբերվել
Քաղցկեղի որոշ տեսակներ խիստ կախված են օրգանիզմում պղնձի կոնցետրացիայից: Այս մետաղի ցուցանիշների վերահսկումը հիվանդության Աքիլեսյան գարշապարն է, հայտնում է Telegraph-ը: Պղնձի արգելակիչները օրգանիզմում հետագայում հնարավոր է դառնան հակաքաղցկեղային թերապիայի հիմքը:
BRAF գենի մուտացիայով քաղցկեղի աճի համար պղինձ է անհրաժեշտ: Այդ տեսակի ուռուցքի ամենատարածված ձեւը մելանոման է կամ մաշկի քաղցկեղը: Հիվանդությունը շատ ծանր է ընթանում՝ բարձր մահացությամբ:
Դյուկի համալսարանի բժշկական դպրոցի պրոֆեսոր Քրիստոֆեր Կաունտերի խոսքով՝ BRAF գենը մասնակցում է բջիջների կարգավորմանը եւ տարբերակմանը: Իսկ ագրեսիվ քաղցկեղային բջիջները ծայրահեղ չտարբերակված են: Երբ մուտացված BRAF գենը ստիպում է բջիջներին աճել, նրանք սկսում են զարգանալ անոմալ (ոչ բնականոն) ձեւով:
Լաբորատոր փորձարկումները ցույց են տվել, որ նշված մուտացիայով քաղցկեղային բջիջների կողմից պղնձի կլանման գործընթացի արգելակումը ճնշում է քաղցկեղի աճը: Նմանատիպ արդյունքների հնարավոր է եղել հասնել նաեւ դեղամիջոցը Վիլսոնի հիվանդության բուժման համար օգտագործելիս՝ գենետիկ հիվանդություն, որը բերում է հյուսվածքներում պղնձի կուտակման:
Գիտնականները համարում են, որ մելանոմայի բուժման շրջանակներում Վիլսոնի հիվանդության դեմ դեղամիջոցների օգտագործումը միանգամայն արդարացված է: Կլինիկական փորձարկումներն արդեն թույլատրված են, եւ շուտով Դյուկի համալսարանի թիմը պղնձի մակարդակը իջեցնող դեղամիջոցները կփորձարկի մելանոմայով հիվանդների մոտ:

Найдено новое средство для борьбы с раком
Некоторые типы рака сильно зависят от концентрации меди в организме человека. Контроль за показателями этого металла – Ахиллесова пята заболевания, сообщает The Telegraph. Блокаторы меди в организме в будущем, возможно, станут основой противораковой терапии.
Рак с мутацией в гене BRAF нуждается в меди для роста. Наиболее распространенный вариант опухоли такого типа – меланома или рак кожи. Заболевание протекает очень тяжело, высока смертность.
По словам профессора Кристофера Каунтера из Медицинской школы Университета Дьюка, ген BRAF задействован в регулировании клеток и их дифференциации. А агрессивные раковые клетки крайне недифференцированны. Когда мутировавший ген BRAF заставляет клетки расти, они начинают развиваться аномальным образом.
Лабораторные эксперименты показали: блокирование процесса поглощения меди раковыми клетками с обозначенной мутацией подавляло рост рака. Аналогичных результатов удалось достичь, используя лекарства для лечения болезни Вильсона- генетического расстройства, приводящего к накоплению меди в тканях тела.
Ученые считают, что применение в рамках лечения меланомы препаратов против болезни Вильсона вполне оправдано. Клинические испытания уже одобрены, и в ближайшее время команда из Университета Дьюка проверит препараты, снижающие уровень меди, на пациентах с меланомой.