14 ապրիլի, 2014  21:16
Մաքուր սննդակարգ նշանակում է սննդի օգտագործում բնական տեսքով, ինչքանով որ դա հնարավոր է, ասում է դիետոլոգ Պատրիսիա Բաննանը` Լոս-Անջելեսից, Fox News ալիքով: Դա նշանակում է խուսափել կոնսերվանտների եւ շաքարի մեծ քանակությամբ սննդամթերքից, ինչպես նաեւ սննդային արժեք չունեցող սննդամթերքից: Մաքուր սննդակարգը օգնում է ոչ միայն պահպանել առողջությունը, այլեւ դրական է ազդում շրջակա միջավայրի վրա: Փորձեք ներառել ճիշտ սննդակարգի այս միջոցներից մի քանիսը ձեր առօրյա կյանքում նախքան Երկրագնդի օրը՝ ապրիլի 22-ը, խորհուրդ է տալիս բժիշկ Բաննանը:
1. Ավելացրեք բանջարեղենի օգտագործումը
Բանջարեղենը պարունակում է սրտի համար օգտակար վիտամինների, հակաօքսիդանտների եւ բջջանյութի մեծ քանակություն՝ քիչ կալորիաների դեպքում, ինչը բարենպաստ է ազդում կազմվածքի վրա: Դիետոլոգները խորհուրդ են տալիս օգտագործել մինչեւ 3 բաժակ բանջարեղեն: Ընտրեք տեղական օրգանական բանջարեղեն, որպեսզի նպաստեք Երկրագնդի օրվան:
2. Քչացրեք շաքարի օգտագործումը
Ձեր սննդակարգը մաքրելու համար քչացրեք քաղցր եգիպտացորենի, կոնֆետների, յոգուրտի, ըմպելիքների եւ հացաբուլկեղենի օգտագործումը: Սրտի Ամերիկյան Ասոցիացիան խորհուրդ է տալիս կանանց օգտագործել օրական 6 թեյի գդալից ոչ ավել շաքար, իսկ տղամարդկանց՝ մինչև 9 թեյի գդալ: Գազավորված ըմպելիքի մեկ շիշը սովորաբար պարունակում է 9 գդալ շաքար:
Շաքարի օգտագործման նվազեցումը նույնպես օգտակար է Երկրագնդի համար: Ըստ Վայրի բնության համաշխարհային հիմնադրամի տվյալների շաքարի աճեցումը եւ վերամշակումը հաճախ բերում է ջրի եւ ագրոքիմիկատների ինտենսիվ օգտագործման եւ օդի աղտոտման: Օրինակ՝ ավելի լավ է հապալասի ափսե՝ մեկ գդալ պաղպաղակով, քան մեկ ափսե պաղպաղակ՝ հապալասի մի քանի հատիկներով:
3. Երկուշաբթին բուսական սննդի օր հայտարարեք
Շաբաթական մեկ անգամ բուսական սնունդն օգտակար է մարդկանց եւ Երկրագնդի առողջության համար:
4. Գազավորված ըմպելիքների փոխարեն սուրճ եւ թեյ խմեք
Սուրճ եւ թեյ օգտագործողները յուրաքանչյուր կումի հետ միասին ուժեղ հակաօքսիդանտներ են ստանում, որոնք կանխարգելում են բջիջների վնասումը: Վերջերս կատարված հետազոտությունը ցույց է տվել, որ օրական 3 բաժակ սուրճի կամ թեյի օգտագործումը կարող է իջեցնել երկրորդ տիպի շաքարային դիաբետի վտանգը: Երկրագնդի օրվա առիթով խմեք սիրելի ըմպելիքը սիրելի բաժակից եւ ոչ թե պլաստմասսայե բաժակից: Աղբակույտերն ու օվկիանոսները գերլցված են պլաստմասսայե թափոններով:
5.  Պատրաստեք կրկնակի չափաբաժնով
Երբ դուք առողջ սնունդ եք պատրաստում, պատրաստեք դա կրկնակի չափաբաժնով: Սառնարանում մաքուր սննդի առկայությունը չի թողնի ձեզ ծանր օրվանից հետո հագենալ կասկածելի անառողջ սննդով: Կրկնակի չափաբաժնով սննդի պատրաստումը նաեւ բարենպաստ է ազդում Երկրագնդի էներգետիկ պաշարների վրա:

April 14, 2014  21:16
«Eating "clean” generally means consuming food in its natural state – or as close to it as possible», - tells Patricia Bannan, a Los Angeles-based registered dietitian specializing in nutrition and health communications on Fox News channel. This means avoiding foods with loads of preservatives and added sugars, or foods stripped of their nutritional value. Eating clean offers many health benefits  – and it's good for the environment, too.
As time and energy permits, try incorporating one of these simple ways to eat clean into your daily routine before Earth Day on April 22nd.
1. Boost your vegetable intake
Vegetables are full of vitamins, antioxidants and heart-healthy fiber. They are also low in calories, which will help keep your waistline in check. While it is recommended that most adults consume 2 1/2 to 3 cups of vegetables per day, most people don’t meet that goal. To benefit the Earth, choose local and organic produce when possible.
2. Cut added sugars
To clean up your diet, cut down on added sugars by limiting your consumption of sweetened cereals, candy, yogurt, beverages and baked goods. The American Heart Association recommends consuming no more than about 6 teaspoons of added sugar per day for women and 9 teaspoons of added sugar per day for men. As a comparison, the typical can of soda has about 9 teaspoons of sugar.
Reducing sugar intake is also good for the Earth. According to the World Wildlife Fund, the cultivation and processing of sugar often results in intensive use of water, heavy use of agro-chemicals and air pollution. When your sweet tooth hits, try eating more fruit and fewer sweets. For example, have a bowl of blueberries with a spoonful of ice cream instead of a bowl of ice cream with a few blueberries.
3. Make Mondays meatless
Going vegetarian just one day a week can improve your health. Going meatless one day a week can also benefit the Earth.
4. Caffeinate with coffee and tea instead of soda
Coffee and tea consumers are taking in powerful antioxidants that prevent cell damage with every sip. A recent study showed that drinking at least three cups of coffee or tea a day may lower a person's risk of type 2 diabetes. In honor of Earth month, drink your brew at home from your favorite mug instead of from a disposable cup.  Landfills – and oceans – are overflowing with plastic waste.
5. Double your recipes
Next time you’re cooking a recipe full of clean foods, double it. Having a clean meal stored in your refrigerator or freezer will prevent you from settling for an unhealthy take-out option after an exhausting workday. Preparing a double batch of food is also good for the Earth; it decreases the overall amount of energy used in food preparation.