Որոշ աղիքային բակտերիաների առկայության դեպքում բջջանյութը պայքարում է քաղցկեղի դեմ
Բջջանյութով հարուստ սննդակարգը պաշտպանում է հաստ աղու քաղցկեղից, սակայն միայն որոշակի աղիքային բակտերիաների առկայության դեպքում: Հետազոտողներն այսպիսի եզրակացություն են արել մկների վրա կատարված փորձերից հետո:
Մկներին կեր են տվել՝ կամ բջջանյութի շատ պարունակությամբ, կամ քիչ, երբ որոշ մկների մոտ աղիներում առկա է եղել բակտերիա, որը բջջանյութը վերածում է բուտիրատ քիմիական նյութի: Այնուհետեւ առանց բացառության բոլոր մկներին քաղցկեղ առաջացնող քիմիական նյութ են տվել, հաղորդում է Fox News-ը:
Բջջանյութի մեծ քանակությամբ կեր ստացած եւ աղիներում բուտիրատ արտադրող բակտերիայի առկայությամբ մկների մոտ ուռուցքների քանակությունը 75%-ով ցածր է եղել: Սակայն ինքն իրենով բջջանյութի մեծ քանակություն պարունակող դիետան՝ առանց բուտիրատ արտադրող բակտերիաների չի պաշտպանում հաստ աղու քաղցկեղից: Չի պաշտպանում քաղցկեղից նաեւ բջջանյութի քիչ պարունակությամբ դիետան՝ բուտիրատ արտադրող բակտերիաների առակայության դեպքում:
Հետազոտողները նշել են, որ առողջ հաստ աղու բջիջները բուտիրատը որպես «վառելիք» են օգտագործում, այնինչ քաղցկեղային բջիջները բուտիրատի փոխարեն շաքարի մեջ առկա գլյուկոզան են օգտագործում: Քանի որ քաղցկեղային բջիջները բուտիրատ չեն օգտագործում, քիմիական նյութը բջիջներն իր մեջ է հավաքում, ինչը կարող է բերել նրանց ոչնչացման, ասել է Հյուսիսային Քարոլինայի համալսարանի դոցենտ  Սքոթ Բուտմանը, որը ներկայացրել է աշխատանքը Քաղցկեղի հետազոտման ամերիկյան ասոցիացիայի նիստին:

Клетчатка борется с раком при наличии некоторых кишечных бактерий
Диета, богатая клетчаткой, защищает от рака толстой кишки, но только при наличии определенных кишечных бактерий. Такой вывод сделали исследователи после испытания на мышах.
Мышам давали корм либо с высоким содержанием клетчатки, либо с низким, при этом у некоторых из них в кишечнике присутствовала бактерия, которая превращает клетчатку в химикат бутират. Всем без исключения мышам затем давали химикат, вызывающий рак, передает Fox News.
Количество опухолей было на 75% ниже у мышей, которых кормили едой с высоким содержанием клетчатки, и в кишечнике у них присутствовала бактерия, производящая бутират. Однако сама по себе диета с высоким содержанием клетчатки, без бактерий, производящих бутират, не защищает от рака толстой кишки. Не защищает также диета с низким содержанием клетчатки при бутират-производящих бактериях.
Исследователи отметили, что клетки здоровой толстой кишки используют бутират в качестве топлива, а раковые клетки вместо бутирата используют глюкозу из сахара. Поскольку раковые клетки не используют бутират, химикат собирает клетки внутри себя, что может привести к их уничтожению, говорит Скотт Бутман, доцент Университета Северной Каролины, который представил работу на заседании Американской ассоциации по исследованию рака.