Որոշ աղիքային բակտերիաների առկայության դեպքում բջջանյութը պայքարում է քաղցկեղի դեմ
Բջջանյութով հարուստ սննդակարգը պաշտպանում է հաստ աղու քաղցկեղից, սակայն միայն որոշակի աղիքային բակտերիաների առկայության դեպքում: Հետազոտողներն այսպիսի եզրակացություն են արել մկների վրա կատարված փորձերից հետո:
Մկներին կեր են տվել՝ կամ բջջանյութի շատ պարունակությամբ, կամ քիչ, երբ որոշ մկների մոտ աղիներում առկա է եղել բակտերիա, որը բջջանյութը վերածում է բուտիրատ քիմիական նյութի: Այնուհետեւ առանց բացառության բոլոր մկներին քաղցկեղ առաջացնող քիմիական նյութ են տվել, հաղորդում է Fox News-ը:
Բջջանյութի մեծ քանակությամբ կեր ստացած եւ աղիներում բուտիրատ արտադրող բակտերիայի առկայությամբ մկների մոտ ուռուցքների քանակությունը 75%-ով ցածր է եղել: Սակայն ինքն իրենով բջջանյութի մեծ քանակություն պարունակող դիետան՝ առանց բուտիրատ արտադրող բակտերիաների չի պաշտպանում հաստ աղու քաղցկեղից: Չի պաշտպանում քաղցկեղից նաեւ բջջանյութի քիչ պարունակությամբ դիետան՝ բուտիրատ արտադրող բակտերիաների առակայության դեպքում:
Հետազոտողները նշել են, որ առողջ հաստ աղու բջիջները բուտիրատը որպես «վառելիք» են օգտագործում, այնինչ քաղցկեղային բջիջները բուտիրատի փոխարեն շաքարի մեջ առկա գլյուկոզան են օգտագործում: Քանի որ քաղցկեղային բջիջները բուտիրատ չեն օգտագործում, քիմիական նյութը բջիջներն իր մեջ է հավաքում, ինչը կարող է բերել նրանց ոչնչացման, ասել է Հյուսիսային Քարոլինայի համալսարանի դոցենտ  Սքոթ Բուտմանը, որը ներկայացրել է աշխատանքը Քաղցկեղի հետազոտման ամերիկյան ասոցիացիայի նիստին:

April 15, 2014  21:32
A high-fiber diet protects against development of colon cancer, but only if you have the necessary gut bacteria, suggests a new study in mice.
In the study, mice were fed either a low- or high-fiber diet, and some had a type of bacteria in their gut that ferments fiber into a chemical called butyrate, while others did not. All of the mice were then given a cancer-causing chemical so that they would develop colon tumors, Fox News reported.
The number of tumors was 75 percent lower in mice that were fed a high-fiber diet and had the butyrate-producing bacteria in their guts, compared with the other mice. However, the high-fiber diet by itself, without the butyrate-producing bacteria, did not protect against colon cancer; nor did a low-fiber diet with butyrate-producing bacteria.
The researchers noted that healthy colon cells use butyrate for fuel, but cancer cells do not (instead, they use the sugar glucose). Because cancer cells do not use butyrate, the chemical collects inside the cells, potentially causing them to self-destruct, said Scott Bultman, an assistant professor at the University of North Carolina School of Medicine, who presented the research at the meeting of the American Association for Cancer Research.