Չինական խոտաբույսն օգնում է թուլացնել արթրիտի ցավը
«Խաղողի վազի աստծո ամպրոպ» չինական խոտաբույսը օգնել է մեղմել ռեւմատոիդ արթրիտի այտուցը եւ ցավը նույնքան արդյունավետ, որքան արթրիտի դեմ դեղամիջոց մետատրեքսատը, հաղորդում է Newsmax Health-ը:
Չինաստանում կատարած հետազոտության ընթացքում, որին մասնակցել են 207 հիվանդ, նրանք ովքեր խոտաբույսի հանուկ էին օգտագործել ավելի լավ արդյունքներ են ցույց տվել, քան մետոտրեքսատ օգտագործողները, իսկ երկու դեղամիջոցների համադրումն էլ ավելի էր բարձրացրել բուժման արդյունավետությունը:
Հետազոտության արդյունքները հրապարակվել են Annals of the Rheumatic Diseases ամսագրում, որը թողարկում է BMJ-ն (նախկինում հայտնի որպես British Medical Journal):
«Խաղողի վազի աստծո ամպրոպը» կարող է ռեւվմատոիդ արթրիտի բուժման նոր մոտեցում դառնալ, քանի որ ոչ բոլոր հիվանդներն են արձագանքում մետոտրեքսատով եւ ժամանակակից կենսաբանական մեթոդներով բուժմանը, որոնք բացի այդ բավականին թանկ արժեն, գրում են հետազոտողները իրենց զեկույցում:
«Չնայած այն բանին, որ խոտաբույսը հնուց օգտագործվել է Չինաստանում ռեւմատոիդ արթրիտի ցավերը մեղմելու նպատակով, ներկայիս ստանդարտ բժշկական միջամտությունների հետ համեմատած նրա արդյունավետության կլինիկական ապացույցներ մինչ այժմ չեն եղել»,- ասաց Պեկինի միավորված ռեւմատոլոգիայի քոլեջի հիվանդանոցի բժիշկ, առաջատար հեղինակ Սյուան Չժանը:
«Խաղողի վազի աստծո ամպրոպի» հանուկը՝ Tripterygium wilfordii Hook F, նաեւ հետազոտել են որոշ աուտոիմուն հիվանդությունների եւ քաղցկեղի որոշ ձեւերի բուժման նպատակով: Միննեսոթայի համալսարանում կատարված փորձարկումների ժամանակ դեղամիջոցը մկների մոտ ոչնչացրել է ենթաստամոքսային գեղձի ուռուցքը: Հետազոտության արդյունքները հրապարակվել են 2012թ.-ի հոկտեմբերին:

April 17, 2014  12:55
Old Chinese herb known as “thunder god vine” helped to ease the pain and swelling of rheumatoid arthritis as effectively as the commonly prescribed methotrexate, reported NewsMax Health.
In a trial of 207 patients in China, those who took extracts of the herb showed slightly more improvement than those on methotrexate alone; combining the two boosted efficacy significantly over methotrexate alone. The study appears in the Annals of the Rheumatic Diseases published by BMJ, formerly known as the British Medical Journal.
Thunder god vine could become a new approach to treating rheumatoid arthritis because not all patients respond to methotrexate and modern biologic treatments, which are very expensive, the researchers wrote in the report.
“While the herb has been used to treat rheumatoid arthritis in China for many centuries, there wasn’t clinical evidence of its efficacy compared with current standard medical treatments,” said lead author Xuan Zhang, a doctor at the Peking Union Medical College Hospital’s Department of Rheumatology.
Thunder god vine extract, named Tripterygium wilfordii Hook F has also been investigated for its potential to treat autoimmune diseases and some cancers. A drug made from the plant wiped out pancreatic tumors in mice, researchers at the University of Minnesota’s Masonic Cancer Center said in a study published in October 2012.