Էլեկտրոնային ծխախոտը կարող է թոքերում փոփոխությունների բերել
Լաբորատոր հետազոտությունները ցույց են տվել, որ էլեկտրոնային ծխախոտում առկա նիկոտինային գոլորշին կարող է մարդու թոքերի բջիջներում բերել քաղցկեղային փոփոխությունների՝ նման ծխախոտի ծխի առաջացրած փոփոխություններին:
Եվ չնայած այս ամենին հետազոտության հեղինակները հայտարարել են, որ արդյունքներն առայժմ նախնական են եւ չեն հաստատում կապը էլեկտրոնային ծխախոտի եւ քաղցկեղի միջեւ, հայտնում է New York Times-ը:
Իրենց աշխատանքի համար գիտնականներն օգտագործել են թոքերի բջիջներ, որոնք ձեւափոխվել են քաղցկեղի վտանգն ավելացնող գենետիկական մուտացիաների նման եւ ընկղմվել են հեղուկի մեջ, որը 4 ժամ ենթարկվել է էլեկտրոնային ծխախոտի գոլորշու ազդեցությանը:
Ըստ հետազոտողների, պարզ չի եղել, թե էլեկտրոնային ծխախոտի որ բաղադրիչներն են բջիջներում փոփոխություններ առաջացնում:
Թեպետ հետազոտության արդյունքները չեն ապացուցում կապը էլեկտրոնային ծխախոտի եւ քաղցկեղի միջեւ, նրանք ընդգծում են այն փաստը, որ քիչ բան է հայտնի էլետրոնային ծխախոտների օգտագործման երկարատեւ հետեւանքների կամ նրա բաղադրիչների որոշակի ազդեցությունների մասին, ասաց հետազոտության ղեկավար, Լոս-Անջելեսի Կալիֆորնիական համալսարանի պրոֆեսոր, բժիշկ Սթիվեն Դուբինետտը:
Հետազոտության արդյունքները դժվար կլինի կիրառել մարդկանց հանդեպ, ասում է Սան-Ֆրանցիսկոյի Քալիֆորնիայի համալսարանի նիկոտինի ազդեցությունների ուսումնասիրող, բժիշկ Նիլ Բենովիցը:

April 17, 2014  22:16
Nicotine vapor of electronic cigarette may cause cancerous changes in the cells of human lungs like those caused by tobacco smoke, a laboratory study said.
However, the authors of the study said these findings were preliminary and did not establish a link between e-cigarettes and cancer, Newsmax Health reported with reference to The New York Times.
The lung cells used in the study were modified to have certain genetic mutations that increase cancer risk and were placed in a liquid that had been exposed for four hours to vapor from an e-cigarette.
The researchers said it wasn't clear which e-cigarette ingredients may have been responsible for the cancer-related changes in the cells.
While the findings do not prove a link between e-cigarettes and cancer, they do highlight the fact that little is known about the long term effects of e-cigarette use or the specific effects of e-cigarette ingredients, said study leader Dr. Steven Dubinett, a professor at the University of California, Los Angeles.
Laboratory research can be difficult to apply to people, according to Dr. Neal Benowitz, a nicotine researcher at the University of California, San Francisco.