Դաշտանադադարի շրջանում երկարատեւ արյունահոսությունները չպետք է անհանգստություն առաջացնեն
Բժիշկները պնդում են, որ դաշտանադադարի շրջանում երկարատեւ եւ առատ արյունահոսությունը բավականին տարածված երեւույթ է:
«Կանանց մեծամասնության համար 30-ից հետո դաշտանային ցիկլերը բավականին կանխատեսելի են: 40-ից հետո՝ դաշտանադադարի մոտեցմամբ, դաշտանային ցիկլերի բնույթը կարող է կտրուկ փոխվել»,- ասել է հետազոտության հեղինակ Սիոբան Հարլոուն՝ Միչիգանի համալսարանից, հաղորդում է WebMD.com-ը:
«Այս կտրուկ փոփոխությունները կարող են անհանգստություն առաջացնել, եւ հաճախ կանանց թվում է, որ ինչ-որ բան այն չէ»,- ավելացրել է նա:
Երբ կնոջ ձվարանները դադարում են էստրոգեն եւ պրոգեստերոն հորմոններ արտազատել, նա մտնում է դաշտանադադարի շրջան, որը կարող է տեւել 2-10 տարի, ասում են հետազոտողները: Դաշտանադադարը հիմնականում 45-ից հետո է սկսվում:
Հետազոտողները 42-52 տարեկան 1300 ամերիկուհիների մոտ հարցում են կատարել: Պարզվել է, որ նրանց 91%-ի մոտ 10 եւ ավելի օրերի ընքացքում երկարատեւ արյունահոսություններ են եղել, 88%-ի մոտ դաշտանային արտադրություն է եղել 6 եւ ավելի օրերի ընթացքում, իսկ ¾-ից ավելին ծանր արյունահոսություններ է ունեցել 3 օրից ավելի:
Համաձայն BJOG: An International Journal of Obstetrics and Gynaecology ամսագրում հրապարակված հետազոտության՝ կանանց 1/3-ից ավելին 6-ամսյա ժամանակահատվածի ընթացքում 3 անգամ 10 եւ ավելի օր տեւողությամբ երկարատեւ արյունահոսություններ է ունենում:
Հետազոտություններին մասնակցել են 3 ռասայի կանայք՝ սեւամորթ, սպիտակամորթ եւ ասիական (դեղնամորթ): Նախկինում հետազոտությունները հիմնականում անց են կացվել սպիտակամորթ կանանց մոտ:

Extended bleeding common in menopause: Study
"For most women in their 30s, menstrual periods are highly predictable. With the onset of the menopausal transition in their 40s, women's menstrual periods can change dramatically," study author Sioban Harlow, a University of Michigan professor of epidemiology, said in a university news release, reported WebMD.com.
"These dramatic changes can be disconcerting, and often provoke questions about whether something is wrong," she added.
When a woman's ovaries stop producing the hormones estrogen and progesterone, she enters menopause. This life stage can last anywhere from two to 10 years, the researchers said. Menopause usually occurs after age 45.
The researchers looked at 1,300 American women, aged 42 to 52. They found that 91 percent had experienced bleeding for 10 or more days, 88 percent reported spotting for six or more days, and more than three-quarters had heavy bleeding for three or more days during menopause.
More than one-third of the women had as many as three episodes of 10-plus days of bleeding over six months, according to the study published in BJOG: An International Journal of Obstetrics and Gynaecology.
The women in the study were white, black, Chinese and Japanese. Previous studies have been mostly limited to white women, the investigators noted.