Դաշտանադադարի շրջանում երկարատեւ արյունահոսությունները չպետք է անհանգստություն առաջացնեն
Բժիշկները պնդում են, որ դաշտանադադարի շրջանում երկարատեւ եւ առատ արյունահոսությունը բավականին տարածված երեւույթ է:
«Կանանց մեծամասնության համար 30-ից հետո դաշտանային ցիկլերը բավականին կանխատեսելի են: 40-ից հետո՝ դաշտանադադարի մոտեցմամբ, դաշտանային ցիկլերի բնույթը կարող է կտրուկ փոխվել»,- ասել է հետազոտության հեղինակ Սիոբան Հարլոուն՝ Միչիգանի համալսարանից, հաղորդում է WebMD.com-ը:
«Այս կտրուկ փոփոխությունները կարող են անհանգստություն առաջացնել, եւ հաճախ կանանց թվում է, որ ինչ-որ բան այն չէ»,- ավելացրել է նա:
Երբ կնոջ ձվարանները դադարում են էստրոգեն եւ պրոգեստերոն հորմոններ արտազատել, նա մտնում է դաշտանադադարի շրջան, որը կարող է տեւել 2-10 տարի, ասում են հետազոտողները: Դաշտանադադարը հիմնականում 45-ից հետո է սկսվում:
Հետազոտողները 42-52 տարեկան 1300 ամերիկուհիների մոտ հարցում են կատարել: Պարզվել է, որ նրանց 91%-ի մոտ 10 եւ ավելի օրերի ընքացքում երկարատեւ արյունահոսություններ են եղել, 88%-ի մոտ դաշտանային արտադրություն է եղել 6 եւ ավելի օրերի ընթացքում, իսկ ¾-ից ավելին ծանր արյունահոսություններ է ունեցել 3 օրից ավելի:
Համաձայն BJOG: An International Journal of Obstetrics and Gynaecology ամսագրում հրապարակված հետազոտության՝ կանանց 1/3-ից ավելին 6-ամսյա ժամանակահատվածի ընթացքում 3 անգամ 10 եւ ավելի օր տեւողությամբ երկարատեւ արյունահոսություններ է ունենում:
Հետազոտություններին մասնակցել են 3 ռասայի կանայք՝ սեւամորթ, սպիտակամորթ եւ ասիական (դեղնամորթ): Նախկինում հետազոտությունները հիմնականում անց են կացվել սպիտակամորթ կանանց մոտ:

Длительные кровотечения во время менопаузы не должны вызывать беспокойство
Обильное и длительное кровотечение во время менопаузы – довольно распространенное явление, утверждают врачи.
«Для большинства женщин после 30-ти менструальные циклы довольно предсказуемы. После 40, с наступлением менопаузы, характер менструальных циклов может резко измениться», - сказала автор исследования из Мичиганском университета Сиобан Харлоу, сообщает WebMD.com.
«Эти резкие изменения могут вызвать беспокойство, и часто женщинам кажется, что у них что-то не так»,- добавила она.
Когда яичники женщины перестают вырабатывать гормоны эстроген и прогестерон, она вступает в период менопаузы, который может длиться от  2 до 10 лет, говорят исследователи. Менопауза обычно наступает после 45.
Исследователи опросили 1300 американок в возрасте 42-52 лет. Оказалось, что у 91% из них были длительные кровотечения в течение 10 и более дней, у 88% были менструальные выделения в течение шести и более дней, а более ¾ испытали сильные кровотечения более трех дней.
Более 1/3 женщин испытывают длительные кровотечения в течение 10 и более дней три раза в течение шестимесячного периода, согласно исследованию, опубликованному в журнале BJOG: An International Journal of Obstetrics and Gynaecology.
В исследовании приняли участие представительницы трех рас – белой, черной и азиатской. Прежде исследования проводились в основном на женщинах белой расы.