Հայաստանում ավելացել են ալկոհոլային թունավորման դեպքերը
Այս տարվա առաջին հինգ ամիսներին Հայաստանում արձանագրվել է ալկոհոլային թունավորման 773 դեպք, որի արդյունքում տուժել է  772 մարդ, երկուսը`մահացել են: Այս մասին հունիսի 12-ի ասուլիսում հայտարարեց ՀՀ ԱԻՆ ճգնաժամային կառավարման կենտրոնի ղեկավար Հովհաննես Խանգելդյանը:
Անցյալ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, ալկոհոլային թունավորման ցուցանիշները մի փոքր բարձրացել են:
Այսպիսով՝ 2018 թվականի առաջին հինգ ամիսներին գրանցվել է 612 դեպք, տուժողների թիվը կազմել է 616 մարդ, մահացել է մեկ մարդ: Ավելացել են նաեւ դեղերից  թունավորման դեպքերը` 495-ը 444-ի դիմաց, մահացել է 2 մարդ, իսկ մեկ տարի առաջ` մեկ մարդ:
Խանգելդյանը հայտնեց, որ 2019 թվականի հունվարի 1-ից մինչեւ հունիսի 1-ը գրանցվել է քիմիական նյութերով թունավորման 311 դեպք, շմոլ գազից՝ 175 դեպք, բնական գազից՝ 87 դեպք (նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում դեպքերի թիվը կազմել է համապատասխանաբար 239, 115 եւ 45): Մինչդեռ սննդային թունավորման մասով արձանագրվել է ցուցանիշների մի փոքր անկում (86 դեպք եւ 111 տուժող՝ 103 դեպքերի եւ 132 տուժողների դիմաց):
Փորձագետը կոչ արեց մեծ ուշադրություն դարձնել օգտագործվող սննդամթերքների եւ ըմպելքիների որակին, հատկապես դրանց պիտանելիության ժամկետին եւ կասկածելի ծագման սննդամթերք չգնել:
Բացի այդ հաշվի առնելով շոգ եղանակը եւ պիկնիկների շրջանը, չի կարելի անտեսել սննդամթերքների պահպանման նորմերը:

В Армении увеличились случаи алкогольного отравления
За первые пять месяцев текущего года в Армении было зарегистрировано 773 случая алкогольного отравления, в результате чего пострадали 772 человека, двое – скончались. Такие данные озвучил глава Национального центра кризисного управления МЧС Армении Ованнес Хангельдян на пресс-конференции 12 июня.
По сравнению с аналогичным периодом прошлого года, показатели по алкогольным отравлениям несколько повысились. Так, в первые пять месяцев 2018-го было зарегистрировано 612 случаев, число потерпевших составило 616, скончался один человек. Возросли также случаи отравления лекарственными препаратами – 495 против 444, скончались двое, в то время как год назад – один человек.
Хангельдян сообщил, что с 1 января по 1 июня 2019-го было зарегистрировано 311 случаев отравления химическими веществами, 175 – угарным газом, 87 – природным газом (за аналогичный период прошлого года число случаев составило 239, 115 и 45 соответственно). Между тем по части пищевых отравлений, зафиксировано некоторое снижение показателей (86 случаев и 111 потерпевших против 103 случаев и 132 потерпевших).
Эксперт призвал уделять повышенное внимание качеству потребляемых продуктов и напитков, и в особенности их сроку годности, и не приобретать продукты питания сомнительного происхождения. Кроме того, с учетом жаркой погоды и популярности пикников, нельзя пренебрегать нормами хранения пищепродуктов.