Հայաստանում ավելացել են ալկոհոլային թունավորման դեպքերը
Այս տարվա առաջին հինգ ամիսներին Հայաստանում արձանագրվել է ալկոհոլային թունավորման 773 դեպք, որի արդյունքում տուժել է  772 մարդ, երկուսը`մահացել են: Այս մասին հունիսի 12-ի ասուլիսում հայտարարեց ՀՀ ԱԻՆ ճգնաժամային կառավարման կենտրոնի ղեկավար Հովհաննես Խանգելդյանը:
Անցյալ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, ալկոհոլային թունավորման ցուցանիշները մի փոքր բարձրացել են:
Այսպիսով՝ 2018 թվականի առաջին հինգ ամիսներին գրանցվել է 612 դեպք, տուժողների թիվը կազմել է 616 մարդ, մահացել է մեկ մարդ: Ավելացել են նաեւ դեղերից  թունավորման դեպքերը` 495-ը 444-ի դիմաց, մահացել է 2 մարդ, իսկ մեկ տարի առաջ` մեկ մարդ:
Խանգելդյանը հայտնեց, որ 2019 թվականի հունվարի 1-ից մինչեւ հունիսի 1-ը գրանցվել է քիմիական նյութերով թունավորման 311 դեպք, շմոլ գազից՝ 175 դեպք, բնական գազից՝ 87 դեպք (նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում դեպքերի թիվը կազմել է համապատասխանաբար 239, 115 եւ 45): Մինչդեռ սննդային թունավորման մասով արձանագրվել է ցուցանիշների մի փոքր անկում (86 դեպք եւ 111 տուժող՝ 103 դեպքերի եւ 132 տուժողների դիմաց):
Փորձագետը կոչ արեց մեծ ուշադրություն դարձնել օգտագործվող սննդամթերքների եւ ըմպելքիների որակին, հատկապես դրանց պիտանելիության ժամկետին եւ կասկածելի ծագման սննդամթերք չգնել:
Բացի այդ հաշվի առնելով շոգ եղանակը եւ պիկնիկների շրջանը, չի կարելի անտեսել սննդամթերքների պահպանման նորմերը:

Cases of alcohol poisoning increased in Armenia
In the first five months of this year, 773 cases of alcohol poisoning were registered in Armenia, as a result of which 772 people were affected and two died, the head of the National Center for Crisis Management of the Armenian Emergencies Ministry Hovhannes Khangeldyan told reporters on Wednesday.
Compared to the same period last year, the rates of alcohol poisoning slightly increased. Thus, in the first five months of 2018, 612 cases were registered, the number of victims was 616, and one person died. Cases of drug poisoning also increased - 495 against 444, and two deaths against one person in compared with the previous year.
Khangeldyan reported that from January 1 to June 1, 2019, there were 311 cases of poisoning with chemicals, 175 with carbon monoxide, 87 with natural gas. Meanwhile, in terms of food poisoning, a slight decline was recorded - 86 cases and 111 victims versus 103 cases and 132 victims.