Ծխախոտի ծուխը վտանգավոր է երեխաների աչքերի համար. հետազոտություն
Երեխաների համար պասիվ ծխելն անչափ վտանգավոր է, ինչը հաստատել են մեծ թվով հետազոտություններ: Կատարված նոր հետազոտության ժամանակ գիտնականները պարզել են, որ մանուկ տարիքում ծխախոտի ծխի ազդեցությունը կարող է տարիներ անց առաջացնել տեսողական այնպիսի խնդիրներ, ինչպիսին են կատարախտը, տարիքային մակուլյար դեգենարացիան, գլաուկոման եւ այլն:
The National Post-ը հայտնում է, որ Հոնկոնգի Չինական համալսարանի հետազոտողները պարզել են, որ աչքի հետեւի հատվածի կառուցվածքը ծխախոտի ծխի պատճառով բարակում է:
Հետազոտողները գրանցել են աչքի անոթաթաղանթի բարակացում, որը սնուցում է ցանցաթաղանթը եւ վերականգնում աչքի մեջ մշտապես քայքայվող նյութերը: Գիտնականները հետազոտությանը ներգրավել են 6-ից մինչեւ 8 տարեկան 1400 երեխաների: 941 երեխա չի բախվել ծխախոտի ծխի հետ:
Երեխաների աչքերի անոթաթաղանթները, որոնք ենթարկվել են ծխախոտի ծխի ազդեցությանը, 6-8 միկրոմետրով բարակ էին, քան այն երեխաների մոտ, որոնց ներկայությամբ երբեք չեն ծխել: Ավելին՝ ընտանիքում որքան շատ ծխողներ են եղել, այնքան երեխայի աչքերի անոթաթաղանթը ավելի բարակ էր:
Գիտնականներն ընդգծում են, որ տեսողական համակարգը ակտիվորեն զարգանում է մինչեւ 12 տարեկանը: Այս պատճառով այդքան կարեւոր է երեխաների մոտ չծխելը:
Նշենք, որ նախորդ հետազոտություններն ապացուցել են նաեւ պասիվ ծխելու վտանգավորությունը մեծահասակների աչքերի համար:

Cigarette smoke is dangerous for children's eyes, research says
Passive smoking is very dangerous for children, and many studies have confirmed this. As scientists found out in a new study, exposure to tobacco smoke in childhood can lead to vision problems, such as cataracts, age-related macular degeneration, glaucoma, and others.
According to The National Post, researchers from the Chinese University of Hong Kong have found that the structure of the back of the eye is thinning due to tobacco smoke.
Researchers have documented the thinning of the choroid (choroid), which nourishes the retina and restores constantly decaying substances in the eye. For the study, scientists involved 1,400 children aged 6 to 8 years. 941 children were not exposed to tobacco smoke.
The vascular membranes of children's eyes exposed to tobacco smoke were 6-8 micrometers thinner than in children in the presence of which they had never smoked. Moreover, the more smokers in the family, the thinner the choroid in the eyes of the child.
Scientists emphasize that the visual system is actively developing up to 12 years. Therefore, it is so important not to smoke with children.