Մահացել է Ice Bucket Challenge-ի ոգեշնչողը
34 տարեկանում կողային ամիոթրոֆիկ սկլերոզից (ԿԱՍ) մահացել է Փիթեր Ֆրեյթսը՝ Ice Bucket Challenge բարեգործական ֆլեշմոբի ոգեշնչողը։ Այս մասին տեղեկացվում է Բոստոնի քոլեջի կայքում։
2012 թվականին Փիթերի մոտ ԿԱՍ հայտնաբերվեց, իսկ 2014-ին նա դարձավ Ice Bucket Challenge բարեգործական ֆլեշմոբի ոգեշնչողը, որի կանոններով մասնակիցները պետք է մի դույլ սառցաջուր լցնեին իրենց վրա, փողը փոխանցեին այդ հիվանդության դեմ պայքարի հիմնադրամին՝ ALS Association-ին եւ էստաֆետը փոխանցեին եւս երեք մասնակցի։
Ֆլեշմոբը մեծ տարածում ստացավ, եւ դրան մասնակցեցին հանրահռչակ շատ մարդիկ, այդ թվում Microsoft-ի հիմնադիր Բիլ Գեյթսը, Facebook-ի հիմնադիր Մարկ Ցուկերբերգը, ԱՄՆ նախկին նախագահ Ջորջ Բուշը, գրող Սթիվեն Քինգը, երաժիշտներ, դերասաններ եւ շատ ուրիշներ։

December 10, 2019  11:39
Pete Frates, 34, the inspirer of the charity flash mob Ice Bucket Challenge, died of amyotrophic sclerosis (ALS), Boston College’s website reported.
In 2012, Peter was diagnosed with ALS, and in 2014 he became the inspirer of the charity flash mob Ice Bucket Challenge, according to which the participants had to pour a bucket of ice water, transfer money to the ALS Association fund to fight this disease and challenge three more participants.
The flash mob has gained viral popularity, and many world famous celebrities have taken part in it, including Microsoft founder Bill Gates, Facebook founder Mark Zuckerberg, former US President George W. Bush, writer Stephen King, musicians, actors and many others.