Տղամարդիկ ուղեղի մոխրագույն զանգվածի ցածր խտություն ունեն
Ուղեղի նեյրոգիտական բացատրությունները հանրային ուշադրության կենտրոնում են հայտնվել: Օրգանի գործառնությունները եւ մարդու վարքագծի վրա դրանց ազդեցության եղանակները կարծես թե բոլորին են հետաքրքրում: Գիտնականներն էլ, իրենց հերթին, ժամանակ առ ժամանակ նոր բացահայտումներ են կատարում՝ ուղեղի հատվածների եւ դրանց նպատակների վերաբերյալ: Օրինակ՝ ամիգդալան (նշիկ), որ օրգանի ամենախորքերում է թաքնված, այն վայրն է, որտեղ մեր զգացմունքներն ենք թողարկվում: Այն տղամարդու ամլացման դեպքում 30 տոկոսով կրճատվելու հատկություն ունի: Իսկ ահա հիպոկամպը, որն արտաքինից ծովաձիու է նման, մեր հիշողությունների շտեմարանն է եւ Ալցհեյմերի հիվանդության դեպքում առաջինն է ախտահարվում, հաղորդում է Medical Daily-ն:
Ուղեղի մասին խոսելիս առաջին հերթին դրա մոխրագույն եւ սպիտակ զանգվածների մասին ենք հիշում, իսկ թե ինչով են դրանք միմյանցից տարբերվում՝ քչերը գիտեն: Առավել եւս քչերն են տեղյակ, որ կանանց մոտ մոխրագույն զանգվածի խտությունը, տղամարդկանց համեմատությամբ, նշանակալիորեն բարձր է: Իսկ արական սեռի ներկայացուցիչներն ավելի շատ սպիտակ զանգված եւ ողնուղեղային հեղուկ ունեն: Նախքան տարբերությունների ընկալումը, փորձենք ուղեղի հիմնական կառույցը մտաբերել:
Միջին ուղեղը մոտավորապես 1.3 կգ է կշռում: Գիտնականները օրգանի երեք հիմնական հատվածներ են տարբերակում՝ բուն ուղեղ, ուղեղիկ եւ ուղեղաբուն: Բուն ուղեղը, որ աջ եւ ձախ կիսագնդերից է բաղկացած, մոխրագույն եւ սպիտակ զանգվածներ է պարունակում: Մոխրագույն զանգվածները՝ խիտ նյարդային բջիջների տեսքով, բուն ուղեղի արտաքին շերտի՝ կեղեւի բաղադրության մեջ են մտնում եւ հիշողության, ուշադրության, ընկալունակության, մտքի, լեզվամտածողության եւ գիտակցության համար են պատասխանատու: Ուղեղին մատակարարված թթվածնի շուրջ 95 տոկոսը հենց մոխրագույն զանգվածին է բաժին հասնում: Ընդհանուր առմամբ, բուն ուղեղի ծավալի 40 տոկոսը մոխրագույն զանգվածն է զբաղեցնում, իսկ մնացած 60 տոկոսը՝ սպիտակը:
Արտաքին միջավայրից միելինային թաղանթով մեկուսացված երկար նյարդային բջջանյութերը, որոնք «սպիտակ զանգված» անունն են ստացել, բուն ուղեղի ստորին շերտերում են տեղավորված: Միելինի շնորհիվ դրանք ոչ միայն առանձնահատուկ երանգ, այլ նաեւ՝ նյարդային աքսոնների երկայնքով հաղորդվող էլեկտրական ազդակների հոսքն արագացնելու կարողություն են ստանում: Սպիտակ զանգվածն այնպիսի կարեւոր կառույցներ է պարունակում, ինչպիսի եք թալամուսն ու հիպոթալամուսը: Բացի այդ, այն մարմնի տարբեր հատվածներից ստացված տեղեկությունները ուղեղի կեղեւին հաղորդելու եւ այլ՝ ավտոնոմ (սրտի աշխատանք, մարմնի ջերմաստիճան) գործառույթներ է  իրականացնում:
Ուղեղը, ընդհանուր առմամբ, ներսից դուրս է աշխատում: Ներքին շերտը մարմնի այլ հատվածների եւ մոխրագույն զանգվածի կապն է ապահովում, իսկ ստացված տեղեկատվության մշակման գործընթացն արդեն արտաքին շերտում է տեղի ունենում:
Փենսիլվանիայի համալսարանի գիտահետազոտական խմբի անդամները մագնիսա-ռեզոնանսային տոմոգրաֆիա են ձեռնարկել 18-45 տարեկան 80 առողջ մարդկանց շրջանում եւ պարզել, որ կանայք, տղամարդկանց համեմատությամբ,  մոխրագույն զանգվածի նշանակալիորեն բարձր եւ սպիտակ զանգվածի՝ ցածր խտություն ունեն: Վերջին տարբերության պատճառը թերեւս այն է, որ իգական սեռի ներկայացուցիչների ներգանգային տարածքը համեմատաբար փոքր է, հետեւապես՝ տեղեկատվության փոխանցման համար ավելի քիչ «հաղորդիչներ» են հարկավոր:
Մեկ այլ հետազոտությամբ պարզվել է, որ կանայք ուղեղի աջ եւ ձախ կիսագնդերի միջեւ առավել բարձր փոխկապակցվածություն ունեն, մինչ տղամարդկանց մոտ յուրաքանչյուր կիսագնդի առջեւի եւ հետեւի հատվածներն են առավելապես փոխկապակցված: Սա այն բանի մասին է վկայում, որ տղամարդիկ ընկալման եւ կոորդինացված գործողությունների միջեւ են արդյունավետ կապ ապահովում, իսկ կանայք՝ վերլուծական եւ նախաձեռնողական գործընթացների:

Brain facts to know and share: men have a lower percentage of gray matter than women
The brain has gone mainstream. It’s pop, on occasion. It’s even fun what with all the new neuroscientific explanations of brain function and wiring and the ways these features may or may not affect behavior. We are also hearing more about specific regions of the brain and their purpose. For instance, the amygdala, that deeply buried almond-shaped structure, is where we process emotion — might be the reason it shrinks by 30 percent upon male castration — while the hippocampus, which is shaped like a sea horse, is all about memory and is the first region to go when a person has Alzheimer’s, Medical Daily reported.
One of the first things many of us learn about the brain is how it contains both white and gray matter, yet we may have forgotten the differences between the two. Did you know women have a higher percentage of gray matter than men? And, not only do men have more white matter, percentage-wise, they also have more cerebrospinal fluid. Before trying to understand the meaning in these differences, let’s begin with a satellite view of the brain.
An average brain weighs about 3 pounds. Commonly, scientists describe this organ as having three main sections: a cerebrum, a cerebellum (the "little brain"), and a brainstem. The cerebrum, which is famously split into right and left hemispheres, is where you find the gray and white matter. The outer layer of the cerebrum, known as the cerebral cortex, is composed of folds of gray matter, which is made of closely packed neuron cell bodies. The gray matter contains specialized regions involved in memory, attention, perceptual awareness, thought, language, and consciousness. While 20 percent of all the oxygen we breathe goes directly to the brain, an overwhelming majority of that (95 percent) suffuses into the gray matter. Overall, gray matter occupies 40 percent of the cerebrum, while white matter fills the remaining 60 percent.
White matter lies beneath the gray matter and is composed of long nerve fibers insulated by myelin sheaths. Not only does myelin give white matter its distinctive color, but it also helps to speed electrical signals along nerve axons. White matter contains core structures, such as the thalamus and hypothalamus, and helps relay sensory information from the rest of the body to the cerebral cortex. It also is involved in the regulation of autonomic (unconscious) functions, such as heart rate and body temperature.
Taken altogether, the brain generally works from the inside out: The inner white matter allows communication to and from gray matter areas, and between the gray matter and the other parts of the body, while the processing of information is concluded in the outer layer of gray matter.
A team of scientists from the University of Pennsylvania performed magnetic resonance imaging (MRI) scans on 80 healthy volunteers between the ages 18 and 45. The study confirmed women have a higher percentage of gray matter, whereas men have a higher percentage of white matter and also cerebrospinal fluid. The researchers noted this greater investment in gray matter on the part of women makes more tissue "available for computation relative to transfer across distant regions" and further speculated this might compensate for smaller intracranial space in women — if your head is smaller, there's shorter distance for information transfer, so you need less white matter.
Meanwhile, another team of researchers found the brains of women show more connections running between the left and right hemispheres, while the brains of men show more connections between the front and back regions within each hemisphere. According to the researchers, the “results suggest that male brains are structured to facilitate connectivity between perception and coordinated action, whereas female brains are designed to facilitate communication between analytical and intuitive processing modes.”