Ֆրանսիացի գիտնականները նոր կորոնավիրուսի դեմ դեղամիջոցներ են թեսթավորում
Ֆրանսիացի գիտնականները կորոնավիրուսային COVID-19 վարակի դեմ դեղամիջոցի հաջողված փորձարկումներ են անցկացրել։ Նրանց հետազոտությունների արդյունքները հրապարակվել են International Journal of Antimicrobial Agents-ում։
Այդ հետազոտության մեջ պատմվում է մալարիայի դեմ հիդրոքսիքլորոխին եւ ազիտրոմիցին դեղամիջոցների համադրման միջոցով կորոնավիրուսային վարակի բուժման կլինիկական փորձի մասին։ Այս դեղամիջոցների արդյունավետության մասին հայտնել են շատ բժիշկներ, մասնավորապես՝ չինացի։
Հետազոտությանը, որն անցկացվել է Մարսելի համալսարանի ինֆեկցիոն հիվանդանոցի բազայի վրա, մասնակցել են պացիենտներ, որոնց մոտ հայտնաբերվել են COVID-19-ի ախտանիշներ կամ կորոնավիրուսն ինքը։ 16 մարդ կազմել են հետազոտվող խումբ, որում մարդիկ ստացել են ախտանշային բուժում եւ հակաբիոտիկներ։ 14 այլ մարդ 10 օրվա ընթացքւմ ընդունել է հիդրոքսիքլորոխին, իսկ նրանցից 6-ը՝ լրացուցիչ նաեւ ազիտրոմիցին։
Արդեն հինգերորդ օրը պացիենտները, որոնք ընդունել են հիդրոքսիքլորոխինի եւ ազիտրոմիցինի համադրությունը, առողջացել են (անալիզը նրանց մոտ կորոնավիրուս չի հայտնաբերել)։ Իններորդ օրը բուժվել է խմբի պացիենտներից մեկը, որը մինչեւ յոթերորդ օրը ներառյալ ազիտրոմիցին չի ընդունել։
Հետազոտության հեղինակները նշում են, որ սրանք միայն նախնական արդյունքներ են, սակայն դրանք բավական հուսադրող են թվում։

Французские ученые тестируют лекарства против нового коронавируса
Французские ученые провели успешные испытания лекарства против COVID-19, развивающегося в результате инфицирования новым коронавирусом. Результаты их исследования были направлены на публикацию в International Journal of Antimicrobial Agents.
В этом исследовании рассказывается о клиническом опыте лечения коронавирусной инфекции комбинацией антималярийных препаратов гидроксихлорохин и азитромицин. Об эффективности этих препаратов сообщали многие врачи, в частности, китайские.
В исследовании, которое проводилось на базе инфекционной больницы Университетского госпиталя Марсельского университета, принимали участие пациенты, у которых были обнаружены симптомы COVID-19 или сам коронавирус в анализе носоглотки. 16 человек составили контрольную группу, в которой люди получали симптоматическое лечение и антибиотики. Другие 14 человек в течение 10 суток принимали гидроксихлорохин, а 6 из них дополнительно принимали азитромицин.
Уже на пятый день пациенты, принимающие комбинацию гидроксихлорохина и азитромицина, выздоровели (анализ не выявил у них коронавируса). На девятый день вылечилась одна из пациенток контрольной группы, до седьмого дня включительно не принимавшая азитромицин.
Авторы исследования отмечают, что это лишь предварительные результаты, однако они кажутся весьма обнадеживающими.