Արյան՝ ինքնասպանությունը կանխող հետազոտությո՞ւն
Ջոն Հոպկինսի համալսարանի գիտնականները ինքնատիպ գեն են հայտնաբերել, որի ակտիվության մակարդակը կարող է ինքնասպանության նկատմամբ հակումը բնորոշել: Խոսքը SKA2-ի մասին է, որը սթրեսի նկատմամբ ուղեղի արձագանքը կարգավորող գործառույթ է իրականացնում: Ինչպես The American Journal of Psychiatry ամսագրում հրապարակված հոդվածն է նշում, ինքնասպանություն գործած, ինչպես եւ ինքնասպանության փորձ կատարած մարդկանց ուղեղի հետազոտությունը SKA2-ի ցածր ակտիվություն է ցույց տվել: Ընդ որում, արդյունքները երկու՝ միմյանցից անկախ ուսումնասիրությունների արդյունքում են ստացվել եւ ապա՝ համեմատվել: Ուղեղի նախաճակատային կեղեւում գործող SKA2 գենը սթրեսի հորմոնի՝ կորտիզոլի նկատմամբ ուղեղի արձագանքի նվազեցմանը եւ բացասական զգացումների չեզոքացմանը միտված գործառույթ է իրականացնում: Այնպես որ, գենի ցածր ակտիվության պարագայում, մարդը դժվարությամբ է սթրեսին դիմանում. հենց այս ֆոնին էլ ինքնասպանության մասին մտքեր կարող են առաջանալ, հաղորդում է The Daily Mail-ը:
Գիտնականները պոտենցիալ ինքնասպանների մոտ ոչ միայն հիշյալ գենի մուտացիա, այլ նաեւ՝ մեթիլացված վիճակ են հայտնաբերել, երբ ԴՆԹ-ի մոլեկուլին գենի՝ սպիտակուցների սինթեզմանը միտված աշխատանքի լիարժեք իրականացմանը խանգարող մեթիլային խմբեր են միացված: Գիտնականների խոսքով, գենետիկ հետազոտության ճշտությունը գրեթե կասկած չի հարացում: Այնսինքն՝ երիտասարդ մարդկանց մոտ  SKA2-ի վիճակը գնահատելով՝ կարելի է մինչեւ 96 տոկոս ճշտությամբ ինքնասպանության փորձի հնարավորության վերաբերյալ կանխատեսումներ անել: Ուսումնասիրության հեղինակների խոսքով, վերոհիշյալ հետազոտությանը նախ եւ առաջ պետք է բոլոր՝ զինծառայության մեկնող երիտասարդները ենթարկվեն՝ ինքնասպանության ռիսկը գնահատելու եւ, անհրաժեշտության դեպքում, առանձնահատուկ ուշադրության առկայություն ապահովելու համար:

Анализ крови на суицид? – ученые нашли ген самоубийц
Американские ученые из университета Джона Хопкинса нашли ген, по активности которого можно вычислить потенциальных самоубийц. Искомый ген SKA2 определяет ответ мозга на стресс.
Посмертный анализ образцов мозга самоубийц и тех, у кого были суицидальные попытки, показал, что у них активность гена SKA2 снижена, говорится в статье, опубликованной в в журнале The American Journal of Psychiatry.
Этот результат получен на двух независимых базах данных. Ген SKA2 работает в префронтальной коре в мозге, где он снижает реакцию мозга на гормон стресса кортизол и нейтрализует негативные эмоции. При сниженной активности гена человек с трудом переносит стресс, и на этом фоне у него возникают суицидальные мысли.
Помимо мутаций, найденных в гене SKA2, ученые нашли, что его активность у потенциальных самоубийц снижена потому, что ген находится в метилированном состоянии, к молекуле ДНК присоединены метильные группы, которые не дают гену в полную силу осуществлять синтез белка.
Ученые говорят, что генетический анализ довольно точен. У молодых людей по состоянию гена можно с точностью до 96% сказать, были ли у него суицидальные попытки.
Такой анализ, считают авторы работы, следует проводить всем молодым людям, проходящим службу в армии, чтобы выявить потенциальную группу риска, к которой нужно проявить особое внимание.