Էստրոգենով հարուստ հակաբեղմնավորիչները կրծքագեղձի քաղցկեղի առաջացման վտանգ են պարունակում
Փորձագետները միանշանակ պնդում են, որ ուշացած սեռական հասունացմամբ եւ վաղաժամ դաշտանադադարով բնորոշվող կանանց մոտ կրծքագեղձի քաղցկեղի առաջացման սպառնալիքը նշանակալիորեն բարձր է, քանի որ նրանց օրգանիզմում էստրոգների արտազատման բարձր ծավալներ են նկատվում: Վերջերս իրականացված հետազոտությամբ էլ պարզվել է, որ էստրոգենով, էթինոդիոլի երկացետատով եւ նորենթիդրոնով հարուստ հակաբեղմնավորիչները կարող են նույն սպառնալիքը պարունակել, հաղորդում է Medical Daily-ն:
Ֆրեդ Հաչինսոնի անվան քաղցկեղի հետազոտությունների կենտրոնի հանրային աջողության բաժնի ավագ գիտաշխատող դոկտոր Էլիզաբեթ Բիբերը, իր գործընկերների հետ միասին, ուսումնասիրություն է նախաձեռնել 1990-2009թթ. կրծքագեղձի քաղցկեղով ախտորոշված 1102 եւ միանգամայն առողջ 21 952 կանանց շրջանում: Էստրոգենի բարձր բաղադրությամբ աչքի ընկնող հակաբեղմնավորիչների կիրառման վերաբերյալ հավաքագրված տեղեկությունների վերլուծությունը ցույց է տվել, որ դրանք կրծքագեղձի քաղցկեղի առաջացման ռիսկը 50 տոկոսի չափով ավելացնելու հատկություն ունեն:
Ինչ վերաբերում է էստրոգենի միջին բաղադրություն ունեցող հակաբեղմնավորիչներին, դրանց վտանգավորության աստիճանը 2,7 անգամ ցածր է: Ընդ որում, պարզվել է, որ հորմոնի ցածր բաղադրությամբ աչքի ընկնող դեղամիջոցները կրծքագեղձի քաղցկեղի առաջացման տեսանկյունից որեւէ վտանգ չեն ներկայացնում:
Բացի այդ, էթինոդիոլի երկացետատով հարուստ հակաբեղմնավորիչների ընդունման արդյունքում հիվանդության առաջացման 2,6 անգամով բարձր հավանականություն է գրանցվել, իսկ ահա նորենթիդրոնի 0.75 մգ բաղադրությամբ դեղամիջոցների պարագայում ռիսկի աճի ցուցանիշը 3,1 է կազմել:
Այդուհանդերձ, դոկտոր Էլիզաբեթ Բիբերը նշել է, որ հետազոտության արդյունքները զգուշամիտ մեկնաբանման եւ հաստատման կարիք են զգում, քանի որ կոնտրացեպտիվ դեղամիջողները միաժամանակ նաեւ որոշակի օգտակար հատկություն ունեն: Բացի այդ, նախկինում իրականացված հետազոտությունների արդյունքներն այն բանի մասին են վկայում, որ դրանց կիրառումը դադարեցնելուց հետո ենթադրվող ռիսկի նվազեցում է նկատվում: Իսկ կրծքագեղձի քաղցկեղը, որպես կանոն, առավել ուշ տարիքում է ի հայտ գալիս:
Քաղցկեղի ամերիկյան ասոցիացիայի տվյալներով, 2014թ. կրծաքեղձի քաղցկեղով ախտորոշումների թիվը շուրջ 232 670 է կազմելու: Ընդ որում, վերջին տարիներին ցուցանիշի զգալի անկում է գրանցվել, ինչը դաշտանադադարի մեկնարկից հետո առաջարկվող հորմոնալ թերապիայից զանգվածային հրաժարմամբ է պատճառաբանվում:

Противозачаточные таблетки с эстрогеном могут вызвать рак молочной железы?
Эксперты однозначно утверждают, что угроза возникновения рака молочной железы ощутимо высока у женщин, у которых наблюдается позднее половое созревание и преждевременная менопауза: в их организме эстроген вырабатывается в больших объемах. Противозачаточные средства с высоким содержанием эстрогена, этинодиол диацетата  и норэтиндрона значительно увеличивают риск развития рака молочной железы, выяснило недавно проведенное исследование, передает Medical Daily.
Старший научный сотрудник отдела общественного здоровья Исследовательского центра рака имени Фреда Хачинсона, доктор Элизабет Бибер вместе со своими коллегами, провела исследование, с целью выявления существующей связи между раком молочной железы и противозачаточными таблетками. Исследование было проведено среди  1 102 женщин, которым с 1990-2009 гг. был поставлен диагноз рак молочной железы, и 21 952 абсолютно здоровых женщин. Анализ информации, относящейся к использованию противозачаточных препаратов с высоким содержанием эстрогена, показал, что данные препараты увеличивают риски возникновения рака молочной железы на 50%.
Препараты со средним содержанием эстрогена в 2,7 раза менее опасны. А препараты с низким содержанием данного гормона не представляют никакой опасности с точки зрения рака молочной железы.
При использовании противозачаточных средств с высоким содержанием этинодиол диацетата  вероятность возникновения заболевания в 2,6 раза выше, а препараты с содержанием 0,75 мг норэтиндрона зарегистрировали увеличение риска в 3,1 раз.
Тем не менее, доктор Элизабет Бибер отметила, что результаты исследование нужно трактовать осторожно, и они еще нуждаются в подтверждении, так как контрацептивные препараты обладают также некими полезными свойствами. Кроме этого, проведенные ранее исследования показали, что после прекращения использования противозачаточных средств наблюдается снижение предполагаемого риска. А рак молочной железы, как правило, проявляется в более зрелом возрасте.
Согласно данным Американской ассоциации рака, в 2014 г. количество диагнозов рака молочной железы достигнет 232 670. При этом, в последние годы наблюдается значительное снижение показателя, что объясняется массовым отказом от гормональной терапии, предлагающейся после начала менопаузы.