Էստրոգենով հարուստ հակաբեղմնավորիչները կրծքագեղձի քաղցկեղի առաջացման վտանգ են պարունակում
Փորձագետները միանշանակ պնդում են, որ ուշացած սեռական հասունացմամբ եւ վաղաժամ դաշտանադադարով բնորոշվող կանանց մոտ կրծքագեղձի քաղցկեղի առաջացման սպառնալիքը նշանակալիորեն բարձր է, քանի որ նրանց օրգանիզմում էստրոգների արտազատման բարձր ծավալներ են նկատվում: Վերջերս իրականացված հետազոտությամբ էլ պարզվել է, որ էստրոգենով, էթինոդիոլի երկացետատով եւ նորենթիդրոնով հարուստ հակաբեղմնավորիչները կարող են նույն սպառնալիքը պարունակել, հաղորդում է Medical Daily-ն:
Ֆրեդ Հաչինսոնի անվան քաղցկեղի հետազոտությունների կենտրոնի հանրային աջողության բաժնի ավագ գիտաշխատող դոկտոր Էլիզաբեթ Բիբերը, իր գործընկերների հետ միասին, ուսումնասիրություն է նախաձեռնել 1990-2009թթ. կրծքագեղձի քաղցկեղով ախտորոշված 1102 եւ միանգամայն առողջ 21 952 կանանց շրջանում: Էստրոգենի բարձր բաղադրությամբ աչքի ընկնող հակաբեղմնավորիչների կիրառման վերաբերյալ հավաքագրված տեղեկությունների վերլուծությունը ցույց է տվել, որ դրանք կրծքագեղձի քաղցկեղի առաջացման ռիսկը 50 տոկոսի չափով ավելացնելու հատկություն ունեն:
Ինչ վերաբերում է էստրոգենի միջին բաղադրություն ունեցող հակաբեղմնավորիչներին, դրանց վտանգավորության աստիճանը 2,7 անգամ ցածր է: Ընդ որում, պարզվել է, որ հորմոնի ցածր բաղադրությամբ աչքի ընկնող դեղամիջոցները կրծքագեղձի քաղցկեղի առաջացման տեսանկյունից որեւէ վտանգ չեն ներկայացնում:
Բացի այդ, էթինոդիոլի երկացետատով հարուստ հակաբեղմնավորիչների ընդունման արդյունքում հիվանդության առաջացման 2,6 անգամով բարձր հավանականություն է գրանցվել, իսկ ահա նորենթիդրոնի 0.75 մգ բաղադրությամբ դեղամիջոցների պարագայում ռիսկի աճի ցուցանիշը 3,1 է կազմել:
Այդուհանդերձ, դոկտոր Էլիզաբեթ Բիբերը նշել է, որ հետազոտության արդյունքները զգուշամիտ մեկնաբանման եւ հաստատման կարիք են զգում, քանի որ կոնտրացեպտիվ դեղամիջողները միաժամանակ նաեւ որոշակի օգտակար հատկություն ունեն: Բացի այդ, նախկինում իրականացված հետազոտությունների արդյունքներն այն բանի մասին են վկայում, որ դրանց կիրառումը դադարեցնելուց հետո ենթադրվող ռիսկի նվազեցում է նկատվում: Իսկ կրծքագեղձի քաղցկեղը, որպես կանոն, առավել ուշ տարիքում է ի հայտ գալիս:
Քաղցկեղի ամերիկյան ասոցիացիայի տվյալներով, 2014թ. կրծաքեղձի քաղցկեղով ախտորոշումների թիվը շուրջ 232 670 է կազմելու: Ընդ որում, վերջին տարիներին ցուցանիշի զգալի անկում է գրանցվել, ինչը դաշտանադադարի մեկնարկից հետո առաջարկվող հորմոնալ թերապիայից զանգվածային հրաժարմամբ է պատճառաբանվում:

August 1, 2014  14:15
Experts agree that women who begin menstruating late or start menopause early are at an increased breast cancer risk because they produce more estrogen throughout their life compared to other women. A recent study published in the American Association for Cancer Research journal Cancer Research suggests that women who take birth control pills containing high doses of estrogen, ethynodiol diacetate, and norethindrone significantly increase their risk of developing breast cancer,  Medical Daily says.
Dr. Elisabeth F. Beaber, a staff scientist in the Public Health Sciences Division of Fred Hutchinson Cancer Research Center in Seattle, and her colleagues recruited 1,102 women diagnosed with breast cancer and 21,952 healthy women from the Group Health Cooperative in the Seattle-Puget Sound area. Breast cancer patients were diagnosed between 1990 and 2009. Electronic pharmacy records were also used to gather information on different oral contraceptives, including the name of each drug, dosage, and duration. Compared to women who never or stopped their use of oral contraceptive, recent use of birth control pills increased a woman’s breast cancer risk by 50 percent.
Women taking oral contraceptives that contained high doses of estrogen increased their breast cancer risk 2.7-fold compared to birth control pills with moderate doses of estrogen, which increased breast cancer risk 1.6-fold. Oral contraceptives containing low-dose estrogen had no effect on a woman’s risk of developing breast cancer. Birth control pills containing ethynodiol diacetate increased breast cancer risk 2.6-fold, and triphasic combination pills that contain around 0.75 milligrams of norethindrone increased a woman’s risk 3.1-fold.
"Our results require confirmation and should be interpreted cautiously," Beaber added. "Breast cancer is rare among young women and there are numerous established health benefits associated with oral contraceptive use that must be considered. In addition, prior studies suggest that the increased risk associated with recent oral contraceptive use declines after stopping oral contraceptives."
According to the American Cancer Society, around 232,670 new breast cancer diagnoses are expected for 2014 in the United States. Recent decreases in the number of women who were diagnosed with breast cancer have been attributed to lower rates of women turning to hormone therapy after menopause.