Փոխպատվաստման ենթակա թոքերը պահպանելու միջոց է հայտնաբերվել
Միչիգանի համալսարանի գիտահետազոտական խմբերից մեկի անդամներին հաջողվել է XVIVO Perfusion system անունը ստացած սարք ստեղծել, որը մահվանից հետո դոնորի թոքերը մի քանի օր անվտանգ պահպանելու հնարավորություն է ընձեռում: Ըստ էության, այն փոխպատվաստման կարիք ունեցող բազմաթիվ մարդկանց կյանք փրկելու ներուժ ունի, հաղորդում է Science World Report պարբերականը:
Օրգանիզմից դուրս, առանց մատակարարվող արյան եւ թթվածնի, թոքերի բջիջները շատ արագ քայքայվելու հատկություն ունեն: Նկարագրյալ խոցելիության պատճառով օրգանը բազմաթիվ դեպքերում անպիտան է դառնում փոխպատվաստման համար: Համաձայն վիճակագրական տվյալների, պիտանելիության մակարդակն ընդամենը 20 տոկոսի չափով է գնահատվում: ԱՄՆ առողջապահության նախարարության աշխատակիցները վստահ են, որ նորահայտ սարքը բժշկության հնարավորությունների նշանակալի ընդլայնման հեռանկար է խոստանում:
«Եթե կարողանայի թոքերը ոչ թե 15 րոպե, այլ 4 ժամ հետազոտել, չի բացառվում, որ բազմաթիվ դեպքերում դրանց՝ փոխպատվաստման համար պիտանի լինելու ապացույցը գտնեի», - մեկնաբանել է ուսումնական հաստատությունը ներկայացնող վիրաբույժ-տրանսպլանտոլոգ Վիլյամ Լինչը: Տեխնիկայի նոր հրաշքն այլեւս սննդամթերքի եւ դեղամիջոցների որակի նկատմամբ սանիտարական վերահսկողություն իրականացնող ամերիկյան վարչության հավանությանն է արժանացել: Ըստ նախնական գնահատականների, XVIVO Perfusion system –ի արժեքը շուրջ 250 հազար ԱՄՆ դոլար է կազմում:

Lungs for organ transplants can live longer outside the body
There's new hope for patients waiting in line to receive an organ. A machine created by researchers at the University of Michigan has been shown to successfully keep lungs alive for days after death, greatly extending transplant potential for those in need, Science World Report says.
"Outside the body, without blood and oxygen, those cells start deteriorating quickly," Dr. Paul Lange, medical director of Gift of Life Michigan, a transplantation organization, said via the Detroit Free Press. "I've been in medicine for years, and I still think it's wild ... almost science fiction."
The machine was approved by the U.S. Food and Drug Administration this month for use of human lungs for "humanitarian" cases, and is known as the XVIVO Perfusion system and is estimated to cost around $250,000.
As the lungs are a particularly fragile organ, many of these organs are often not suitable for recipients after a small window of time has passed. In fact, statistics show that only about 20 percent of those tested will actually be used. However, health officials believe that the new device could mean big changes for this organ's shelf-life and helping those in need.
"If I can take those lungs out for a test drive (and) spend four hours with them instead of 15 minutes, maybe we decide they really are usable," added Dr. William Lynch, a University of Michigan transplant surgeon, via The Republic.