Փոխպատվաստման ենթակա թոքերը պահպանելու միջոց է հայտնաբերվել
Միչիգանի համալսարանի գիտահետազոտական խմբերից մեկի անդամներին հաջողվել է XVIVO Perfusion system անունը ստացած սարք ստեղծել, որը մահվանից հետո դոնորի թոքերը մի քանի օր անվտանգ պահպանելու հնարավորություն է ընձեռում: Ըստ էության, այն փոխպատվաստման կարիք ունեցող բազմաթիվ մարդկանց կյանք փրկելու ներուժ ունի, հաղորդում է Science World Report պարբերականը:
Օրգանիզմից դուրս, առանց մատակարարվող արյան եւ թթվածնի, թոքերի բջիջները շատ արագ քայքայվելու հատկություն ունեն: Նկարագրյալ խոցելիության պատճառով օրգանը բազմաթիվ դեպքերում անպիտան է դառնում փոխպատվաստման համար: Համաձայն վիճակագրական տվյալների, պիտանելիության մակարդակն ընդամենը 20 տոկոսի չափով է գնահատվում: ԱՄՆ առողջապահության նախարարության աշխատակիցները վստահ են, որ նորահայտ սարքը բժշկության հնարավորությունների նշանակալի ընդլայնման հեռանկար է խոստանում:
«Եթե կարողանայի թոքերը ոչ թե 15 րոպե, այլ 4 ժամ հետազոտել, չի բացառվում, որ բազմաթիվ դեպքերում դրանց՝ փոխպատվաստման համար պիտանի լինելու ապացույցը գտնեի», - մեկնաբանել է ուսումնական հաստատությունը ներկայացնող վիրաբույժ-տրանսպլանտոլոգ Վիլյամ Լինչը: Տեխնիկայի նոր հրաշքն այլեւս սննդամթերքի եւ դեղամիջոցների որակի նկատմամբ սանիտարական վերահսկողություն իրականացնող ամերիկյան վարչության հավանությանն է արժանացել: Ըստ նախնական գնահատականների, XVIVO Perfusion system –ի արժեքը շուրջ 250 հազար ԱՄՆ դոլար է կազմում:

Новое изобретение для хранения донорских легких
Американские  ученые создали аппарат, в котором легкие донора могут храниться в течение нескольких дней после его смерти. Изобретение под названием XVIVO Perfusion system поможет спасти жизни многих пациентов, нуждающихся в трансплантации.
Вне тела, без крови и кислорода, клетки легких разрушаются очень быстро. Из-за своей уязвимости легкие часто не подходят для трансплантации. Статистика показывает, что после всех тестов лишь 20% оказываются пригодными для пересадки. Сотрудники Министерства здравоохранения США считают, что новое устройство значительно расширяет возможности медицины, передает Science World Report.
«Если бы я мог взять легкие для исследования и провести с ними 4 часа, а не 15 минут, не исключено, что многие органы оказались бы подходящими для пересадки», - говорит хирург-трансплантолог Уильям Линч из Мичиганского Университета. Новое чудо техники одобрено американским Управлением по санитарному надзору за качеством пищевых продуктов и медикаментов. По приблизительным оценкам, его стоимость составляет около $250000 долларов.