Հայաստանում սեռավարակների հետ կապված իրավիճակը կայուն է
Հայաստանում սեռական ճանապարհով փոխանցվող ինֆեկցիաների (սեռավարակների) հետ կապված իրադրությունը, հետխորհրդային տարածքի երկրների հետ համեմատ, առավել բարեկարգ է, իսկ արեւմտյան երկրների հետ համեմատությամբ՝ անհամեմատ վատ: Այս մասին NEWS.am Medicine-ի թղթակցի հետ զրույցի ընթացքում Մաշկաբանության եւ սեռավարակների գիտաբժշկական կենտրոնի ղեկավար Կարեն Բաբայանն է նշել:
Նրա խոսքով, սեռական ճանապարհով փոխանցվող բոլոր հիվանդություններին վերագրվող ցուցանիշների միասնական դինամիկայի դիտարկման պարագայում ակնհայտ է դառնում, որ վերջին հինգ տարիներին ընդհանուր պատկերի շոշափելի փոփոխություն չի գրանցվել: Որոշ հիվանդությունների տեսանկյունից ցուցանիշի կրճատում, կայունացում կամ աճ կարող է արձանագրվել, սակայն սեռավարակների տարածվածության մակարդակը բնութագրող հիմնական հիվանդությունների՝ սիֆիլիսի, գոնորեայի եւ խլամիդիոզի առումով, Հայաստանում տիրող պատկերը վերջին հինգ տարիներին շարունակում է կայուն մնալ:
Մասնավորապես, Առողջապահության ազգային ինստիտուտի տվյալների համաձայն, 2013թ.-ին Հայաստանում սիֆիլիսով ախտորոշման 55 նոր դեպք է գրանցվել: Տարեվերջի դրությամբ դիսպանսերում հաշվառված հիվանդների թիվը 215 է կազմել:
Վերը հիշատակված 55 քաղաքացիներից 38-ը արական սեռի ներկայացուցիչ են եղել, որոնցից 4-ը՝ 18-24, 26-ը՝ 25-49 եւ 8-ը 50—ից ավելի տարեկան: Սիֆիլիսով վարակված իգական սեռի 17 ներկայացուցիչներից ընդամենը երկուսն են 18-24 տարեկանների տարիքային խումբը ներկայացնում: Նրանցից 10-ը 25-49 տարեկան են եղել, եւ 5-ը՝ 50-ից բարձր:
Համաձայն վիճակագրական տվյալների, 2013թ-ին վերագրվող ցուցանիշները մի փոքր ցածր են նախընթաց տարիներին գրանցված վարակման դեպքերից: Մասնավորապես, 2012թ.-ին սիֆիլիսով ախտորոշման 72 նոր դեպք է գրանցվել, 2011թ.-ին՝ 89:
Կարեն Բաբայանի մեկնաբանմամբ, Հայաստանում միջին հաշվով 100 հազար բնակիչներից ընդամենը երկուսն են սեռական ճանապարհով փոխանցվող հիվանդություն ձեռք բերում (ինտենսիվ ցուցանիշ), ինչը, մասնագետի հավաստիացմամբ, «շատ լավ ցուցանիշ» է՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ սեռավարակների դեմ իմունիտետ չի ձեւավորվում, եւ պատվաստում էլ հնարավոր չէ:
Եթե վերոհիշյալ ցուցանիշը նախկին Խորհրդային Միության հանրապետություններում տիրող իրավիճակի հետ համեմատելու լինենք, պարզ է դառնում, որ, մասնավորապես Ռուսաստանի որոշ շրջաններում համապատասխան ցուցանիշը 100 անգամ բարձր է, Ուկրաինայում՝ 70 անգամ, իսկ Վրաստանում՝ 40: Այդուհանդերձ, արեւմտյան երկրների հետ համեմատությունը ցույց է տալիս, որ Հայաստանում սեռավարակներով ախտորոշման ցուցանիշը նկատելիորեն բարձր է, ինչը բացառապես սեռական հարաբերությունների, դրանց ընթացքում անվտանգության տարրական կանոնների պահպանման կուլտուրայի բացակայությամբ է պահմանավորվում:
Կարեն Բաբայանը նշել է, որ Հայաստանում տիրող՝ սեռավարակների հետ կապված կայուն իրավիճակը ձեռնարկված լուրջ աշխատանքների արդյունք է: «Մենք փորձում ենք ոչ միայն հիվանդությունը բուժել, այլ նաեւ, հնարավորության դեպքում, վարակի փոխանցման պատճառ դարձած շփումները վեր հանել՝ դրա հետագա տարածումը կանխարգելելու նպատակով: Սակայն միշտ չէ, որ կարողանում ենք հաջողության հասնել, քանի որ բոլորը չեն իրենց զուգընկերոջ մասին տեղեկություններ հաղորդելու խնդրանքին համաձայնություն տալիս կամ զուգընկերոջը խոստովանելու անկեղծություն գտնում իրենց մեջ», - նշել է նա:
Մասնագետի խոսքով, Հայաստանի պարագայում այնքան էլ ճիշտ չէ սեռական ճանապարհով փոխանցվող հիվանդությունների տարածման մակարդակի մասին վարակման արձանագրված դեպքերի թվով պատկերացում կազմել, քանի որ մեր հայրենակիցները բժշկի օգնությանը դիմելու կուլտուրայով եւս չեն փայլում, իսկ քաղաքացիների համընդհանուր հետազոտություն մեզ մոտ չի իրականացվում: Ասել է, թե՝ հիվանդների բացահայտման պասիվ մեթոդ ենք կիրառում: Այդուհանդերձ, եթե համընդհանուր պասիվ ֆոնին ինչ-որ ժամանակահատվածում տատանումներ են նկատվում, երեւույթն անմիջապես մտահոգվելու տեղիք է տալիս:
Մաշկաբանության եւ սեռավարակների գիտաբժշկական կենտրոնի ղեկավարի խոսքով, ոլորտում սքրինինգային ծրագրերի իրականացման հարցը դեռեւս 20 տարի առաջ է քննարկման դրվել, սակայն դրանք այնքան ծախսատար են եւ այնպիսի բարդ միջոցառումներ են ենթադրում, որ առաջիկա տարիներին դժվար թե իրականանալի դառնան: Այնպես որ, հիվանդների բացահայտումը եւ սեռավարակների դեմ պրոֆիլակտիկան գլխավորապես քաղաքացիների գիտակից վերաբերմունքից է կախված:

Ситуация с половыми инфекциями в Армении стабильна
Ситуация с инфекциями, передаваемыми половым путем (ИППП), в Армении намного лучше, чем в других странах постсоветского пространства, но хуже, чем в западных. Об этом в беседе с корреспондентом NEWS.am Medicine сообщил глава Научно-медицинского центра дерматологии и сексуально передаваемых инфекций Карен Бабаян.
По его словам если рассмотреть динамику цифр по всем болезням, передаваемым половым путем, за последние пять лет, то картина не сильно изменилась. По некоторым болезням показатель снизился или стабилизировался, по некоторым слегка возрос. Он отметил, что основные болезни, по которым определяется уровень заболеваемости ИППП, - это сифилис, гонорея и хламидиоз, и по этим болезням картина заболеваний в Армении за последние пять лет остается стабильной.
В частности, по данным Национального института здравоохранения, в 2013 году в Армении зафиксировано 55 новых случаев заболевания сифилисом. К концу года на учете в диспансере находились 215 человек.
Из 55 заразившихся граждан 38 – представители мужского пола, из них 4 – в возрасте 18-24 года, 26 человек в возрасте  25-49 лет и 8 мужчин старше 50-и лет. Из 17 заразившихся сифилисом представительниц женского пола 2 относятся к возрастной группе 18-24 лет, 10 женщин в возрасте 25-49 лет и 5 - старше 50-и.
Согласно статистике, прошлогодние цифры несколько ниже зафиксированных ранее. В частности, в 2012 году было зафиксировано 72 новых случая заболевания сифилисом, в 2011 году – 89.
Как пояснил К. Бабаян, в среднем на 100 000 населения приходится двое больных (интенсивный показатель), и это, по словам специалиста, «очень хороший показатель» с учетом того фактора, что против ИППП не вырабатывается иммунитет, и невозможна вакцинация.
Если сравнить этот показатель с показателями стран бывшего Советского Союза, то, в частности, в некоторых регионах России он в 100 раз выше, в Украине – в 70 раз выше, в Грузии – выше в 40 раз. Тем не менее, при сравнении со странами Запада, в Армении уровень заболеваемости ИППП выше, и это связано исключительно с культурой половых отношений, культурой соблюдения элементарных правил безопасности в сексе.
Как отметил К. Бабаян, стабильная ситуация с ИППП в Армении – следствие проводимой серьезной работы. «Мы стараемся не только больного вылечить, но и по возможности выявить его контакты, чтобы предотвратить дальнейшее заражение. Однако удается это не всегда, поскольку не все соглашаются предъявить своего сексуального партнера, а также не все настолько честны, чтобы признаться своим сексуальным партнерам», - сказал он.
К. Бабаян также отметил, что по зарегистрированным случаям ИППП судить об уровне заболеваемости в Армении не совсем верно, поскольку культуры обращения к врачу у нас нет, а поголовного обследования не проводится. Это пассивный метод выявления больных. Тем не менее, если на общем пассивном фоне в какой-период наблюдаются флуктуации, то это уже повод для беспокойства.
По словам главы центра, вопрос скрининговых программ в этой сфере лет двадцать тому назад обсуждался, но это настолько затратное и сложное мероприятие, что в ближайшее время на него рассчитывать не приходится. Поэтому выявление и профилактика ИППП во многом зависят от сознательности наших граждан.