Սեքսի 8 առողջարար հատկությունների մասին
«Սեքսը բնության մի մասն է: Իսկ ես բնության հետ համահունչ եմ ապրում», - ասում էր հեռուստաէկրանի լեգենդ Մերիլին Մոնրոն: Հանրահայտ դերասանուհին միգուցե տեղյակ չէր, որ պարզապես բնության բաղադրիչը լինելուց բացի, սեքսը նաեւ առողջարար հատկություններով է աչքի ընկնում: Եթե, իհարկե, որեւէ մեկին պատճառ է հարկավոր՝ ակտիվ սեռական կյանք վարելու համար, նկատում է NewsMax Health-ը:
Ամեն դեպքում, սավանների միջեւ «գալարումը» կարող է հետեւյալ օգտակար հատկանիշները առաջարկել.
Երիտասարդ տեսք. Էդինբուրգի թագավորական հիվանդանոցի գիտահետազոտական խմբերից մեկի անդամների համոզմամբ, կանոնավոր սեսքը մարդուն իրական տարիքից տասը տարով երիտասարդ տեսք հաղորդելու հատկությամբ է օժտված: Գիտնականները, մասնավորապես, պարզել են, որ 40-50 տարեկան այն տղամարդիկ, որոնք առավել երիտասարդ տեսք ունեն, տարիքային խմբին ներառված՝ սեռական միջին ակտիվությամբ աչքի ընկնող մասնակիցների հետ համեմատությամբ, 50 տոկոսով առավել հաճախ՝ շաբաթական երեք անգամ են սեքսով զբաղվում:
Երեւույթի պատճառն այն է, որ սեքսը արյան շրջանառությունը արագացնելու, աճի հորմոնների եւ ցավազրկող հատկությամբ աչքի ընկնող էնդորֆինի արտազատում խթանելու, ճարպեր վառելու եւ սթրեսը նվազեցնելու հատկություն ունի, ինչը երիտասարդ տեսքի ապահովման նախադրյալ է համարվում, նշում է դոկտոր Դեյվիդ Ուիքսը:
Սրտանոթային հիվանդությունների առաջացման ռիսկի նվազեցում. Ինչպես 20 տարիների վերագրվող բժշկական տվյալների վերլուծություն իրականացրած բրիտանացի գիտնականներն են պնդում, շաբաթական առնվազն երկու անգամ սեքսով զբաղվող տղամադիկ՝ առավել նվազ ակտիվություն (ամսական մեկ անգամից էլ քիչ) ցուցաբերողների հետ համեմատությամբ, սրտի մահացու կաթվածի զոհը դառնալու տեսանկյունից, կիսով չափ փոքր ռիսկի են ենթարկվում: Մեկ այլ հետազոտությամբ էլ պարզվել է, որ կանոնավոր սեքսը, միմյանց հետ ապրող զուգընկերների պարագայում, արյան առավել ցածր դիաստոլիկ ճնշման կարող է հանգեցնել:
Սթրեսի նվազեցում. Արեւմտյան Շոտլանդիայի համալսարանի գիտահետազոտական խմբերից մեկի անդամները պարզել են, որ սթրեսին նախընթաց երկու շաբաթների ընթացքում սեքսով զբաղված մարդիկ առավել հեշտությամբ են ծանր իրավիճակին հարմարվում, քանի որ սեռական հարաբերության ընթացքում արտազատվող հաճույքի հորմոնները՝ էնդորֆիններն ու օքսիտոցինները սթրեսից եւ դեպրեսիայից պաշտպանելու ներուժ ունեն:
Երկարակեցություն. Բելֆաստի թագավորական համալսարանի գիտահետազոտական խմբերից մեկի անդամների համոզմամբ, շաբաթական առնվազն երկու անգամ սեքսով զբաղվող տղամադիկ՝ առավել նվազ ակտիվություն (ամսական մեկ անգամից էլ քիչ) ցուցաբերողների հետ համեմատությամբ, վաղաժամ մահանալու տեսանկյունից, կիսով չափ փոքր ռիսկի են ենթարկվում: Երեւույթի պատճառը երիտասարդացում խթանող DHEA հորմոններն են, որոնց արտազատումն առավելապես սեքսի ընթացքում է նկատվում:
Սեռական կարողությունների պահպանում. 55-75 տարեկանց տղամարդկանց շրջանում իրականացված հետազոտության արդյունքում ֆինն գիտնականները պարզել են, որ կանոնավոր սեքսը առավել բարձր տարիքում սեռական կարողությունների պահպանման կարող է հանգեցնել: Շաբաթական մեկ անգամից էլ քիչ հաճախականությամբ սեքսով զբաղվող մարդկանց, առնվազն մեկ անգամ սավանների արանքում «գալարվողների» հետ համեմատությամբ, էրեկտիլ դիսֆունկցիայի առաջացման կրկնակի բարձր ռիսկ է սպառնում: Իսկ չափազանց բարձր սեռական ակտիվությամբ աչքի ընկնող տղամարդկանց մոտ, որոնք շաբաթական առնվազն 3 անգամ են սեռական հարաբերությունների տրվում, ռիսկի՝ 400 տոկոսով ցածր ցուցանիշ է գործում: Մեկ այլ հետազոտությամբ պարզվել է, որ շաբաթական մեկ անգամ սեքսով զբաղվող տարեց կանայք, սեռական հարաբերություններից ձեռնպահ մնացողների հետ համեմատությամբ, էստրոգենի կրկնակի բարձր բաղադրությամբ են աչքի ընկնում, ինչը նշանակում է, որ նրանց մոտ անհարմար սեքս հրահրող հեշտոցային հյուծման երկու անգամ ցածր ռիսկ է գործում:
Իմունային համակարգի խթանում. ԱՄՆ Փենսիլվանիա նահանգում գործող Ուիլքսի համալսարանի գիտահետազոտական խմբերից մեկի անդամները պարզել են, որ կանոնավոր սեռական կյանք վարող մարդիկ (շաբաթական մեկ կամ երկու անգամ) հակամարմնի A իմունոգլոբուլինի (IgA) առավել բարձր մակարդակով են աչքի ընկնում: IgA-ն օրգանիզմ ներթափանցած մանրէների եւ վիրուսների դեմ առաջնային պայքար մղելու, մրսածության ու գրիպի զարգացումն արգելափակելու եւ այդ կերպ իմունային համակարգի լարման աստիճանն ու աշխատանքային ռեժիմի ինտենսիվությունը մեղմելու նպատակ է հետապնդում: Շաբաթական առնվազն մեկ անգամ սեքսով զբաղվող մարդկանց մոտ IgA-ի՝ 30 տոկոսով բարձր մակարդակ է նկատվում:
Հաճելի վարժություններ. Սեքսը եւս ֆիզիկական վարժության տեսակ է եւ կարող է, մեկ սեսիայի ընթացքում, մինչեւ 250 կալորիայի սպառման պատճառ դառնալ: Բացի սրտանոթային համակարգի համար առողջարար ազդեցությունից, ինչպես նաեւ մեջքի, ազդրերի եւ նստատեղի մկանների տոնուսավորումից, կանանց պարագայում սեքսը կարող է կոնքային հատակի մկանների ամրապնդկան միջոց ծառայել՝ միզաթափության դեմ պայքարի համար:
Ցավազրկում. Գլխացավը պետք է ոչ թե սեքսից հրաժարվելու պատրվակ ծառայի, այլ, ընդհակառակը՝ անկողին շտապելու դրդապատճառ դառնա: Ինչպես Գերմանիայում գործող Մունստերի համալսարանի գիտահետազոտական խմբերից մեկի անդամներն են պարզել, միգրենով տառապող հիվանդների կեսից ավելին գտնում է, որ սեքսը կարող է ցավազրկման միջոց ծառայել: Նույն եզրահանգմանը նաեւ Հավարային Իլինոյսի համալսարանի գիտաշխատողներն են հանգել: Երեւույթի պատճառն այն է, որ օրգազմի պահին մարդու օրգանիզմում ցավազրկող հատկություններով աչքի ընկնող հորմոններ՝ օքսիտոցիններ եւ էնդորֆիններ են արտազատվում:

8 surprising ways sex keeps you healthy
"Sex is a part of nature," said screen legend Marilyn Monroe. "I go along with nature." Marilyn may not have known it, but nature made sure to provide some spectacular health benefits to having sex — just in case you needed a reason, NewsMax Health comments.
A romp between the sheets can offer the following advantages:
Younger looks. Having regular sex can help you look 10 years younger than your actual age, according to research at the U.K.'s Royal Edinburgh Hospital. People between the ages of 40 and 50 who looked younger than their chronological age said they enjoyed sex 50 percent more often — three times a week versus twice a week — than was average for their age group. Sex boosts circulation, releases human growth hormone and painkiller endorphins, burns fat, and reduces stress, says researcher Dr. David Weeks, allowing you to look younger longer.
Lower cardiac risk. Men who have sex at least twice a week halve their risk of having a fatal heart attack when compared to men who have sex less than once a month, according to a British study that spanned 20 years. Another study found that regular sex was associated with lower diastolic blood pressure in sexual partners who lived together.
Less stress. A study from the University of the West of Scotland found that people who had sex during the previous two weeks were better able to manage stress. Endorphins and oxytocin, the "feel good" hormones that are released during sex, help ward off anxiety and depression.
Longer life. According to a study conducted by Belfast's Queen's University, men who have sex twice a week halve their chances of dying prematurely when compared to those who have sex less than once a month. This could be linked to an increase in the youth-promoting hormone DHEA which rises during sex.
Maintain sexual ability. A Finnish study of men between the ages of 55 and 75 found that regular sex preserved sexual function in aging men. Those who had sex less than once a week were twice as likely to develop erectile dysfunction as those who had sex at least once a week. Very sexually active men — those who had sex three or more times a week — lowered their risk by 400 percent. Another study found that older women who had sex every week had estrogen levels twice as high as women who abstained, meaning they were less likely to suffer from vaginal atrophy, which causes sex to be uncomfortable.
Immune boost. People who have regular sex (once or twice a week) have higher levels of the antibody immunoglobulin A (IgA), say researchers at Pennsylvania's Wilkes University. IgA fights off bacteria and viruses at the body's entry points, helping stop colds and flu before they can grab hold and start multiplying, and reducing the need for your body's immune system to crank up and go into action. People who made love more than once a week had a 30 percent increase in IgA levels.
Fun exercise. Sex counts as exercise and can burn up to 250 calories a session. A study in The American Journal of Cardiology found that a bout of sexual activity was comparable to a workout on a treadmill. In addition to cardiac benefits, muscles in your back, thighs, and rear will also get a workout. Women get even more benefits — sex exercises the same pelvic floor muscles that protect against incontinence.
Pain relief. Instead of being an excuse for not having sex, a headache can be a reason to jump in bed. A study from Germany's University of Munster found that more than half of migraine sufferers found relief from pain following sex. A study from Southern Illinois University found almost identical results. Orgasm produces a surge of hormones, beginning with oxytoxin (the "bonding" hormone that's released with touching) and continuing with endorphins that can ease aches and pains.