Սեքսի 8 առողջարար հատկությունների մասին
«Սեքսը բնության մի մասն է: Իսկ ես բնության հետ համահունչ եմ ապրում», - ասում էր հեռուստաէկրանի լեգենդ Մերիլին Մոնրոն: Հանրահայտ դերասանուհին միգուցե տեղյակ չէր, որ պարզապես բնության բաղադրիչը լինելուց բացի, սեքսը նաեւ առողջարար հատկություններով է աչքի ընկնում: Եթե, իհարկե, որեւէ մեկին պատճառ է հարկավոր՝ ակտիվ սեռական կյանք վարելու համար, նկատում է NewsMax Health-ը:
Ամեն դեպքում, սավանների միջեւ «գալարումը» կարող է հետեւյալ օգտակար հատկանիշները առաջարկել.
Երիտասարդ տեսք. Էդինբուրգի թագավորական հիվանդանոցի գիտահետազոտական խմբերից մեկի անդամների համոզմամբ, կանոնավոր սեսքը մարդուն իրական տարիքից տասը տարով երիտասարդ տեսք հաղորդելու հատկությամբ է օժտված: Գիտնականները, մասնավորապես, պարզել են, որ 40-50 տարեկան այն տղամարդիկ, որոնք առավել երիտասարդ տեսք ունեն, տարիքային խմբին ներառված՝ սեռական միջին ակտիվությամբ աչքի ընկնող մասնակիցների հետ համեմատությամբ, 50 տոկոսով առավել հաճախ՝ շաբաթական երեք անգամ են սեքսով զբաղվում:
Երեւույթի պատճառն այն է, որ սեքսը արյան շրջանառությունը արագացնելու, աճի հորմոնների եւ ցավազրկող հատկությամբ աչքի ընկնող էնդորֆինի արտազատում խթանելու, ճարպեր վառելու եւ սթրեսը նվազեցնելու հատկություն ունի, ինչը երիտասարդ տեսքի ապահովման նախադրյալ է համարվում, նշում է դոկտոր Դեյվիդ Ուիքսը:
Սրտանոթային հիվանդությունների առաջացման ռիսկի նվազեցում. Ինչպես 20 տարիների վերագրվող բժշկական տվյալների վերլուծություն իրականացրած բրիտանացի գիտնականներն են պնդում, շաբաթական առնվազն երկու անգամ սեքսով զբաղվող տղամադիկ՝ առավել նվազ ակտիվություն (ամսական մեկ անգամից էլ քիչ) ցուցաբերողների հետ համեմատությամբ, սրտի մահացու կաթվածի զոհը դառնալու տեսանկյունից, կիսով չափ փոքր ռիսկի են ենթարկվում: Մեկ այլ հետազոտությամբ էլ պարզվել է, որ կանոնավոր սեքսը, միմյանց հետ ապրող զուգընկերների պարագայում, արյան առավել ցածր դիաստոլիկ ճնշման կարող է հանգեցնել:
Սթրեսի նվազեցում. Արեւմտյան Շոտլանդիայի համալսարանի գիտահետազոտական խմբերից մեկի անդամները պարզել են, որ սթրեսին նախընթաց երկու շաբաթների ընթացքում սեքսով զբաղված մարդիկ առավել հեշտությամբ են ծանր իրավիճակին հարմարվում, քանի որ սեռական հարաբերության ընթացքում արտազատվող հաճույքի հորմոնները՝ էնդորֆիններն ու օքսիտոցինները սթրեսից եւ դեպրեսիայից պաշտպանելու ներուժ ունեն:
Երկարակեցություն. Բելֆաստի թագավորական համալսարանի գիտահետազոտական խմբերից մեկի անդամների համոզմամբ, շաբաթական առնվազն երկու անգամ սեքսով զբաղվող տղամադիկ՝ առավել նվազ ակտիվություն (ամսական մեկ անգամից էլ քիչ) ցուցաբերողների հետ համեմատությամբ, վաղաժամ մահանալու տեսանկյունից, կիսով չափ փոքր ռիսկի են ենթարկվում: Երեւույթի պատճառը երիտասարդացում խթանող DHEA հորմոններն են, որոնց արտազատումն առավելապես սեքսի ընթացքում է նկատվում:
Սեռական կարողությունների պահպանում. 55-75 տարեկանց տղամարդկանց շրջանում իրականացված հետազոտության արդյունքում ֆինն գիտնականները պարզել են, որ կանոնավոր սեքսը առավել բարձր տարիքում սեռական կարողությունների պահպանման կարող է հանգեցնել: Շաբաթական մեկ անգամից էլ քիչ հաճախականությամբ սեքսով զբաղվող մարդկանց, առնվազն մեկ անգամ սավանների արանքում «գալարվողների» հետ համեմատությամբ, էրեկտիլ դիսֆունկցիայի առաջացման կրկնակի բարձր ռիսկ է սպառնում: Իսկ չափազանց բարձր սեռական ակտիվությամբ աչքի ընկնող տղամարդկանց մոտ, որոնք շաբաթական առնվազն 3 անգամ են սեռական հարաբերությունների տրվում, ռիսկի՝ 400 տոկոսով ցածր ցուցանիշ է գործում: Մեկ այլ հետազոտությամբ պարզվել է, որ շաբաթական մեկ անգամ սեքսով զբաղվող տարեց կանայք, սեռական հարաբերություններից ձեռնպահ մնացողների հետ համեմատությամբ, էստրոգենի կրկնակի բարձր բաղադրությամբ են աչքի ընկնում, ինչը նշանակում է, որ նրանց մոտ անհարմար սեքս հրահրող հեշտոցային հյուծման երկու անգամ ցածր ռիսկ է գործում:
Իմունային համակարգի խթանում. ԱՄՆ Փենսիլվանիա նահանգում գործող Ուիլքսի համալսարանի գիտահետազոտական խմբերից մեկի անդամները պարզել են, որ կանոնավոր սեռական կյանք վարող մարդիկ (շաբաթական մեկ կամ երկու անգամ) հակամարմնի A իմունոգլոբուլինի (IgA) առավել բարձր մակարդակով են աչքի ընկնում: IgA-ն օրգանիզմ ներթափանցած մանրէների եւ վիրուսների դեմ առաջնային պայքար մղելու, մրսածության ու գրիպի զարգացումն արգելափակելու եւ այդ կերպ իմունային համակարգի լարման աստիճանն ու աշխատանքային ռեժիմի ինտենսիվությունը մեղմելու նպատակ է հետապնդում: Շաբաթական առնվազն մեկ անգամ սեքսով զբաղվող մարդկանց մոտ IgA-ի՝ 30 տոկոսով բարձր մակարդակ է նկատվում:
Հաճելի վարժություններ. Սեքսը եւս ֆիզիկական վարժության տեսակ է եւ կարող է, մեկ սեսիայի ընթացքում, մինչեւ 250 կալորիայի սպառման պատճառ դառնալ: Բացի սրտանոթային համակարգի համար առողջարար ազդեցությունից, ինչպես նաեւ մեջքի, ազդրերի եւ նստատեղի մկանների տոնուսավորումից, կանանց պարագայում սեքսը կարող է կոնքային հատակի մկանների ամրապնդկան միջոց ծառայել՝ միզաթափության դեմ պայքարի համար:
Ցավազրկում. Գլխացավը պետք է ոչ թե սեքսից հրաժարվելու պատրվակ ծառայի, այլ, ընդհակառակը՝ անկողին շտապելու դրդապատճառ դառնա: Ինչպես Գերմանիայում գործող Մունստերի համալսարանի գիտահետազոտական խմբերից մեկի անդամներն են պարզել, միգրենով տառապող հիվանդների կեսից ավելին գտնում է, որ սեքսը կարող է ցավազրկման միջոց ծառայել: Նույն եզրահանգմանը նաեւ Հավարային Իլինոյսի համալսարանի գիտաշխատողներն են հանգել: Երեւույթի պատճառն այն է, որ օրգազմի պահին մարդու օրգանիզմում ցավազրկող հատկություններով աչքի ընկնող հորմոններ՝ օքսիտոցիններ եւ էնդորֆիններ են արտազատվում:

8 полезных свойств хорошего секса
«Секс является частью природы. А я живу в гармонии с природой»,- говорила легенда экрана Мерилин Монро. Знаменитая актриса может и не знала, что кроме как быть компонентом природы секс имеет также «оздоровительные» свойства. Если, конечно, кому-нибудь нужна причина для ведения активной половой жизни, замечает NewsMax Health.
Во всяком случае, «кувыркание» в постели «обладает» следующими преимуществами:
Секс предотвращает старение: по убеждению научно-исследовательской группы Королевской больницы Эдинбурга, регулярный секс позволяет людям выглядеть на 10 лет моложе своего реального возраста. Ученые в частности выяснили, что мужчины 40-50 лет, которые выглядели намного моложе, занимались сексом чаще на 50% (три раза в неделю), чем участники со средней половой активностью (два раза в неделю).
Причина кроется в том, что секс ускоряет кровообращение, стимулирует выработку гормона роста и наделенного болеутоляющим свойством эндорфина, сжигает жир и снижает стресс, позволяя нам дольше выглядеть моложе, отметил доктор Дэвид Уикс.
Секс благотворно влияет на сердечно-сосудистую систему человека: у мужчин, которые занимаются сексом, по крайней мере, два раза в неделю, риск смертельного сердечного приступа в два раза меньше по сравнению с мужчинами, занимающимися сексом меньше одного раза в месяц. К подобному заключению пришли британские исследователи, проанализировав медицинские данные мужчин на протяжении 20 лет. Другое исследование показало, что регулярный секс приводит к более низкому диастолическому артериальному давлению у живущих вместе половых партнеров.
Секс избавляет от депрессивных состояний и снижает уровень стресса: исследователи из Университета Западной Шотландии выяснили, что если за две недели до стресса люди занимались сексом, они легче приспосабливались к сложившейся сложной ситуации, так как гормоны удовольствия (эндорфины и окситоцины), выделяемые во время полового акта, могут защитить от стресса и депрессии.
Секс способствует долголетию: по данным исследования, проведенного Коревским Университетом Белфаста, мужчины, занимающиеся сексом два раза в неделю, вдвое «сокращают» шансы преждевременной смерти, по сравнению с теми, кто занимается сексом реже (меньше одного раза в месяц). Это может быть связано с увеличением уровня «омолаживающего»  гормона DHEA, который выделяется в большем количестве во время секса.
Секс сохраняет сексуальную способность: финские ученые в ходе исследования, проведенного среди мужчин в возрасте 55-75 лет, выяснили, что регулярный секс сохраняет сексуальную функцию в более пожилом возрасте (у стареющих мужчин). У мужчин, которые занимались сексом реже одного раза в неделю, в два раза выше вероятность развития эректильной дисфункции, чем у тех, кто, по меньшей мере, раз в неделю предавался любовным утехам. У сексуально очень активных мужчин (которые занимались сексом более трех раз в неделю) риск снижался на 400%. Другое исследование показало, что у пожилых женщин, которые каждую неделю занимались сексом, уровень эстрогена был в два раза выше, чем у тех, кто воздерживался. Это означает, что они реже страдают от атрофии влагалища, которая делает секс «неудобным».
Секс повышает иммунитет: члены научно-исследовательской группы Университета Уилкси, расположенного в штате Пенсильвания, США, выяснили, что люди, ведущие регулярную половую жизнь (раз или два раза в неделю) имеют более высокий уровень иммуноглобулина A (IgA) - белка, представляющего класс антител A. IgA борется с бактериями и вирусами, не позволяя им проникнуть в организм, помогая избежать простуды и гриппа, прежде чем они смогут «захватить и начать размножаться»: таким образом они помогают снизить уровень напряженности и «ослабить» интенсивность работы иммунной системы. У людей, занимающихся сексом больше одного раза в неделю, наблюдалось 30%-ное увеличение уровня IgA.
Секс является приятным физическим упражнением: секс считается видом физических упражнений, и во время одного сеанса можно сжечь до 250 ккал. Кроме положительного воздействия на сердечно-сосудистую систему, а также повышения тонуса мышц спины, бедер и ягодиц, у женщин секс может способствовать укреплению мышц тазового дна для борьбы с недержанием мочи.
Секс является одним из обезболивающих средств: если у Вас болит голова, то ненужно отказываться от секса, а, наоборот, необходимо поспешить в постель. Как выяснили ученые из немецкого университета Мунстер, почти половина людей, страдающих мигренью, считают, что секс может служить отличным болеутоляющим средством. К тому же выводу пришли научные сотрудники Университета Южного Иллинойса. Причина данного явления кроется в том, что в момент оргазма в организме выделяются гормоны - окситоцины и эндорфины, которые известны своим обезболивающим свойством.