Առավոտյան թմրությո՞ւն. հրաժարվեք սուրճից եւ առավել արդյունավետ միջոցի օգնությանը դիմեք
Առավոտյան եւ կեսօրին ի հայտ եկած թմրությունը հաղթահարելու համար շատերն են մեկ բաժակ սուրճի «հրաշագործ» օգնությանը դիմում, հիշեցնում է FoxNews-ը: Սակայն, պարզվում է, հիշյալ եղանակից առավել արդյունավետ եւ ոչ ծախսատար այլընտրանք գոյություն ունի: Կարելի է նույնիսկ ասել՝ անվճար:
Ուշադրությունը, մտքի ստեղծագործական ուժը վերականգնելու կամ պարզապես մտքերը հարթելու համար, գիտնականներն առաջարկում են վեր կենալ գրասեղանի մոտից եւ… զբոսանքի մեկնել: Այո, այո, զբոսանքի:
Diabetologia բժշկական ամսագրում հրապարակված հոդվածի համաձայն, 15 րոպե տեւողությամբ զբոսանքը առավոտյան եւ կեսօրին ի հայտ եկած թմրությունը հաղթահարելու, արդյունքում՝ ողջ օրվա համար անհրաժեշտ էներգիայի առկայություն ապահովելու անգերազանցելի միջոց է հանդիսանում: Մինչ այդ էլ մաքուր օդը եւ կանաչ տեսարանը կարող են ձեր տրամարդությունը բարձրացնել:
Հետազոտությամբ պարզվել է, որ միջին վիճակագրական մարդն օրվա մեծ մասը՝ 50-70 տոկոս տեւողությամբ, նստած է անց կացնում: Սա, իհարկե, մարդուն հատուկ ամենալուրջ վնասակար սովորությունը չէ, բայց որոշ դեպքերում կարող է շաքարախտի, քաղցկեղի, ճարպակալման եւ սրտային հիվանդությունների առաջացման հանգեցնել:
Եթե նշվածն էլ բավական չէր՝ ընթերցողին սուրճից հրաժարվելու եւ մի փոքր ավելի շատ շարժվելու մոտիվացիա հաղորդելու համար, հավելենք, որ օրվա ընթացքում ձեռնարկված զբոսանքը նաեւ ստեղծագործական կարողությունները բարելավելու ներուժ ունի: Ճիշտ է՝ հաջորդ Էյնշտեյնը չեք դառնա, բայց առավելագույնը 60 տոկոսի չափով աճ կարող եք գրանցել:

Afternoon slump? Ditch the coffee and do this free thing instead
How many of us hit that mid-afternoon slump and immediately run for a fresh cup o’ Joe? (For me, it's hot tea.) There’s a better alternative though and this one is easy on the bank account. Read: FREE.
If you’re looking to increase your focus, creativity, or just clear your mind—leave your desk and take a walk. Yep, it’s that simple.
According to a recent study in Diabetologia medical journal, a 15-minute walk when you start to feel the mid-morning/afternoon fade will give you a jolt of energy to continue on your day, FoxNews reports. Also, the fresh air and greenery can help to boost your mood. Not bad for something such a simple fix. Goodbye frustration over X project, hello newly refreshed you!
Research shows that the average person spends a great portion of his/her day sitting—50 to 70 percent, in fact. This might not sound like the worst thing you could do health-wise, but there is such a thing as too much sitting. In fact it’s called the “sitting disease” and the numbers show that the longer you sit, the more likely you are to develop diabetes, cancer, obesity, or heart disease. Yikes.
If that’s not enough reason to get moving—an added bonus to taking walks during the work day: improved creativity! While it won’t necessarily turn ya into the next Einstein, research shows that people who walk increase their creative thinking by 60 percent.