Մանրէները մարդու անբաժանելի ուղեկի՞ցն են
Որտեղ էլ որ մարդը արարածը գնա, նրան միլիոնավոր մանրէներ են ուղեկցում: Ընդմանենը մի քանի ժամվա ընթացքում նրանք ի վիճակի են հյուրանոցը ողջ համարը, իսկ 24 ժամ անց՝ մի ամբողջ տուն «գաղութացնել», համոզմունք են հայտնում մանրէների եւ մարդու փոխհարաբերությունների բացահայտմանը միտված նոր գիտական հետազոտության հեղինակները: Մարմնում եւ տանը բնակություն հաստատած մանրէների փոխգործակցության մեխանիզմի վրա լույս սփռելու նպատակով Չիկագոյի մի քանի համալսարանականներ՝ Ջեկ Գիլբերտի (Jack Gilbert) ղեկավարությամբ, 7 ընտանիքների (որոնցից երեքը՝ տեղափոխման փուլում գտնվող) «միկրոբային ստորագրություններն» են համադրել: Ընդհանուր առմամբ, «Տան միկրոբիոմ» նախագծին 18 մարդ, երեք շուն եւ մեկ կատու է մասնակցել, հաղորդում է FoxNews-ը:
Վեց շաբաթ շարունակ փորձարկման մասնակիցները նմուշներ են վերցրել իրենց եւ ընտանի կենդանիների մաշկից, ինչպես նաեւ՝ տան միջավայրից՝ կահույքի մակերեսից, դռան բռնակներից, հատակից, անջատիչներից եւ խոհանոցի սեղանից: Այնուհետեւ գիտահետազոտական խմբի անդամները, հիշյալ նմուշների սեքվենավորման արդյունքում, մանրէների ավելի քան 21 հազար տեսակ են առանձնացրել: Ավելին՝ պարզվել է, որ ընտանիքներից յուրաքանչյուրն իր սեփական միկրոբային ստորագրություն ունի, որի օգնությամբ լիարժեք նույնականացում կարելի է իրականացնել: Նոր բնակարան տեղափոխման պարագայում հիշյալ ստորագրությունն տան ողջ մակերեսին շատ արագ տարածվելու եւ գոյություն ունեցող միկրոբները ճնշելու հատկությամբ է աչքի ընկնում: Օրինակ, տեղափոխման փուլում գտնվող՝ ժամանակավորապես հյուրանոցային համարում իջեւան գտած ընտանիքներից մեկի «ստորագրությանն» ընդամենը երեք ժամ էր պահանջվել՝ ողջ տարածքը գաղութացնելու համար:
Եւ բոլորովին էլ զարմանալի չէ, որ գործընթացը գլխավորապես ձեռքերի միջոցով՝ դռան բռնակների,  անջատիչների, խոհանոցային հաշվիչների հետ շփման արդյունքում է իրականացվում, թեեւ ոտքերի՝ հատակի հետ շփումը եւս կարող է դերակատարում ունենալ: Ընդ որում, հենց հատակից վերցված նմուշներն են մանրէների ամենամեծ բազմազանությունը դրսեւորել: Իսկ ահա ամենափոքր տարբերությունները միմյանց հետ սերտ շփման մեջ գտնող մարդկանց (զույգեր կամ ծնողներ եւ փոքրիկ երեխաներ) մաշկից վերցված նմուշներն են ներկայացրել: Մինչդեռ ծնողների եւ առավել բարձր տարիքի՝ անչափահաս երեխաների մոտ նշանակալի տարբերություններ են նկատվել:
Ջեկ Գիլբերտի պնդմամբ, տան միկրոբային ստորագրությունն ուսումնասիրելով, հեշտությամբ կարելի է ասել, թե քանի մարդ է այնտեղ ապրում եւ ինչ փոխհարաբերություններ կան նրանց միջեւ: Տեսականորեն, տան միկրոբիոմի ուսումնասիրությունը կարող է նոր հարաբերությունների եւ զուգընկերոջ խաբեության բացահայտման միջոց ծառայել: Եթե մի օր հաջողվի բոլոր մարդկանց միկրոբիոմի տվյալների բազա ստեղծել, հիշյալ ստորագրությունը կարող է հանցագործների բացահայտման նպատակով կիրառվող մատնահետքի այլընտրանքը դառնալ:

Микробы путешествуют вместе с человеком
Миллионы бактерий следуют за нами повсюду, куда бы мы ни пошли. Всего за несколько часов они могут колонизировать номер в отеле, а за 24 часа — и весь дом, рассказали американские учёные в своей новой научной работе, проследив  взаимосвязь микробов, живущих в наших домах, с человеком.
Чтобы пролить свет на механизмы взаимодействия между микробами нашего тела и микрообитателями наших домов,  Джек Гилберт (Jack Gilbert) из Чикагского университета и его коллеги сопоставили микробные подписи семи семей, в том числе трёх находившихся в процессе переезда. Всего в проекте «Микробиом дома» приняло участие 18 человек, три собаки и одна кошка.
В течение шести недель участники эксперимента собирали образцы со своей кожи, кожи домашних животных и в домашней среде, на поверхности мебели, дверных ручек, полов, выключателей и столешниц. Затем команда секвенировала генетический материал этих образцов и выделила более 21 тысячи различных микробных видов.
У каждой семьи оказалась своя собственная микробная подпись, по которой можно было практически провести идентификацию. Если семья переезжает, эта подпись быстро распространяется по всей жилой площади, подавляя уже существующие микробы. Например, одна из семей в процессе переезда временно останавливалась в гостиничном номере. Всего три часа потребовалось для того, чтобы микробы заселили номер.
Неудивительно, но чаще всего микробы передаются через контакт руками — с дверными ручками, выключателями, кухонными счётчиками, а также между полом и ногами.
Образцы с пола оказались наиболее разнообразными у всех семей. Наименьшие микробные различия обнаружились между людьми, находящимися в тесном контакте (например, среди пар или среди родителей и маленьких детей). Большая разница обнаружилась у родителей и детей-подростков.
Гилберт утверждает, что по микробной подписи дома с лёгкостью можно рассказать, сколько человек живёт в этом доме и каковы отношения между ними. Теоретический анализ микробиома дома может быть использован для обнаружения новых отношений и раскрытия обмана партнёра. Если база данных микробиомов каждого человека будет однажды создана, микробная подпись может однажды стать аналогом отпечатков пальцев для идентификации преступников.