Կծու համեմունքների 4 օգտակար հատկությունների մասին
Համեմունքները միան ուտեստներին համ հաղորդելու նպատակ չեն հետապնդում: Դրանց հատկապես կծու տեսակները՝ չիլի պղպեղը, հալապենյոն եւ կայնեյան  (կարմիր պատիճապղպեղ) մի շարք առողջարար հատկություններ ունեն.
Հավելյալ քաշի կորուստ
Կծու համեմունքների հրահրմամբ ի հայտ եկող սուր զգացման պատասխանատուն դրանց բաղադրության մեջ առկա միացություններից մեկը՝ կապսաիցինն է: Հետազոտությամբ ապացուցվել է, որ վերջինս նյութափոխանակության արագությանը 8 տոկոսի չափով աճ հաղորդելու եւ, բնականաբար, նույնքանով էլ ավել կալորիաներ վառելու հատկություն է դրսեւորում: Բացի այդ, կծու համեմունքներ օգտագործող մարդիկ առավել քիչ ծավալի սնունդով են բավարարվում, ինչն էլ կարող է նվազ քանակով կալորիաների սպառում ենթադրել: Մասնավորապես, կանադացի գիտնականները պարզել են, որ կծու սոուսով նախուտեստներին նախապատվություն տվող մարդիկ, մյուսների համեմատ, ընդհանուր առմամբ, 200 կալորիայով նվազ էներգետիկական արժեք ունեցող սնունդ են ընդունում, հաղորդում է FoxNews-ը:
Առողջ սիրտ
Կծու համեմունքները նաեւ սրտի աշխատանքի բարելավման են հանգեցնում: Լեզվի վրա վառող ազդեցությամբ հայտնի նույն այդ կապսաիցինը կարող է օրգանիզմում առկա «վատ» խոլեստերինի մակարդակի նվազեցման հանգեցնել: American Chemical Society ամսագրում հրապարակում գտած հետազոտական տվյալների համաձայն, այն զարկերակների նեղացում հրահրող գենի աշխատանքն արգելափակելու եւ արյան հոսքի շրջանառությանն արագացում հաղորդելու հատկություն ունի:
Քաղցկեղի կանխարգելում
Հետազոտությամբ պարզվել է, որ որոշ կծու համեմունքներ քաղցկեղի դեմ պայքարի արդյունավետ միջոց են հանդիսանում: Մասնվարորապես, կապսաիցինը շագանակագեղձի քաղցկեղի աճի տեմպերը նվազեցնելու հատկությամբ է աչքի ընկնում: Իսկ Հնդկաստանից ներմուծվող քրքումի բաղադրության մեջ առկա՝ քուրքումին անվամբ հայտնի հակաօքսիդանտը կարող է ընդհանրապես քաղցկեղի առաջացումը կանխարգելել:
Արյան ճնշման կարգավորում
Մի շարք հետազոտությունների արդյունքներն այն մասին են վկայում, որ կապսաիցինը արյան շրջանառության մեջ առկա ազոտական օքսիդի բաղադրությանը աճ հաղորդելու, արդյունքում էլ՝ օրգանիզմը բորբոքումներից պաշտպանելու եւ արյան ճնշումը կարգավորելու հատկությամբ է աչքի ընկնում: Արյան ճնշման կարգավորման տեսանկյունից ամենաարագն ու արդյունավետը կարմիր պատիճապղպեղն է գործում:

4 health benefits of spicy foods
The hot sensation in spicy foods comes from the compound capsaicin. Studies have shown that eating a hot, spicy dish can burn extra calories by temporarily boosting metabolism by as much as eight percent. Also, when eating a spicy meal people are generally satisfied on smaller portions, so fewer calories are consumed. In a Canadian study, men who ate an appetizer with hot sauce consumed 200 fewer calories than their counterparts who did not have hot sauce, FoxNews reported.
Heart health
Another benefit from spicy foods is improved heart function. The same capsaicin that produces a heat sensation on the tongue has also been shown to lower bad cholesterol. In a study published by the American Chemical Society, researchers found that capsaicin helps reduce the buildup of cholesterol while increasing blood flow by blocking a gene that causes arteries to narrow.
Cancer prevention
There’s evidence that some spicy foods may have cancer-fighting properties. According to the American Cancer Society, capsaicin has been shown to slow the rate at which prostate cancer cells grow. In a separate lab study, researchers found that Turmeric, a peppery-flavored spice from India, contains the active antioxidant curcumin, which may have anti-cancer benefits.
Lower blood pressure
Studies suggest that capsaicin increases nitric oxide in the blood stream, which in turn helps protect against inflammation and lower blood pressure. Of all spicy foods, cayenne pepper is believed to lower blood pressure the most quickly.