Կոսմետիկան եւ օծանելիքը կարող են երեխաների մոտ ասթմայի առաջացո՞ւմ հրահրել
Նյու-Յորքում գործող Կոլումբիայի համալսարանի գիտահետազոտական խմբերից մեկի անդամները պարզել են, որ կոսմետիկայի եւ օծանելիքի բաղադրության մեջ մտնող քիմիական նյութերը երեխաների մոտ բրոնխիալ ասթմայի՝ շնչուղիների բորբոքային հիվանդության առաջացման ռիսկի խթան կարող են հանդիսանալ:
Գիտնականների բացահայտմամբ, հղիության ընթացքում ֆտալատի բարձր բաղադրության ազդեցությանը ենթարկված երեխաների մոտ բրոնխիալ ասթմայի առաջացման ռիսկի՝ 78 տոկոսի չափով աճ է նկատվում: Ասել է, թե՝ քիմիական միացության՝ պտղի շնչուղիների վրա ազդեցության արդյունքում երեխաները հիվանդության նկատմամբ խոցելիության առավել բարձր մակարդակ են դրսեւորում:
Բրիտանական Daily Mail պարբերականի հաղորդմամբ, ուսումնասիրության շրջանակում Կոլումբիայի համալսարանականները 300 հղի կանանց մեզի հետազոտություն են նախաձեռնել՝ ֆտալատի երկու տիպերի՝ բութիլբենզիլֆտալատի եւ երկբութիլ ֆտալատի բաղադրությունը պարզելու նպատակով: Այնուհետեւ էլ, տարիներ անց, երեխաների 5-րդ, 6-րդ, 7-րդ, 9-րդ եւ 11-րդ տարեդարձին, հիշյալ կանայք հարցաշար լրացնելու առաջարկ են ստացել՝ երեխաների մոտ ասթմայի ախտանշանների առկայությունը պարզելու համար:
Environmental Health Perspectives ամսագրում հրապարակում գտած արդյունքների համաձայն, մեզի մեջ բութիլբենզիլֆտալատի ամենաբարձր բաղադրություն ունեցող կանանցից ծնված երեխաները բրոնխիալ ասթմայի առաջացման նկատմամբ 72 տոկոսի չափով բարձր հակում են դրսեւորել: Երկբութիլ ֆտալատի պարագայում մի փոքր ավելի վատթար իրադրություն է բացահայտվել. Ֆտալատի հիշյալ տիպի առկայությունը հղի կնոջ մեզի մեջ երեխաների մոտ ասթմայի առաջացման ռիսկի՝ 78 տոկոսի չափով ավելացման է հանգեցնում:
Երկար տարիներ ձգված հետազոտության արդյունքներն ուսումնասիրելով, գիտնականներն այն եզրահագնման են եկել, որ հղիության ընթացքում կանայք կոսմետիկայի, օծանելիքի եւ խիստ բուրավետ մաքրող միջոցների կիրառությունից հրաժարվելու անհրաժեշտություն ունեն:
“Այդ նյութերը (ֆտալատներ) լայն կիրառություն ունեն՝ արդյունաբերության մեջ, սակայն, որպես բաղադրիչ, միշտ չէ, որ հիշատակում են գտնում՝ ապրանքի պիտակին: Այդուհանդերձ, ընտանիքի անդամի մոտ ասթմայի առաջացման ռիսկի նվազեցմանը միտված մի քանի պարզագույն քայլեր գոյություն ունեն, որոնք հսկայական օգուտ կարող են տալ: Նախ՝ պլաստիկե տարաներից խուսափեք: Երբեք դրանցով ոչինչ մի տաքացրեք միկրոալիքային վառարանում: Մթերքն էլ սառնարանում ապակե տարաների մեջ պահեք: Արժե նաեւ ցանկացած բուրավետ միջոցների՝ կոսմետիկայի, օծանելիքի, օդը թարմացնող եւ մաքրող միջոցների կիրառությունը սահմանափակել», - ծնողներին խորհուրդ է տվել կրթօջախը ներկայացնող գիտնականներից մեկը՝ դոկտոր Ռոբին Ուայաթը (Robin Whyatt):

Chemicals in make-up and perfumes fuelling rise in children with asthma
Chemicals in make-up, perfume and plastic containers could be behind a surge in the incidence of asthma in children, researchers warned yesterday.
Scientists have found that babies exposed to high levels of phthalates while in the womb are up to 78 per cent more at risk of the condition, Daily Mail reported.
They think the chemicals may be causing foetuses’ airways to become more sensitive, making them susceptible to asthma in their childhood years.
The academics are urging parents to reduce the risk by avoiding using plastic containers, perfume and heavily scented washing detergents.
Researchers at the University of Columbia in New York measured the level of two types of phthalates – butylbenzyl and di-n-butyl – in the urine of 300 pregnant women.
The mothers were then given questionnaires when their children were aged five, six, seven, nine and 11 to determine if they had asthma symptoms.
The study, published in the journal Environmental Health Perspectives, found that children born to women with the highest levels of butylbenzyl phthalate were 72 per cent more likely to develop asthma.
Those with the highest levels of di-n-butyl phthalate were 78 per cent more at risk compared to women with low levels. Dr Robin Whyatt, of Columbia University, said: ‘These chemicals are very widely used in very high volume and they are not generally listed on labels.
‘There are some simple steps families can take. Avoid using plastic containers and as much as you can store your food in glass jars in the fridge.
‘Never microwave in plastic. It is also worth considering cutting back on using any scented products – cosmetics, perfumes, air fresheners and detergents.’