Հատուկ ծրագրերից դուրս հաշմանդամություն ունեցող մարդկանց Հայաստանում դժվար է աշխատանք գտնել
Հաշմանդամություն ունեցող մարդկանց աշխատանքի տեղավորման հատուկ ծրագրերից դուրս Հայաստանում հաշմանդամություն ունեցող մարդկանց բավական դժվար է աշխատանք գտնել: Այս մասին ասել է «Save the children International» Հայաստանի LIFE ծրագրի տնօրեն Ջինա Սարգիզովան՝ պատասխանելով NEWS.am Medicine-ի թղթակցի հարցին:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանում 2012 թվականից գործող LIFE ծրագրի հիմնական նպատակն է օգնել հաշմանդամություն ունեցող մարդկանց կրթություն ստանալ եւ աշխատանք գտնել: Նման ծրագրերի շնորհիվ հաշմանդամություն ունեցող շատ մարդիկ իրոք նոր մասնագիտություններ են ձեռք բերում եւ սկսում են աշխատել՝ մասնավորապես՝ ՏՏ ոլորտում: Սակայն արդյո՞ք այս եւ այլ նմանատիպ ծրագրերի ավարտից հետո հաշմանդամություն ունեցող շատ մարդիկ կկարողանան շարունակել կրթություն ստանալ եւ հեշտությամբ աշխատանք գտնել:
Ջինա Սարգիզովայի խոսքով՝ նրանք աշխատում են ամեն ինչ այնպես անել, որ ծրագրի ավարտից հետո էլ երկրում շարունակեն գործել բոլոր այն բարեփոխումները, որոնք իր հետ բերել էր ծրագիրը: Հենց այդ իսկ պատճառով նմանատիպ ծրագրերն իրականացվում են պետական կառույցների հետ միասին եւ նրանց աջակցությամբ:
«Մեզ համար կարեւոր է ստեղծել մի նոր մոդել, որը հետագայում էլ կգործի: Ինչ վերաբերվում է մեր կողմից առաջարկվող ծառայություններին, դրանք արդեն իսկ մատուցվում են ծբաղվածության կոնտրոններում, որտեղ ունեն համապատասխան գիտելիքներ, համապատասխան ռեսուրսներ, եւ անկախ նրանից, կգործի թե չի գործի ծրագիրը, նույն ծառայությունները շարունակվելու են մատուցվել», - ասել է Ջինա Սարգիզովան:
Հայտնի չէ, թե հաշմանդամություն ունեցող մարդկանց որ տոկոսն է աշխատում, բայց, Ջինա Սարգիզովայի խոսքով, աշխատող մարդկանց մոտ 10 տոկոսը հաշմանդամություն ունի:

Людям с ограниченными возможностями в Армении трудно найти работу без особых программ
Людям с ограниченными возможностями в Армении достаточно трудно найти работу, за исключением особых программ по занятости людей с инвалидностью.  Об этом заявила директор программы LIFE «Save the children International»  в Армении Джина Саргизова, отвечая на вопрос корреспондента NEWS.am Medicine.
Напомним, что основная задача программы LIFE в Армении – помочь людям с ограниченными возможностями получить образование и работу. Благодаря подобным программам такие люди начинают работать, в частности в сфере ИТ. Но смогут ли они продолжить свое образование и найти работу после закрытия  программ. По словам Джины Саргизовой, они стараются сделать так, чтобы после завершения программы в стране продолжали  действовать все реформы, начатые ими. Именно поэтому подобные программы осуществляются в сотрудничестве с государственными структурами и под их потронажем.
«Для нас важно создать новую модель, которая в дальнейшем также будет работать. Что касается услуг, предлагаемых нами, то они уже предоставляются в центрах занятости, где имеются соответствующие знания, ресурсы и, независимо от работы нашей программы,  они будут предоставляться и в будущем», - сказала Джина Саргизова.
На сегодняшний день нет статистики о том, какой процент людей с ограниченными возможностями работает, но, по словам Джины Саргизовой,  10% работающего населения имеет инвалидность.