Ֆիզիկական վարժությունները քիմիաթերապիան ավելի արդյունավետ են դարձնում
Բժիշկներից շատերը քաղցկեղով տառապող հիվանդներին զուտ հոգեբանական նկատառումներով են ֆիզիկական վարժություններ նշանակում, մինչդեռ, ինչպես վերջերս իրականացված հետազոտությամբ է պարզվել, քիմիաթերապիայի ընթացքում դրանք ուռուցքի չափերն էլ ավելի կրճառում ներուժ են դրսեւորում: «Նշանակում է՝ հիվանդները կարող են ավելի փոքր դեղաչափ ընդունել եւ ավելի քիչ կողմնակի ազդեցությունների ենթարկվել», - նշել է Փենսիլվանիայի համալսարանի դոցենտ, հետազոտության ավագ հեղինակ դոկտոր Ջոզեֆ Լիբոնատին:
Նրա գլխավորությամբ գործող փորձագետներն ի սկզբանե ֆիզիկական վարժությունների՝ քաղցկեղի՝ մի շարք օրգաններ՝ միզապարկը, լյարդը, թոքերը, շագանակագեղձն ու վահանաձեւ գեղձն ախտահարող տեսակների եւ լեյկոզի մի քանի տիպերի բուժման նպատակով օգտագործվող դեղամիջոցներից մեկի՝ դոքսորուբիցինի՝ սրտի առողջության հետ կապված կողմնակի ազդեցություններից պաշտպանունակությունը պարզելու նպատակ են հետապնդել: Բավականաչափ բարձր արդյունավետությամբ աչքի ընկնող դոքսորուբիվինը սրտի բջիջներին վնաս պատճառելու հատկություն ունի, ինչը երկարաժամկետ հատվածում կարող է սրտի կաթվածի առաջացման վտանգի հանգեցնել, հաղորդում է Medical Daily-ն:
Գիտնականները փորձարկումների համար չորս խմբերի բաժանված լաբորատոր մկներ են կիրառել: Բոլոր կրծողները փորձարկման մեկնարկին պարանոցի հատվածում մելանոմայի բջիջների ներարկում են ստացել, իսկ այնուհետեւ էլ խմբերից երկուսում ներառված կենդանիները՝ դոքսորուբիցինի չափաբաժիններ: Մյուս երկու խումբը կազմող մկներին ընդամենը պլացեբո է բաժին հասել: Հաջորդ փուլում գիտահետազոտական խմբի անդամները քիմիաթերապիայի ենթարկված եւ պլացեբո ընդունած մեկական խումբ կազմող կրծողների համար ֆիզիկական վարժությունների ռեժիմ են մշակել, ինչը շաբաթը 5 օր 45-ական րոպե տեւողությամբ քայլք էր ենթադրում: Մյուս երկու խմբերում ներառված կենդանիները հանգիստ վիճակում են մնացել: Հետազոտության մեկնարկին գիտնականները, դժբախտաբար, պարզել են, որ ֆիզիակական վարժությունները չեն կարող սրտի առողջ գործառույթները դոքսորուբիցինի բացասական ազդեցությունից պաշտպանել:
Այդուհանդերձ, փորձագետներին մեծ անակնկալ էր սպասվում: «Ուռուցքի վերաբերյալ ստացված տվյալներն ուսումնասիրելով՝ իսկապես ապշահար եղանք», - պատմել է դոկտոր Լիբոնատին: Գիտնականները պարզել են, որ քիմիաթերապիայի ընթացքում ֆիզիկական վարժություններ կատարած կենդանիների մոտ ուռուցքի նշանակալիորեն փոքր չափեր են նկատվում: «Մարդիկ չպետք է դեղ ընդունելուց հետո ամբողջ օրը նստած անցկացնեն: Սովորական շարժումներն անգամ կարող է դրա ճիշտ նյութափոխանակությանը նպաստել», - մեկնաբանել է հետազոտության հեղինակը:
Դոկտոր Լիբոնատին մտադիր է հավելյալ ուսումնասիրություններ նախաձեռնել՝ ֆիզիկական վարժությունների շնորհիվ դոքսորուբիցինի ազդեցության աճի համար պատասխանատու մեխանիզմների մասին հստակ պատկերացում կազմելու համար: Թեեւ ենթադրություն կա, որ երեւույթի պատճառը պարզից էլ պարզ է. ընդամենը, արյան շրջանառության արագացման հաշվին, ուռուցքը սկսում է դեղամիջոցի ավելի մեծ չափաբաժիններ ստանալ:

September 20, 2014  15:16
Many doctors recommend exercise to their cancer patients if only for its psychological perks, yet a new study finds exercise may produce a substantial added benefit for cancer patients who are undergoing chemotherapy. “If exercise helps in this way, you could potentially use a smaller dose of the drug and get fewer side effects,” said Dr. Joseph Libonati, an associate professor at University of Pennsylvania and senior author of the study.
Libonati and his colleagues were testing whether exercise could protect against the heart-related side effects of doxorubicin, a drug used to treat a range of cancers, including bladder, liver, lung, prostate, thyroid, and some types of leukemia. Though effective, doxorubicin is known to damage heart cells, which may lead to heart failure in the long-term, Medical Daily reports.
And so Libonati and his team set to work. They designed an experiment with four separate groups of mice. After giving all of the mice an injection of melanoma cells in their necks, only two of the groups received doses of doxorubicin, while the other two groups received placebo injections. Then, mice in one of the chemo groups and mice in one of the placebo groups began their exercise regimens, walking 45 minutes, five days a week, on mouse-sized treadmills — this must be one memorable sight — while the other mice remained sedentary. Upon conclusion of the trial, the researchers examined the animals’ hearts and found, as expected, the doxorubicin had reduced the heart’s function and size and increased fibrosis.
Sadly, the exercising mice had not been protected from this damage. However, the researchers discovered a surprise. “The tumor data — I find them actually amazing,” Libonati told Penn News. The mice that exercised while receiving chemotherapy had significantly smaller tumors than mice that only received the drug. “People don’t take a drug and then sit down all day,” said Libonati. “Something as simple as moving affects how drugs are metabolized.”
Libonati plans further studies to investigate precisely how exercise enhances the effect of doxorubicin, though they suspect it is a simple matter of exercise increasing blood flow to the tumor, bringing with it more of the drug.