Գիտնականները կոֆեինի մահացու չափաբաժնի հաշվարկման եղանակ են առաջարկել
Գաղտնիք չէ, որ կոֆեինի մեծ չափաբաժինը մարդուն գերեզման կարող է հասցնել: Հենց այդ պատճառով էլ, սպառողների անվտանգությամբ առաջնորդվելով, Caffeine Informer ընկերության փորձագետները հատուկ հաշվիչ մեքենա են մշակել:
Սուրճի գլխավոր բաղադրիչը, խթանիչ լինելուց բացի, մի շարք այլ՝ օգտակար հատկություններ է ներկայացնում մարդու օրգանիզմի համար: Բազմաթիվ հետազոտությունների արդյունքում վկայություններ են ստացվել առ այն, որ կոֆեինը կարող է Պարկինսոնի հիվանդության եւ նույնիսկ քաղցկեղի մի շարք տեսակների դեմ պրոֆիլակտիկ պայքարի միջոց ծառայել: Սակայն, ինչպես նորահայտ հաշվիչն է առաջարկում, 56,5 կգ կշիռ ունեցող մարդուն Red Bull-ի 106,64 ստանդարտ տարաները կարող են անմիջապես այն աշխարհ ուղարկել: Monster Energy Drink-ի պարագայում, եթե իսկապես ցանկանում եք կյանքի հետ հաշիվները մաքրել, 53,32 տարաներն են «բավական» են:  Իսկ ահա դասական Coca-Cola-ի դեպքում կարող եք չորս անգամ փոքր ծավալով «բավարարվել»:
Հիմա անվնաս չափաբաժիններին անդրադառնանք: Mayo կլինիկան ներկայացնող փորձագետների համոզմամբ, սեփական առողջությամբ մտահոգված չափահաս մարդն օրական միջինը 400 մգ կոֆեին կարող է սպառել, ինչն, ըստ էության, մի քանի բաժակ սուրճի կամ երկու շիշ էներգետիկ ըմպելիքի բաղադրությունն է կազմում: Փորձեք կրկնապատկել առաջարկվող չափաբաժինը եւ անմիջապես անքնության, նյարդային ու անհանգիստ վիճակի, դյուրագրգռության, ստամոքսի խանգարման, սրտի արագ աշխատանքի եւ մկանային ցնցումների «համը» կտեսնեք: Թեեւ ցնցումային նոպան ու մահվան ելքն էլ բացառված չեն, զգուշացնում է Medical Daily-ն:
Իսկ ահա երեխաները կոֆեինից ընհանրապես հեռու պետք է մնան:
Իսկ ինչպե՞ս հասկանալ, որ չափից շատ կոֆեին եք ընդունել: Երեւույթի առաջին նշանները ողջ մարմնով մեկ նկատվող ցնցումներն են, որոնք կարող են ճակատագրական հետեւանքների հանգեցնել: Խոսքն այն վիճակի մասին է, երբ մարդու կենտրոնական նյարդային համակարգն այլեւս գերխթանման՝ կոֆեինով թունավորման վիճակում է հայտնվում: Երբ օրգանիզմն ազդակ է հաղորդում, որ չափից շատ կոֆեին է ընդունել, եւ անմիջապես այն արտանետելու փորձեր են արվում, ինչպես որ ալկոհոլի պարագայում է նկատելի:

Caffeine calculator figures out how much will kill you
Caffeine overdose is a real thing and it’s extremely dangerous, especially with temptation legally hiding anywhere from the coffee shop on the corner to the cans of energy drinks in the vending machines at the gym, grocery store, and even some public schools for kids. Caffeine can kill, and it’s exactly why a calculator has been designed by Caffeine Informer to inform consumers when it’s time to cut off, Medical Daily reported.
Caffeine acts as a stimulant in the body and has some beneficial aspects to it too, as it’s been found as a potential protector against Parkinson’s disease and even some forms of cancer. But according to the calculator, if you weigh 125 pounds and drink down 106.64 cans of a standard Red Bull, you’ll actually just die. If you don’t know your weight and you’re off by 5 pounds and actually weigh 120 pounds, those four extra cans will kill you because you’ll only be able to suffer through 102.38 cans of Red Bull. Frighteningly enough, only 53.32 cans of Monster Energy Drink will kill a 125-pound person, and it’ll take four times the amount of a classic Coca-Cola until you finally drop dead.
You don’t need as much caffeine as the popular 24-ounce Monster energy drink cans contain to reap some of the proposed health benefits, or their rival Red Bull, which contains around 80 milligrams (mg) of caffeine in one 8-ounce can. While up to 400 mg of caffeine a day is completely safe for most adults, according to Mayo Clinic, but that’s really the equivalent to a couple cups of coffee, or 10 cans of soda, or just two energy shots. Children should steer clear of any caffeine. There’s really no reason for a child to be exposed to that much caffeine in sugar-laden energy drinks or teeth-staining coffee.
"Safe doses of caffeine are usually quoted at around 200 to 300 milligrams, or two to four cups of coffee per day," Dr. David Seres, associate professor of clinical medicine at Columbia University, said. Tip over that amount by just 200 to 300 mg and it’s considered a heavy pour that causes side effects such as insomnia, nervousness, restlessness, irritability, stomach upsets, abnormally fast erratic heartbeat, muscle tremors, and in severe cases, seizures and death.
You know you’ve overdosed if you’re feeling tremors or shaking throughout your body, which are the signs preceding the more life-threatening side effects. The overdose happens when the body's central nervous system is thrown into a state of over-stimulation called caffeine intoxication. They body will actually expel the caffeine when it signals to itself it has had too much, just as the body would try to get rid of an alcohol overdose.