Նորվեգիան լավագույն վայրն է՝ ծերանալու համար
Մարդու կյանքի միջին տեւողությունը ներկայումս 60 տարի է կազմում, ինչը շուրջ 33 տոկոսով բարձր է 20-րդ դարի կեսերին երկրների մեծ մասում գրանցված ցուցանիշից: Այդուհանդերձ, ինչպես HelpAge International կազմակերպության եւ Սաութհեմփթոնի համալսարանի համատեղ նախաձեռնությամբ իրականացված 2014 Global AgeWatch Index ծրագրի արդյունքներն են վկայում, երկրների երրորդ մասում տարեց մարդկանց բարեկեցությանը միտված քաղաքականությունը շարունակում է ոչ համարժեք մնալ: Ասել է, թե՝ «ոսկե տարիները», կախված աշխարհագրական տեղադրությունից, շարունակում են տրամագծորեն տարբեր որակներ դրսեւորել. որոշ երկրներում միլիոնավոր մարդիկ դեռեւս դժգույն ու աղքատիկ, իսկ մեկ այլ երկրում՝ հարմարավետ ու հաճելի կյանք են վարում, մեկնաբանում է Medical Daily-ն:
The Global AgeWatch Index-ի շրջանակում կազմված վարկանիշային ցանկի հիմքում ՄԱԿ-ի տնտեսական եւ սոցիալական հարցերով դեպարտամենտից, Gallup World Poll-ից, Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունից, Համաշխարհային Բանկից, UNESCO-ից եւ Աշխատանքի միջազգային կազմակերպությունից ստացված տվյալներն են՝ աշխարհի 96 երկրների տարեց քաղաքացիների սոցիալական եւ տնտեսական բարեկեցության վերաբերյալ: Ընդհանուր առմամբ, ծրագիրը մոլորակի տարեց բնակիչների 91 տոկոսի կյանքի որակին է անդրադարձել:
Վարկանիշային ցանկի հիմքում այն գաղափարն է, որ եկամուտը, առողջությունը, անձնական կարողությունները եւ սոցիալական միջավայրը տարեց քաղաքացիների ընդհանուր բարեկեցության մակարդակի կարեւորագույն գործոններ են հանդիսանում: Քանի որ հետազոտության շրջանակում երկրները որպես մեկ ամբողջություն են դիտարկվել, հասարակության ներքին շերտավորմանը վերաբերող տվյալներ չեն ներկայացվում: Հետազոտության արդյունքում պարզվել է, որ.
• Նորվեգիան լավագույն երկիրն է՝ ծեր մարդկանց համար, թեեւ Շվեդիան, Շվեյցարիան եւ Կանադան էլ գրեթե չեն զիջում
• Մեծ Բրիտանիան վարկանիշային ցանկի 11-րդ հորիզոնականն է զբաղեցնում, թեեւ երրորդն է՝ միջավայրի հարմարավետության առումով
• 2050թ.-ի դրությամբ 60 տարեկանից բարձր մարդկանց թիվը երկրագնդի ողջ բնակչության 21 տոկոսն է կազմելու (ներկայումս 12 տոկոս է)
• Վարկանիշային ցանկի առաջին տասնյակում ներառված երկրները, բացի Ճապոնիայից եւ Ավստրալիայից, Արեւմտյան Եվրոպայում եւ Հյուսիսային Ամերիկայում են գտնվում
• Վատագույն վայրը՝ ծերանալու համար, Աֆղանստանն է: Հետնապահների շարքում են Մոզամբիկը, Գազայի հատվածը, Արեւմտյան ափը եւ Մալավին:
Վարկանիշային ցանկի ստորին քառորդ մասը գլխավորապես աֆրիկյան երկրներն է ներկայացնում՝ ցածր եկամուտ եւ թույլ առողջություն ունեցող տարեց մարդկանց 50 տոկոսը կազմող բնակչությամբ: Վենեսուելան, Սերբիան եւ Թուրքիան եւս ցանկի ստորին հորիզոնականներն են զբաղեցնում: Հարավային Ամերիկայում տարեց մարդկանց համար լավագույն երկրների շարքը Չիլին է գխավորում: Հաջորդիվ Ուրուգվայն է, Պանաման, Կոստա Ռիկան, Մեքսիկան, Արգենտինան, Էկվադորը եւ Պերուն:
Իսկ ահա Միացյալ Նահանգները վարկանիշային ցանկի ութերորդ հորիզոնականում են՝ Ճապոնիայից մի աստիճան վեր եւ Իսլանդիայից՝ ցած:

Norway is the best place to grow old
Life expectancy at 60 is now at least a third longer than what it was in the middle of the 20th century in many countries. While people around the world are living longer, the 2014 Global AgeWatch Index, developed by HelpAge International and University of Southampton, finds social policies to support their wellbeing in later life are inadequate in one-third of all countries across the globe. Thus, people’s experience of their “golden years” varies widely, with millions still facing a bleak and impoverished old age while others retire in comfort and ease.
The Global AgeWatch Index is constructed based on data drawn from the United Nations Department of Economic and Social Affairs, the Gallup World Poll, the World Health Organization, the World Bank, UNESCO, and the International Labour Organization. Created to fill a gap in information concerning old age, the Index ranks 96 countries according to the social and economic wellbeing of their oldest citizens. Essentially, then, the Index considers the lives of 91 percent of all elderly people throughout the world, Medical Daily reports.
The Index is founded on an understanding that income, health, personal capabilities, and an enabling social environment are all important factors when considering the general wellbeing of senior citizens. Because it ranks nations as a whole, it does not compare those who live at the highest level with those who live at the lowest level of a given society. Comparing whole nations, then, the Index finds:
• Norway is the best place for older people, alongside Sweden, Switzerland, and Canada.
• The United Kingdom is ranked 11th, although it is ranked 3rd for the enabling environment.
• People over 60 will be 21 percent of the total global population by 2050 (currently, they are 12 percent).
• Apart from Japan, the top 10 countries are in Western Europe, North America, and Australia.
• The worst place for an older person is Afghanistan. Just above it are Mozambique, West Bank and Gaza, and Malawi.
Other countries in the lowest quarter of the Index include the African countries, which make up half of those with low income security rankings and poor health results. Venezuela, Serbia, and Turkey are also low on the Index. In these lower-ranked countries, policies have not kept pace with the fast rise in the numbers of older people. At the opposite end, Chile leads a cluster of Latin American countries, including Uruguay, Panama, Costa Rica, Mexico, Argentina, Ecuador, and Peru, which are doing relatively well on the Index, particularly in terms of income security.