Ինչպես է պետք սնվել՝ առողջ ոսկրեր ունենալու համար
Ոսկրերի առողջության եւ մարդու սննդակարգի միջեւ սերտ կապ կա, որը Հայաստանում մարդիկ դեռ նոր են սկսում գիտակցել: Առանց ճիշտ սննդակարգի գրեթե անհնար է առողջ եւ պինդ ոսկորներ ունենալ, իսկ թերսնուցումը, կալցիումը եւ վիտամին Դ-ի պակասն օրգանիզմում խիստ բացասաբար է ազդում մարդկանց կմախքի վրա եւ հետագայում կարող է օստեոպորոզի առաջացման պատճառ դառնալ:
Նյու-Յորքի Կոլումբիա համալսարանի դոցենտ Քիմ Հեքիմյանը պատմել է NEWS.am Medicine-ի թղթակցին այն մասին, թե երբ եւ ինչպես են ձեւավորվում առողջ ոսկորները եւ
Ո՞ր տարիքում ինչպե՞ս է պետք սնվել, որ ոսկորները լինեն առողջ եւ պինդ
Մարդու ոսկորները սկսում են ձեւավորվել դեռ մոր արգանդում: Այդ իսկ պատճառով հղի կնոջ ճիշտ սնվելը կարող է իր դերը խաղալ երեխայի հետագա առողջության մեջ: Երբ երեխան ծնվում է, նրան պետք է կրծքի կաթով հերակրել, պնդում է Քիմ Հեքիմյանը, քանի որ այդ կաթը պարունակում է երեխայի զարգացման համար անհրաժեշտ մի շարք օգտակար նյութեր: Երբ երեխան 6 ամսեկան է դառնում, բացի կրծքի կաթից նրան պետք է տալ նաեւ այլ սնունդ, որը հարուստ է տարբեր օգտակար սննդարար նյութերով, մասնավորապես, կալցիումով եւ վիտամին Դ-ով:
Երեխայի ոսկորների զանգվածի ձեւավորման համար առաջին կարեւոր փուլը 1-2 տարեկանում ընկած ժամանակամիջոցն է: Այդ տարվա ընթացքում նրան օրական մի քանի անգամ պետք է տալ կալցիումով հարուստ սնունդ՝ մածուն, պանիր, կաթնաշոռ, կաթ:
Հաջորդ կարեւոր փուլը դեռահասության շրջանում է՝ հենց այդ տարիքում է մարդու մոտ ձեւավորվում ոսկրերի մաքսիմալ խտությունը: Վերջին փուլը, երբ մարդը կարող է իր ոսկորների զանգվածը մեծացնել, մինչեւ հղիությունն է: 30 տարեկանից հետո ոսկորներն այլեւս չեն խտանում, իսկ որոշ դեպքերում սկսում են արդեն կորցնել իրենց խտությունը:
Այսպիսով, մեծ տարիքում առողջ ոսկորներ ունենալու համար պետք է դեռ փոքր տարիքից սկսած ճիշտ սնվել եւ ֆիզիկական վարժություններով զբաղվել (պարզվում է, որ մարմնավարժությունները նույնպես մեծացնում են երեխաների ոսկորների զանգվածը) եւ շատ կալցիում ընդունել, քանի որ մեծ տարիքում արդեն շատ ավելի բարդ կլինի ոսկորներն ավելի խիտ եւ առողջ դարձնել:
Ճիշտ սննդակարգ՝ առողջ ոսկորներ ունենալու համար
Ինչպես նշել է Քիմ Հեքիմյանը, վերջերս ԱՄՆ-ում վերանայվել է ճիշտ սննդակարգի հասկացությունը, եւ մասնագենտերը առաջարկել են նոր մոտեցում, որը շատ պարզ է եւ տրամաբանական.
• Ափսեի կեսը պետք է զբաղեցնի բանջարեղենը: Պետք է աշխատել ընտրել տարբեր գույների բանջարեղեն՝ մաքսիմալ շատ վիտամիններ ստանալու համար:
• Ափսեի 1/4-ը պետք է զբաղեցնի ձավարեղենը՝ հնդկաձավարը, բլղուրը եւ այլն: Սպիտակ բրինձը, ի դեպ, այնքան օգտակար եւ սննդարար չի, այդ իսկ պատճառով մասնագետները խորհուրդ են տալիս նախապատվություն տալ շագանակագույն բրնձին:
• Ափսեի վերջին 1/4 մասը պետք է զբաղեցնի սպիտակուցով հարուստ սնունդը: Կարելի է ընտրել սպիտակ միս (ոչ տապակած) կամ ցանկացած այլ միս՝ ցանկալի է՝ ոչ յուղոտ:
• Հարկավոր է նաեւ մեկ բաժակ կաթ կամ դրան համարժեք կալցիումով հարուստ այլ բան ընդունել: Օրինակ, դա կարող է լինել մեկ բաժակ մածուն, սպաս, թան, պանիր եւ այլն:
• Մեկ բաժակ ջուր՝ գազավորված ըմպելիքների եւ չափազանց քաղցր «բնական» հյութերի փոխարեն: Այս խորհուրդը շատ կարեւոր է երեխաների համար, քանի որ շաքար պարունակող հյութերը, իհարկե, համեղ են, բայց գրեթե ոչ մի օգտակար բան երեխային չեն տալիս, իսկ փոխարենը բազմաթիվ կալորիաներ են պարունակում, որոնք կարող են երեխայի մոտ ավելորդ քաշի առաջացման պատճառ դառնալ:

Правильное питание для здоровых костей
Существует тесная связь между правильным питанием человека и здоровьем костей, в Армении только сейчас начинают понимать это.
Без правильного питания практически невозможно иметь здоровые кости. Неправильное питание, недостаток кальция и витамина D в организме отрицательно влияют на человеческий скелет и в дальнейшем могут стать причиной появления остеопароза.
Доцент Колумбийского университета в Нью-Йорке Ким Екимян рассказала корреспонденту NEWS.am Medicine, когда и как происходит формирование здоровых костей. В каком возрасте и как надо питаться, чтобы кости были здоровые и крепкие.
Человеческие кости формируются уже в утробе матери. Именно поэтому большую роль в здоровье ребенка играет правильное питание матери.  Новорожденного ребенка необходимо кормить грудным молоком, утверждает Ким Екимян, так как это молоко содержит необходимые вещества для развития ребенка. Когда ребенку исполняется 6 месяцев, кроме грудного молока ему необходимо давать питание, богатое необходимыми питательными веществами, в частности, кальцием и витамином D.
Для формирования костной массы ребенка очень важен период с 1 до 2-х лет его жизни. В течение этого года ребенку необходимо несколько раз в день давать продукты, богатые кальцием и витамином D – это мацун, сыр, творог, молоко.
Следующий важный этап - это подростковый возраст. Именно в этом возрасте у человека формируется максимальная плотность костей.
Последний этап, когда женщина может повысить свою костную массу - это до беременности. После 30 лет костная ткань больше не уплотняется, а в некоторых случаях начинает уже терять свою плотность.
Таким образом, чтобы иметь здоровые кости  в зрелом возрасте необходимо правильно питаться с рождения и делать физические упражнения (оказывается, что физические упражнения также увеличивают плотность костной ткани) и принимать много кальция, так как в зрелом возрасте станет сложнее следить за здоровьем костей и за плотностью костной ткани.
Правильное питание для здоровья костей
Как отметила Ким Екимян, недавно в США пересмотрели понятие «правильное питание». Специалисты предложили новый подход, очень простой и логичный.
• Тарелка наполовину должна быть наполнена овощами. Необходимо выбирать овощи разных цветов, чтобы получать максимальное количество витаминов.
• Четверть тарелки должны занимать злаки - гречка, полба и т.д. Кстати, белый рис не так полезен, и поэтому специалисты советуют отдавать предпочтение бурому рису.
• Последнюю четверть тарелки должны занимать продукты, богатые белком. Можно выбрать белое мясо (не жареное) или любое другое, желательно нежирное.
• Необходимо также выпить стакан молока или принять что-либо, богатое кальцием. Например, это может быть мацун, спас, тан, сыр и т.д.
• Вместо газированных напитков или очень сладких соков выпейте стакан воды. Этот совет очень важен для детей, так как соки с высоким содержанием сахара, конечно, вкусные, но ничем полезным не снабжают организм ребенка, а взамен содержат большое количество калорий, которые могут привести к лишнему весу.