Սմարթֆոնը կօգնի ախտորոշել Էբոլա՞ն
Սմարթֆոնը կարող է օգնել այնպիսի հիվանդությունների ախտորոշման հարցում, ինչպիսին է, օրինակ, Էբոլայի տենդը: Իսկ հետագայում, հնարավոր է, կկարողանա նույնիսկ փոխարինել բժշկին այցելությանը: Այս մասին հաղորդում է BBC Future-ը:
Կալիֆորնիայի Սքրիփսի հետազոտական ինստիտուտի գենոմիկայի պրոֆեսոր Էրիկ Տոպոլը կարծում է, որ Էբոլայի դեմ պայքարում, եւ ոչ միայն, հեղափոխական մոտեցում է հարկավոր, եւ որ սմարթֆոններն այդ հարցում կարեւոր գործիքներ են: "Վարակիչ հիվանդությունների մեծ մասը կարելի է ախտորոշել սմարթֆոնի օգնությամբ: Ինչո՞ւ մարդկանց երեք շաբաթ կարանտինի ենթարկել: Ավելի լավ չէ՞ միանգամից ստուգել, նրա արյան մեջ վիրուս կա, թե՝ ոչ",- ասում է պրոֆեսորը:
Նրա կարծիքով, հեռախոսները լավ են նրանով, որ կարող են բազմաթիվ տեղեկություններ հաղորդել իրենց տիրոջ մասին: Հիմա բժիշկների մեծ մասը ստիպված են լինում ապավինել հիվանդի կենսակերպի հատվածական նկարագրությանը, որը կառուցվում է անհատական զրույցների հիման վրա: Իսկ սմարթֆոնն իր տիրոջ վարքագիծն արտացոլում է ամենայն մանրամասնությամբ. երբ է նա տանից դուրս գալիս, ուր է գնում, ինչ արագությամբ է տեղաշարժվում, ինչ է անում եւ այլն…
Բացի այդ, գոյություն ունեն մի շարք ոչ շատ բարդ ծրագրեր եւ աքսեսուարներ, որոնց օգնությամբ հնարավոր է չափել ճնշումը, արյան մեջ շաքարի մակարդակը, ստուգել զարկերակը եւ նույնիսկ մեզի անալիզ կատարել: Գոյություն ունեն անգամ ծրագրեր, որոնք լուսանկարի օգնությամբ կարող են մաշկի քաղցկեղ ախտորոշել: Սակայն այս բոլոր հնարավորությունները ոչ բոլորն են օգտագործում, բացի այդ, այս մոտեցման մեջ որոշակի վտանգ կա, օրինակ՝ սխալ ինքնաախտորոշման արդյունքում անվտանգության կեղծ զգացողությունը:
Ամերիկյան Քորնելի համալսարանից Դեբորա Էսթրինն իր հերթին նշում է, որ հեռախոսները կարող են օգնել նաեւ Էբոլայի տենդի պարագայում. գտնվելու վայրի մասին հեռախոսներում պահպանվող տվյալները թույլ են տալիս հետեւել, թե որտեղ են եղել վիրուսը կրողները եւ ում հետ են շփվել:
Իսկ Տոպոլը վստահ է, որ հեռախոսները կարող են ոչ միայն հայտնաբերել պոտենցյալ վարակվածներին, այլեւ թեթեւացնել Էբոլայի ախտորոշումը: Որպես կանոն, այդ վիրուսի անալիզներն անում են մասնագիտացված լաբորատորիաներում, որոնք այնքան էլ շատ չեն: Տոպոլի խոսքով՝ կարելի է հեռախոսի համար նախատեսված լրացուցիչ սարքի օգնությամբ պոլիմերազային շղթայական ռեակցիա (ՊՇՌ) անցկացնել եւ հիվանդի արյան նմուշի մեջ բացահայտել վիրուսի ԴՆԹ-ի հետքերը:
Այդ տեխնոլոգիան կատարելագործում է ամերիկյան Ֆիլադելֆիա նահանգի Biomeme ընկերությունը, որի աշխատակիցներ Մարիա Շակոն Հեզլեն եւ Ջեսսե վան Վեստրինենի խոսքով՝ իրենց համակարգը կարող է ՊՇՌ կատարել երկու ժամվա ընթացքում՝ օգտագործելով մատից վերցված արյան նմուշը:
Ընկերությունն առայժմ զբաղվում է իր տեխնոլոգիայի վերջնական կարգավորմամբ, բայց եթե այն իրականում գործի, կդառնա բժշկական հեղափոխության ամենավառ օրինակը, որն ունակ կլինի փոխել ամբողջ աշխարհի մարդկանց կյանքը:

Смартфон может помочь диагностировать лихорадку Эбола?
Смартфон может помочь при диагностике таких заболеваний, как, например, лихорадка Эбола, а в будущем, возможно, сможет даже заменить прием у врача, передает BBC Future.
Профессор геномики в Исследовательском институте Скриппса в Калифорнии, США, Эрик Тополь считает, что в борьбе с Эболой - да и не только с ней - необходим революционный подход, и что смартфоны – один из важных инструментов борьбы с лихорадкой Эбола. "Большинство инфекционных заболеваний можно диагностировать при помощи смартфона, - говорит он. - Зачем сажать людей в карантин на три недели? Не лучше ли сразу проверить, нет ли вируса у них в крови?"
Телефоны, по его мнению, хороши тем, что могут дать много информации о своих владельцах. Сейчас большинству врачей приходится полагаться на фрагментарное описание образа жизни пациента, построенное на основе личных бесед. А смартфон отражает поведение хозяина в мельчайших деталях: когда он выходит из дома, куда идет, с какой скоростью перемещается, что делает…
Кроме того, есть ряд несложных программ и аксессуаров, с помощью которых можно измерить давление, уровень сахара в крови, проверить пульс и даже сделать анализ мочи. Есть даже программы, позволяющие по фотографии диагностировать рак кожи. Однако используют все эти возможности восем немногие, да и есть в этом подходе кое-какие опасности, как, например, ложное чувство безопасности в результате неправильной самодиагностики.
Дебора Эстрин из Корнелльского университета в США в свою очередь отмечает, что телефоны могут помочь и про лихорадке Эбола: сохраняющиеся в телефонах данные о местонахождении позволяют отслеживать, где побывали носители вируса и с кем они вступали в контакт.
Тополь же уверен, что телефоны могут не только помочь в обнаружении потенциально зараженных, но и облегчить диагностику Эболы. Анализы на этот вирус, как правило, делаются в специализированных лабораториях, которых не так много. По словам Тополя, можно с помощью дополнительного устройства для телефона можно проводить полимеразную цепную реакцию (ПЦР) и выявлять в образце крови пациента следы ДНК вируса.
Эту технологию совершенствует компания Biomeme из американского штата Филадельфия. Разработчики Мария Шакон Хезле и Джессе ван Вестринен говорят, что их система способна проводить ПЦР в течение двух часов с использованием образца крови из пальца. Погрешность анализа оценивается в 0,3%.
Компания пока занимается окончательной отладкой своей технологии, но если та и в самом деле заработает, то станет одним из самых наглядных примеров медицинской революции, способной изменить жизни людей во всем мире.