Ի՞նչ վտանգներ են թաքնված կոնտակտային լինզաների հետեւում
Կոնտակտային լինզաները տեսողության խնդիրներ ունեցող բազմաթիվ մարդկանց շատ ավելի հարմարավետ են թվում, քան ակնոցը, քանի որ ավելի մեծ տեսադաշտ են ապահովում: Բայց արդո՞ք լինզաներն անվտանգ են:
Ակնաբույժ Անի Համբարձումյանի խոսքով՝ լինզաները կարող են շատ վտանգավոր լինել եւ մարդու տեսողությանը եւ առողջությանը լուրջ վնաս հասցնել, եթե դրանք անորակ են կամ եթե կրողը դրանք պատշաճ կերպով չի խնամում եւ հիգիենայի բոլոր կանոններին չի հետեւում:
Ի՞նչ խինդիրներ կարող են առաջանալ:
Մասնագետի խոսքով՝ երբ լինզաները անորակ են կամ մաշված, կամ եթե դրանք դնելիս մարդը չի պահպանում հիգիենայի կանոնները, նրա աչքերում կարող են վտանգավոր մանրէներ հայտնվել, որոնք ոչ միայն բորբոքում, այլեւ վերքեր կարող են առաջացնել, որոնց պատճառով մարդը կարող է աչքից զրկվել:
Բժիշկը զգուշացնում է, որ շատ հազվադեպ է հաջողվում փրկել այդպիսի ծանր վիճակում հայտնված աչքերը:
Նման խնդիրներից խուսափելու համար մասնագետը խորհուրդ է տալիս խստորեն հետեւել հիգիենայի բոլոր կանոններին. լինզաները դնելիս կամ հանելիս լվանալ ձեռքերը, հետեւել լինզաների հեղուկի մաքրությանը, պիտանելիության ժամկետը լրանալիս էլ՝ դեն նետել դրանք:
Հայկական ակնաբուժության նախագիծ բարեգործական հիմնադրամի հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Նունե Եղիազարյանը իր հերթին խորհուրդ է տալիս պատահական տեղերից լինզաներ չգնել, քանի որ դրանք կարող են շատ անորակ լինել: Բացի այդ, նրա խոսքով՝ բժիշկը պետք է անպայման տեսնի, թե ինչպես է լինզան նստում աչքի մակերեւույթին, շնչող է թե ոչ, շարժունակություն ունի թե ոչ, այդ իսկ պատճառով առանց բժիշկի հետ խորհրդակցելու ոչ կոնտակտային, ոչ կոսմետիկ լինզաներ չարժե գնել:
Նունե Եղիազարյանը հիշեցրել է, որ Երեւանում 3 խոշոր կլինիկաներում կոնտակտային լինզաների կաբինետներ կան, որտեղ ակնաբույժը կարող է օգնել ճիշտ եւ անվտանգ լինզաներ ընտրել: Իսկ «մետրոյի տակից» լինզաներ գնելը նա հանցագործություն է համարում:

Какие опасности кроются за контактными линзами
Для многих людей с проблемами со зрением контактные линзы кажутся хорошим решением проблемы, так как они обеспечивают более широкий обзор, чем очки. Но действительно ли они безопасны?
По словам офтальмолога Ани Амбарцумян, линзы могут быть очень опасны, и могут нанести ощутимый вред как здоровью человека так и его зрению, если они плохого качества или если за ними не осуществляется правильный уход и не соблюдаются все правила гигиены.
Какие проблемы могут возникнуть?
По словам специалистов, если линзы некачественные или изношены, или если человек не соблюдает правила гигиены, то в его глаза могут проникнуть опасные микробы, которые вызывают не только воспаления, но и язвы, из-за которых человек может лишиться зрения.
Врач предупреждает, что очень редко в таких случаях удается спасти глаза.
Во избежание таких проблем специалист советует строго соблюдать все правила гигиены: вставляя или снимая линзы непременно мыть руки, следить за чистотой жидкости для линз, выбрасывать линзы, у которых срок годности прошел.
Директор армянского офиса благотворительного фонда Армянский офтальмологический проект Нуне Егиазарян в свою очередь советует не покупать линзы в случайных местах, так как они могут оказаться очень некачественными. Кроме того врач обязательно должен видеть как линза сидит на поверхности глаза, дышащая она или нет, мобильна она или нет. По словам Нуне Егиазарян, линзы, как контактные так и косметические, следует покупать, предварительно посоветовавшись с врачом.
Нуне Егиазарян напомнила, что в 3 крупных клиниках работают кабинеты, в которых можно проконсультироваться по этому вопросу, и офтальмолог поможет выбрать безопасные контактные линзы. А покупать линзы в подземных переходах – это преступление, считает она.