Ալկոհոլը՝ սրտի անկանոն աշխատանքի պատճառ
Նույնիսկ չափավոր օգտագործման պարագայում ալկոհոլը կարող է վնասակար լինել՝ սրտի համար: Ինչպես բոլորովին վերջերս իրականացված հետազոտությամբ է պարզվել, օրական 1-3 բաժակ կազմելու դեպքում այն կարող է շողացող առիթմիայի առաջացման պատճառ դառնալ:
Սրտի արագ եւ անկանոն աշխատանքով բնորոշվող բարդությունը՝ շողացող առիթմիան, էներգիայի կորստով, գլխապտույտով, հեւոցով եւ կրծքավանդակի հատվածում ի հայտ եկող ցավերով է զուգորդվում: Քլիվլենդի կլինիկան ներկայացնող սրտաբան, սրտի առիթմիայի մասնագետ Բրյուս Վիլկոֆը, ով հիշատակված հետազոտությանն իր անմիջական մասնակցությունը չի բերել, դրա արդյունքները միանգամայն հիշարժան է համարում բոլոր՝ թե շողացող առիթմիայով ախտորոշված, եւ թե միանգամայն առողջ մարդկանց համար:
«Այս հետազոտության առանձնահատկությունն այն է, որ ալկոհոլի օգտագործման միանգամայն համեստ ծավալների եւ շողացող առիթմիայի առաջացման ռիսկի միջեւ կապն է հայտնաբերել», - մեկնաբանել է փորձագետը:
Իսկ հետազոտության հեղինակները Շվեդիայում գործող Կարոլինյան ինստիտուտի գիտաշխատողներն են, որոնք 12 տարի շարունակ 45-83 տարեկան ավելի քան 79 հազար կանանց ու տղամարդկանց առողջության նկատմամբ ալկոհոլի տարբեր տեսակների՝ լիկյորի, գինու եւ գարեջրի սպառման ազդեցություններն են ուսումնասիրել եւ առաջին երկու դեպքերում, նույնիսկ չափավոր օգտագործման հետեւանքով, շողացող առիթմիայի առաջացման ռիսկ հայտնաբերել: Այդուհանդերձ, գարեջրի նկատմամբ օրինաչափությունը չի տարածվել: Իսկ որքան բարձր են գինու եւ լիկյորի սպառման ծավալները, այնքան հիվանդության առաջացման ռիսկն առավել շոշափելի է դառնում:
Հետազոտության մեկնարկի պահին մասնակիցներից եւ ոչ մեկի մոտ շողացող առիթմիայի առկայության մասին վկայող որեւէ ախտանշան չի նկատվել: Կամավորները հարցաշար են լրացրել՝ ալկոհոլի սպառման ծավալների, դրա հիմնական տեսակի եւ քրոնիկ հիվանդությունների առաջացման ռիսկի այլ գործոնների մասին:
«Ալկոհոլի չափազանց փոքր ծավալներով սպառումը, երբ ոչ ամեն օր ու աննշան ծավալներով եք խմում, կարող է անվնաս լինել, սակայն եթե շողացող առիթմիայի նշաններ կան, հարկավոր է այդքանից էլ հրաժարվել: Միայն ալկոհոլից վերջնականապես հրաժարվելով կարելի է խնդրո առարկա հիվանդությամբ պատճառվող երկարաժամկետ վնասներից խուսափել», - նշել է դոկտոր Վիլկոֆը:

Алкоголь как причина нерегулярной работы сердца
Употребление алкоголя, пусть даже в небольших количествах, может отрицательно влиять на работу сердца. Как показали результаты проведенного недавно исследования, 1-3 рюмки алкоголя в день могут стать причиной возникновения мерцающей аритмии.
Мерцающая аритмия характеризуется быстрым и нерегулярным сердечным ритмом и сопровождается потерей энергии, головокружениями, затруднением дыхания и возникающей болью в груди. Кардиолог-аритмолог из Клиники Кливленда Брюс Вилкоф не принимал непосредственного участия в этом исследовании, но считает его результаты весьма примечательными для всех людей независимо от того страдают ли они мерцающей аритмией или нет.
«Особенность этого исследования в том, что выявилась связь между появлением мерцающей аритмии и употреблением алкоголя в совсем небольших количествах», - прокомментировал эксперт.
Авторы исследования – ученые Каролинского университета в Швеции. Они в течение 12 лет изучали влияние употребления алкоголя (ликеров, вина и пива) на состояние здоровья более 79 000 женщин и мужчин в возрасте от 45 до 83 лет. Они выяснили, что риск появления мерцающей аритмии возникает в случае употребления вина и ликеров даже  в небольших количествах. На пиво эта закономерность не распространяется, но чем выше количество употребляемого вина и ликеров, тем выше риск появления аритмии.
До начала исследования ни у кого из участников не наблюдались симптомы, характеризующие аритмию. Добровольцы заполнили анкету о количестве употребляемого ими алкоголя, его вида и о других факторах риска появления хронических болезней.
«Употребление алкоголя в очень малых количествах и не каждый день может быть безвредно, но если у вас наблюдаются признаки мерцающей аритмии, необходимо отказаться от алкоголя навсегда. Только так можно избежать нанесения ущерба своему организму из-за аритмии сердца», - сказал доктор Вилкоф.