Դաշտանադադարի փուլում տեստոստերոնը թույլ ազդեցությո՞ւն ունի կնոջ սեռական «դրայվի» վրա
Էստրոգենն ու տեստոստերոնը կարող են որոշակիորեն դաշտանադադարի փուլում գտնվող կնոջ սեռական «դրայվի» եւ սովորույթների վրա անդրադառնալ, սակայն, ինչպես շուրջ մեկ տասնամյակ տեւած հետազոտության արդյունքում է վերջերս պարզվել, հարաբերություններն ու էմոցիոնալ առողջությունը տվյալ հարցում շատ ավելի մեծ դերակատարում են ապահովում, հաղորդում է FoxNews-ը:
«Թեեւ նախընթաց մի շարք հետազոտությունների շրջանակում վկայություններ են ձեռք բերվել առ այն, որ տեստոստերոնի եւ այլ վերարտադրողական հորմոնների ու կնոջ ցանկությունների եւ մաստուրբացիայի հաճախականության միջեւ որոշակի կապ է գործում, սույն լայնածավալ ուսումնասիրությամբ սեռական գործառույթի բազմաթիվ ասպեկտների վրա հոգեբանական գործոնների ազդեցության շատ ավելի մեծ կարեւորությունն է վեր հանվում: Կնոջ էմոցիոնալ բարեկեցությունը եւ ինտիմ հարաբերությունների որակը վիթխարի նշանակություն ունեն՝ սեռական առողջության համար», - մեկնաբանել է հետազոտության հեղինակ դոկտոր Ջոն Ռանդոլֆը՝ Միչիգանի բժշկական համալսարանից:
Ձեռք բերված բացահայտումները կարող են ստվեր նետել տեստոստերոնային թերապիայի արդյունավետության վրա, որը հատկապես հեռացված ձվարաններով կանանց սեռական գործառույթի բարելավման նպատակով է նշանակվում:
Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism ամսագրում նկարագրություն գտած հետազոտության հեղինակները, մասնավորապես, դաշտանադադարային անցման փուլում գտնվող կանանց մոտ վերարտադրողական հորմոնների եւ սեռական գործառույթի միջեւ կապն են ուսումնասիրել: Բացի 3 300 մասնակիցների շրջանում կազմակերպված հարզախույզից, որի ընթացքում տվյալներ են հավաքագրվել՝ կանանց սեռական ցանկությունների եւ ակտիվության վերաբերյալ, գիտնականները նաեւ արյան նմուշներ են ձեռք բերել՝ համարժեք հորմոնային ֆոնը պարզելու նպատակով:
Գիտնականների ուշադրության կենտրոնում հատկապես դեհիդրոէպիանդրոստերոնի սուլֆատ (DHEAS) անվամբ հայտնի հորմոնն է հայտնվել, որը տեստոստերոնի, էստրոգենի տեսակներից մեկի՝ էստրադիոլի եւ ֆոլիկուլ խթանող հորմոնի (FSH) վերածվելու հատկություն ունի: Փորձագետների հավաստիացմամբ, դաշտանադադարն առավելապես FSH-ի մակարդակի աճով է զուգորդվում:
Գիտնականները նաեւ հաստատումն են գտել այն տեսության, որ բնականորեն տեստոստերոնի, ինչպես նաեւ դրա նախորդը հանդիսացող DHEAS-ի բարձր մակարդակ ունեցող կանայք առավել հաճախ են սեռական ցանկություններ ունենում: Այդուհանդերձ, դոկտոր Ռանդոլֆի մեկնաբանմամբ, խնդրո առարկա ազդեցությունը բավականին համեստ բնույթ է կրում: Մյուս կողմից էլ բավարարվածությունը՝ առկա սեռական հարաբերություններից, կարող է գործառույթի անհամեմատ ավելի բարեկարգ վիճակում պահպանման հանգեցնել:
«Այնպես որ, դաշտանադադարային փուլում գտնվող՝ իրենց սեռական գործառույթից դժգոհ կանայք մասնագետի հետ բուժման տարբերակները քննարկելիս ոչ-հորմոնային գործոնների ազդեցության վարկածը եւս պետք է առաջ քաշեն», - խորհուրդ է տալիս հետազոտության հեղինակը:

Testosterone has subtle influence on menopausal women’s sexual function
Hormones like estrogen and testosterone can influence a woman’s sex drive and habits, but a new decade-long study suggests relationships and emotional health can play an even stronger role, FoxNews reports.
"While levels of testosterone and other reproductive hormones were linked to women's feelings of desire and frequency of masturbation, our large-scale study suggests psychosocial factors influence many aspects of sexual function," study author John F. Randolph, Jr., of the University of Michigan Medical School, said in a news release. "A woman's emotional well-being and quality of her intimate relationship are tremendously important contributors to sexual health."
The findings may challenge the efficacy of testosterone therapy, which may improve sexual function in women whose ovaries have been removed, the researchers noted. The Endocrine Society advises doctors against prescribing testosterone to healthy women.
In the research, published in the Endocrine Society’s Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, the study authors analyze the relationship between reproductive hormones and sexual function during the menopausal transition. About 3,300 female study participants reported their interest in sex and sexual activity, and researchers took their blood samples to measure their reproductive hormone levels.
One of the hormones that researchers drew— dehydroepiandrosterone sulfate (DHEAS)— can be converted into testosterone or a form of estrogen called estradiol, and follicle-stimulating hormone (FSH). According to the news release, levels of FSH rise during menopause.
Researchers found that women who had naturally higher levels of testosterone— as well as DHEAS, a precursor to testosterone— reported more frequent sexual desire than women with low levels of these hormones. However, Randolph said these associations were modest. Relationship satisfaction, on the other hand, was a stronger predictor of better sexual function, researchers found.
"Women's relationships and day-to-day reality are intricately linked to sexual function," Randolph said. "Our findings suggest menopausal women who are dissatisfied with their sexual function should consider whether these non-hormonal factors are playing a role when discussing treatment with a qualified health care provider."