Գիտնականները պատահաբար հայտնաբերել են մաշկի ծերացման համար պատասխանատու ֆերմենտ
Բրիտանական Կոլումբիայի համալսարանի գիտնականները մաշկի ծերացման համար պատասխանատու ֆերմենտ են հայտնաբերել: Հետաքրքիր է, որ նրանք ֆերմենտը միանգամայն պատահաբար են գտել, երբ հետազոտություն էին անցկացնում, թե ինչպես է Granzyme-B  նյութն ազդում զարկերակների առողջության վրա եւ որքանով է այն բարձրացնում աթերոսկլերոզի եւ սրտի կաթվածի առաջացման հավանականությունը:
20 շաբաթ տեւած փորձարկման ընթացքում գիտնականները մկների համար յուրահատուկ սոլյարի են ստեղծել, որտեղ շաբաթը երեք անգամ 3-4 րոպեի ընթացքում մկները ուլտրամանուշակագույն ճառագայթման են ենթարկվել: 20-րդ շաբաթի վերջում գիտնականները նկատել են, որ այն մկների մաշկը, որոնցից  հեռացրել են Granzyme-B ֆերմենտը, հարթ եւ առողջ է եղել, իսկ մնացած բոլորինը կնճռոտվել է ուլտրամանուշակագույն ճառագայթների ազդեցութունից: Այսպիսով, նրանք այն եզրահանգմանն են եկել, որ Granzyme-B-ն ոչ միայն վատթարացնում է զարկերակների վիճակը, այլեւ պատասխանատու է մաշկի ծերացման համար:
Առաջատար հետազոտող Դեյվիդ Գրենվիլն ասել է, որ մաշկը սովորաբար տեսանելիորեն ծերանում եւ կնճռոտվում է հենց արեւի լույսի պատճառով (ուլտրամանուշակագույն ճառագայթներ):
«Իսկ մենք հայտնաբերել ենք, որ եթե օրգանիզմից հեռացնենք Granzyme-B-ն, մաշկն ավելի լավ կպաշտպանվի կոլագենի կորստից եւ կնճիռների առաջացումից, ինչպես ազնվազն մկների դեպքում էր»:
Հավանաբար Granzyme-B-ն ինչ-որ կերպ ոչնչացնում է կոլագենի ամբողջականությունը եւ թուլացնում է մաշկը, որի արդյունքում էլ ձեւավորվում են կնճիռները: Իսկ արեւի լույսը մեծացնում է Granzyme-B-ի քանակը եւ ուժեղացնում է մաշկի վրա այդ նյութի բացասական ազդեցությունը:
Գիտնականները հույս ունեն, որ իրենց բացահայտումը հնարավորություն կտա մաշկի ծերացման դեմ նոր կոսմետիկ միջոցներ ստեղծել:
Սակայն հիմնական խնդիրն այն է, որ մարդու օրգանիզմից պարզապես չի կարելի  վերցնել եւ հեռացնել Granzyme-B-ն, ինչպես եղել է մկների դեպքում, քանի որ այն իմունային համակարգի մի մաս է կազմում, եւ պարզ չէ, թե ինչ կլինի այդ նյութի հեռացման դեպքում:

Ученые случайно обнаружили фермент, ответственный за старение кожи
Ученые из Университета Британской Колумбии обнаружили фермент, ответственный за старение кожи. Интересно, что обнаружили они его совсем случайно, когда проводили исследование о том, как вещество Granzyme-B влияет на здоровье артерий и насколько оно увеличивает риск атеросклероза и сердечного приступа.
В ходе эксперимента, который продлился 20 недель, ученые создали своеобразный солярий для мышей, где 3 раза в неделю в течение 3-4 минут мышки получали ультрафиолетовое облучение. В конце 20-й недели ученые заметили, что кожа мышей, у которых изъяли фермент Granzyme-B, была гладкой и здоровой, а кожа всех остальных сморщилась под воздействием ультрафиолета. Так они пришли к выводу, что Granzyme-B не только ухудшает состояние артерий, но и ответственен за старение кожи.
Ведущий исследователь Дэвид Грэнвилль сказал, что кожа обычно зрительно стареет и становится морщинистой именно из-за солнечного света (ультрафиолета). “А мы обнаружили, что если изъять из организма Granzyme-B, кожа будет лучше защищена от потери коллагена и образования морщин – так, по крайней мере, было у мышей”.
Видимо, Granzyme-B каким-то образом разрушает целостность коллагена и ослабляет кожу, в результате чего образуются морщины. А солнечный свет увеличивает количество Granzyme B и усиляет его отрицательное влияние на кожу.
Ученые надеятся, что их открытие даст возможность создать новые косметические средства против старения кожи.
Однако основная проблема в том, что из человеческого организма нельзя просто взять и изъять фермент Granzyme B, как это было в случае с мышами, так как он является частью иммунной системы, и неизвестно, что будет, если его удалить.