Աուտիզմի պատճառը քույր-եղբայրների մոտ նույն գենետիկ մուտացիաները չեն
Միեւնույն գենետիկ մուտացիաները չեն քույրերի եւ եղբայրների մոտ աուտիզմի պատճառը եւ դրանք միշտ չէ, որ ծնողներից են ժառանգվում, ցույց են տվել Կիրառական գենոմային հետազոտությունների կենտրոնի ստացած տվյալներ
Կենտրոնի գիտնականներն ուսումնասիրել են 85 ընտանիքի ծնողների եւ երեխաների գեները: Բոլոր ուսումնասիրված ընտանիքներում երկու երեխա աուտիզմ է ունեցել: Մասնագետները հայտնի գենետիկ մուտացիաները 36 ընտանիքում են հայտնաբերել: Միայն 11 եղբայրներ եւ քույրեր են միեւնույն մուտացիան ունեցել: Մասնակիցներից միայն տասն է մուտացիան ծնողներից ժառանգել, հաղորդում է  WebMD-ն:
Ընտանիքների երկու երրորդում եղբայրներն ու քույրերն առնվազն մեկ գենետիկ մուտացիայով տարբերվել են: Այսինքն՝ նրանցից յուրաքանչյուրն աուտիզմի անհատական ձեւ է ունեցել: Տարբեր մուտացիաներ ունեցող եղբայրների եւ քույրերի աուտիզմի դեպքերը, որպես կանոն, շատ տարբեր են եղել: Օրինակ՝ մի երեխա գրեթե չի խոսել, իսկ երկրորդ երեխայի խոսքի զարգացման մակարդակը գրեթե նորմալ է եղել:
Հետազոտողները եզրահանգում են կատարել, որ աուտիզմի գենետիկ պատճառները մինչեւ հիմա քիչ են ուսումնասիրված: Մեծ է հավանականությունը, որ հիվանդությունը ժառանգաբար չի փոխանցվում, սակայն այն հաճախ եղբայրների ու քույրերի մոտ է հանդիպում: Եթե ավագ երեխան աուտիզմ ունի, կրտսեր երեխայի մոտ հիվանդության զարգացման հավանականությունը 7 անգամ մեծանում է: Աուտիզմի պատճառը կարող է ուրիշ, օրինակ, մոր հղիության զարգացման ընդհանուր պայմաններով կամ շրջապատող միջավայրի գործոններով պայմանավորված լինել:

Причина аутизма у братьев и сестер не кроется в одинаковых генетических мутациях
Одинаковые генетические мутации не являются причиной аутизма у братьев и сестер, и они не всегда унаследованы от родителей, показали данные, полученные Центром прикладных геномных исследований.
Ученые из Центра изучили гены родителей и детей из 85 семей. Во всех изученных семьях двое детей страдали от аутизма. Специалисты обнаружили известные генетические мутации в 36 семьях. Из них только у 11 братьев и сестер были одни и те же мутации. Лишь 10 унаследовали мутации от своих родителей, сообщает WebMD.
В двух третях семей братья и сестры отличались, по крайней мере, одной генетической мутацией. То есть, у каждого из них оказалась индивидуальная форма аутизма. Случаи аутизма у братьев и сестер, имевших разные мутации, как правило, были очень разными. Например, один ребенок практически не разговаривал, а уровень речевого развития второго был практически нормальным.
Исследователи сделали вывод, что генетические причины аутизма до сих пор мало изучены. Высока вероятность того, что заболевание не передается по наследству, хотя оно часто встречается среди братьев и сестер. Если старший ребенок страдает от аутизма, риск развития заболевания у младшего повышается в 7 раз. Причина аутизма может быть в чем-то другом, например, в общих условиях развития во время беременности матери или в факторах окружающей среды.