Երեք ավստրիացի բիոնիկ ձեռք են ստացել
Անդամահատված ձեռքերով երեք ավստրիացի վերջերս բիոնիկ ձեռքեր են ստացել, որոնք կարելի է ղեկավարել հենց այդ հիվանդների մարմնից փոխպատվաստված նյարդերի եւ մկանների շնորհիվ:
«Մենք առաջին անգամ ենք բիոնիկ ձեռքերի վերաձևավորում իրականացրել», - նշում է Վիենայի բժշկական համալսարանի մասնագետ Օսկար Ազմաննը: «Եթե նմանատիպ հիվանդներ գային ինձ մոտ 5 կամ 7 տարի առաջ ես պարզապես կասեի, որ ոչնչով չեմ կարող օգնել նրանց»:
Որոշ հիվանդներին, իհարկե, ձեռքի փոխպատվաստում կարելի է անել, բայց այդ դեպքում նրանք ստիպված կլինեն ամբողջ կյանքում դեղեր ընդունել՝ կանխելու համար օտար մարմին չընդունող իմունիտետի ակտիվությունը:
Հիվանդներից մեկը՝ 30-ամյա Միլորադ Մարինկովիչը, կորցրել է ձեռքը մի քանի տարի առաջ ՃՏՊ-ի արդյունքում: Իսկ նոր բիոնիկ ձեռքով նա կարող է տարբեր իրեր բռնել եւ խաղալ երեխաների հետ: Ավելին՝ երեխաները հիացած են իր նոր վերջույթով:
«Այս ձեռքով ես կարող եմ անել այն ամենն, ինչ ուզում եմ: Միակ տարբերությունը նրանում է, որ ես այն չեմ զգում», - պատմում է Մարինկովիչը:
Բժիշկ Ազմաննի խոսքով՝ բիոնիկ ձեռքի փոխպատվաստումը արժե 33.960 դոլար, սակայն այս դեպքում պրոցեդուրայի դիմաց վճարել են ոչ թե իրենք հիվանդները, այլ տարբեր կազմակերպություններ, որոնցից է նաեւ Austrian Council for Research and Technology Development-ը:

Трое австрийцев получили бионические руки
Трое австрийцев с ампутированными руками недавно получили бионические руки, которыми можно управлять благодаря нервам и мышцам, пересаженным из ног самих пациентов.
“Мы впервые сделали бионическую реконструкцию руки”, - сказал доктор Оскар Азманн из медицинского университета Вены. – “Если бы такие пациенты пришли ко мне 5-7 лет назад, я бы просто пожал плечами и сказал, что ничего не могу для них сделать”.
Конечно, некоторым можно было бы сделать пересадку руки, однако при такой операции есть свои сложности, и таким пациентам придется всю жизнь принимать лекарства, подавляющие иммунитет, чтобы тот не смог отторгнуть чужую руку.
Один из этих пациентов, 30-летний Милорад Маринкович, потерял свою правую руку лет десять назад во время аварии на мотоцикле. А новой бионической рукой он теперь может держать предметы и играть со своими детьми. Более того, дети в восторге от его новой руки.
“Я могу делать этой рукой почти все, что нужно. Единственное – я ею ничего не чувствую”, - рассказал Маринкович.
По словам доктора Азманна, цена пересадки бионической руки – около $33,960, однако в данном случае за процедуру заплатили не сами пациенты, а организации, в числе которых - Austrian Council for Research and Technology Development.