Երեք ավստրիացի բիոնիկ ձեռք են ստացել
Անդամահատված ձեռքերով երեք ավստրիացի վերջերս բիոնիկ ձեռքեր են ստացել, որոնք կարելի է ղեկավարել հենց այդ հիվանդների մարմնից փոխպատվաստված նյարդերի եւ մկանների շնորհիվ:
«Մենք առաջին անգամ ենք բիոնիկ ձեռքերի վերաձևավորում իրականացրել», - նշում է Վիենայի բժշկական համալսարանի մասնագետ Օսկար Ազմաննը: «Եթե նմանատիպ հիվանդներ գային ինձ մոտ 5 կամ 7 տարի առաջ ես պարզապես կասեի, որ ոչնչով չեմ կարող օգնել նրանց»:
Որոշ հիվանդներին, իհարկե, ձեռքի փոխպատվաստում կարելի է անել, բայց այդ դեպքում նրանք ստիպված կլինեն ամբողջ կյանքում դեղեր ընդունել՝ կանխելու համար օտար մարմին չընդունող իմունիտետի ակտիվությունը:
Հիվանդներից մեկը՝ 30-ամյա Միլորադ Մարինկովիչը, կորցրել է ձեռքը մի քանի տարի առաջ ՃՏՊ-ի արդյունքում: Իսկ նոր բիոնիկ ձեռքով նա կարող է տարբեր իրեր բռնել եւ խաղալ երեխաների հետ: Ավելին՝ երեխաները հիացած են իր նոր վերջույթով:
«Այս ձեռքով ես կարող եմ անել այն ամենն, ինչ ուզում եմ: Միակ տարբերությունը նրանում է, որ ես այն չեմ զգում», - պատմում է Մարինկովիչը:
Բժիշկ Ազմաննի խոսքով՝ բիոնիկ ձեռքի փոխպատվաստումը արժե 33.960 դոլար, սակայն այս դեպքում պրոցեդուրայի դիմաց վճարել են ոչ թե իրենք հիվանդները, այլ տարբեր կազմակերպություններ, որոնցից է նաեւ Austrian Council for Research and Technology Development-ը:

February 26, 2015  23:59
Three Austrians have replaced injured hands with bionic ones that they can control using nerves and muscles transplanted into their arms from their legs.
The three men are the first to undergo what doctors refer to as "bionic reconstruction," which includes a voluntary amputation, the transplantation of nerves and muscles and learning to use faint signals from them to command the hand.
Previously, people with bionic hands have primarily controlled them with manual settings.
"This is the first time we have bionically reconstructed a hand," said Dr. Oskar Aszmann of the Medical University of Vienna, who developed the approach with colleagues. "If I saw these kinds of patients five to seven years ago, I would have just shrugged my shoulders and said, `there's nothing I can do for you.'"
He said while some patients might be candidates for a hand transplant, that has its own complications, including having to take anti-rejection medicines for the rest of their lives.
Aszmann and colleagues described the cases of the three men in a report published online Wednesday in the journal Lancet. The men decided on amputation only after having the bionic hand strapped onto their injured hand, to see how the robotic one might function.
For Milorad Marinkovic, 30, who lost the use of his right hand in a motorbike accident more than a decade ago, the bionic hand has allowed him to hold things like a sandwich or bottle of water - and more importantly, to play with his three children.
Marinkovic says using his bionic hand is nearly as natural as using his uninjured hand.
"I can do almost everything with it. I just don't have any feeling in it."
Aszmann estimated the new procedure costs around 30,000 euros ($33,960). The study was paid for by groups including the Austrian Council for Research and Technology Development and a laboratory which receives funds from Otto Bock, maker of the prosthetics used.