Ճիշտ ճաշն ու նախաճաշը կարող են օգնել վերահսկել դիաբետը
Բարձր կալորիականությամբ նախաճաշը ու ցածր կալորիականությամբ ճաշը կարող են շատ ավելի արդյունավետ վերահսկել շաքարի պարունակությունը երկրորդ տիպի դիաբետով տառապող մարդկանց արյան մեջ, քան ցածր կալորիականության նախաճաշն ու բարձր կալորիականության ճաշը։ Այս եզրահանգման են եկել Երուսաղեմի Հրեական համալսարանի գիտնականները։
Գիտնականների հետազոտությունը, որի արդյունքները լույս են տեսել  Diabetologia ամսագրում, 30-70 տարեկան 18 անձ է ներառել (8 տղամարդ, 10 կին)։ Բոլոր մասնակիցները տառապում էին շաքարային դիաբետով տաս տարուց ոչ պակաս։
Հետազոտության մասնակիցները բաժանված էին երկու խմբի՝ «B սնունդ» (բարձր կալորիականության նախաճաշ ու ցածր կալորիականության ճաշ) եւ « D սնունդ» (ցածր կալորիականության նախաճաշ ու բարձր կալորիականության ճաշ)։
Արդյունքները ցույց տվեցին, որ սնվելուց հետո «B սնունդ» խմբի հիվանդների արյան մեջ շաքարի պարունակությունը 20 տոկոսով քիչ էր, իսկ С-պեպտիդի եւ GLP-1-ի պարունակությունը՝ 20 տոկոսով ավելի շատ, քան « D սնունդ» խմբում ընդգրկվածների մոտ։
Չնայած այն բանի, որ սննդի երկու տեսակն էլ հավասարաչափ կալորիաներ են պարունակում, «B սնունդը» հանգեցրեց նրան, որ շաքարի պարունակությունը արյան մեջ 21-25 տոկոս անկում ապրեց, իսկ ինսուլինն աճեց 23 տոկոսով։
Այս արդյունքները ցույց են տալիս, որ սնվելու ժամի փոփոխություններն ազդում են ինսուլինի ընդհանուր մակարդակի վրա եւ կարող են հանգեցնել արյան մեջ շաքարի պարունակության շեշտակի նվազմանը։  Սա կարող է վճռորոշ դեր խաղալ բալանսի կարգավորման եւ երկրորդ տիպի դիաբետով հիվանդների մոտ բարդությունների կանխարգելման գործում։

Правильный завтрак и обед могут помочь контролировать диабет?
Завтрак с высокой калорийностью в сочетании с обедом низкой калорийности помогает контролировать уровень сахара в крови у больных диабетом 2 типа намного лучше, чем завтрак с низкой калорийностью и обед с высокой калорийностью. К такому выводу пришли ученые из Еврейского университета в Иерусалиме.
В их исследовании, о котором сообщает научный журнал Diabetologia, были включены 18 лиц (8 мужчин, 10 женщин) в возрасте 30-70 лет с сахарным диабетом сроком менее 10 лет. Результаты показали, что после еды уровни глюкозы были на 20 процентов ниже, а уровни инсулина, С-пептида и GLP-1 были на 20 процентов выше у участников, которые придерживались “питания В” (завтрак с высокой калорийностью, обед с низкой калорийностью) по сравнению с людьми, которые придерживались “питания D” (завтрак с низкой калорийностью, обед с высокой калорийностью).
Несмотря на то, что оба типа питания содержали одно и то же количество калорий, питание B по сравнению с питанием D привело к снижению уровня глюкозы в крови на 21-25 процентов и повышению уровня инсулина на 23 процента.
Данные наблюдения показывают, что изменения во времени приема пищи влияют на общий уровень инсулина и могут приводить к существенному сокращению уровня глюкозы после приема еды. Это может быть решающим фактором в улучшении баланса и профилактике осложнений у больных сахарным диабетом 2 типа, утверждают специалисты.