Խոզի գրիպը հաստատվել է Հյուսիսային Օսիայում մահացած 13 հիվանդներից երեքի մոտ
Լաբորատոր հետազոտությունները հաստատել են խոզի գրիպը Հյուսիսային Օսիայում գրիպից եւ պնեվմոնիայից մահացած 13 հիվանդներից երեքի մոտ: Այս մասին հայտնել է Հյուսիսային Օսիայի առողջապահության նախարար Վլադիմիր Սելիվանովը:
Նրա խոսքով՝ ընդհանուր առմամբ համաճարակի ընթացքում արձանագրվել է ավելի քան 8 հազար հիվանդ՝ հիմնականում չափահասներ: Արձանագրվել է նաեւ պնեվմոնիայի 400 դեպք: Այսօր հանրապետության հիվանդանոցներում շարունակում են մնալ պնեվմոնիայով տառապող 154 հիվանդ (126-ը՝ չափահաս): «Վլադիկավկազում համաճարակ այլեւս չկա, սակայն հանրապետությունում թույլատրելի շեմը գերազանցվել է 25 տոկոսով», - հավելել է Սելիվանովը:
Ավելի վաղ ՌԴ առողջապահության նախարար Վերոնիկա Սկվորցովան հանձնարարել էր ստուգել Հյուսիսային Օսիայում տրամադրվող բուժօգնության որակը այն բանից հետո, երբ հայտնի դարձավ տասից ավելի մահացածների մասին: ՌԴ ու Հյուսիսային Օսիայի ԱՆ տվյալները չեն համընկնում: Եթե դաշնային նախարարությունը հայտարարում է 16 մահացածների մասին, ապա տեղական մակարդակով խոսում են մահվան ելքով 13 դեպքի մասին, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին:
Փետրվարին բժիշկները Ստավրոպոլում մահացած մարդու մոտ հաստատել էին խոզի գրիպը: ԱՀԿ 2014 թվականի սեպտեմբերի տվյալներով՝ ամբողջ աշխարհում արձանագրվել է մահվան ելքով խոզի գրիպի (H1N1) 18 500 դեպք: 200-ից ավելի երկրներում վարակումներ են արձանագրվել:

Свиной грипп лабораторно подтвержден у троих из 13 скончавшихся в Северной Осетии
Вирус свиного гриппа был лабораторно подтвержден у троих из 13 умерших в Северной Осетии в результате заболевания гриппом и пневмонией. Об этом сообщил  министр здравоохранения Северной Осетии Владимир Селиванов.
По его словам, всего за время эпидемии было выявлено более 8 тысяч больных, по большей части взрослых. Среди них зафиксировано 400 случаев пневмонии. На сегодняшний день в республике остаются 154 больных пневмонией (126 — взрослые). «Во Владикавказе эпидемии уже нет, но по республике пока еще превышен порог на 25%», — добавил Селиванов.
Ранее министр здравоохранения России Вероника Скворцова поручила проверить качество медпомощи в Северной Осетии после того, как стало известно о более 10 умерших. Данные Минздрава России и Минздрава Северной Осетии расходятся: если федеральное ведомство дает информацию о 16 умерших, то на местном уровне говорят о 13 летальных исходах, передает РИА Новости.
В феврале медики подтвердили свиной грипп у мужчины, скончавшегося на Ставрополье. По данным ВОЗ на середину 2014 года, во всем мире было зафиксировано около 18,5 тысячи случаев заражения гриппом H1N1 с летальным исходом, более чем в 200 странах были обнаружены инфицированные.