«Ձեզ համար, կանայք» ակցիայի շրջանակում կարելի է վահանաձեւ գեղձի ընդամենը մեկ հորմոնի անալիզ անել
Նախապես հայտարարված էր, որ քաղաքապետարանի «Ձեզ համար, կանայք» ակցիայի շրջանակում, այլ անվճար բուժհետազոտություններից բացի,  կանայք կարող են հետազոտել նաեւ վահանաձեւ գեղձը: Ընդ որում՝ նշվում էր, որ իրականացվելու են վահանաձեւ գեղձի ՈւՁՀ եւ հորմոնների անալիզներ, սակայն իրականում պարզվել է, որ հետազոտվում է միայն մեկ հորմոն՝ թիրեոտրոպ հորմոնը կամ TSH-ը (thyroid stimulating hormone): Երեւանի էնդոկրին դիսպանսերում, որտեղ ուղեգրում են կանանց ակցիայի շրջանակներում, պարզաբանել են, որ ցուցումներ կան միայն մեկ հորմոն հետազոտել, քանի որ հորմոնների հետազոտությունը բավականին թանկ հաճույք է, եւ նրանք չեն կարող այդքան անալիզներ անել անվճար:  Սակայն կանանցից մեկի՝ մնացած հորմոնների անալիզը վճարովի հիմունքներով անցկացնելու խնդրանքը եւս մերժվել է այն պատճառաբանությամբ, որ ակցիայի շրջանակում «մենք իրավունք չունենք վճարովի ծառայություններ տրամադրել»:
NEWS.am Medicine-ի՝ կատարվածը մեկնաբանելու խնդրանքին ի պատասխան քաղաքապետարանի առողջապահության վարչությունում սկզբից նշեցին, որ որեւէ սահմանափակումներ գոյություն չունեն, եւ էնդոկրինոլոգները պետք է որոշեն, ինչ նշանակել հիվանդին:  Սակայն առողջապահության վարչության ղեկավար Կամսար Բաբինյանը պարզաբանեց, որ, քանի որ այս հետազոտությունները դժվարամատչելի հետազոտությունների թվին են դասվում, որոշում է կայացվել հետազոտել միայն մեկ հորմոն՝ վերոնշյալ TSH-ը, քանի որ բժշկական տեսանկյունից այս երկու հետազոտությունները՝ ՈՁՀ-ն եւ TSH-ը բավական են ախտաբանությունների հայտնաբերման եւ բուժման մասին որոշում ընդունելու համար:
«Հիմնական շեշտադրումն արված է կանանց մոտ վահանձեւ գեղձի խնդիրների վաղ ախտորոշման վրա, քանի որ այս խնդիրը շատ արդիական է Հայաստանի համար: Խոսքը գնում է հենց վաղ հայտնաբերման մասին, իսկ ՈւՁՀ-ն եւ TSH-ը վաղ հայտնաբերման հնարավորություն են տալիս», - նշել է մեր զրուցակիցը:
News.am Medicine-ի կողմից հարցված էնդոկրինոլոգները նշել են, որ հիվանդության լիարժեք պատկերը ստանալու համար անհրաժեշտ է մնացած հորմոնները եւս հետազոտել, սակայն նախնական ախտորոշման համար իսկապես բավական է ՈՒՁՀ եւ TSH իրականացնել:

В рамках акции «Для вас, женщины» можно сдать анализ только одного гормона щитовидной железы
В рамках акции мэрии «Для вас, женщины» было объявлено, что в числе прочих бесплатных обследований женщины могут проверить щитовидную железу. При этом было сказано, что будет проводиться УЗИ щитовидной железы и анализы гормонов, однако на поверку выяснилось, что проверяется только один - тиреотропный гормон (ТТГ, англ. TSH, thyroid stimulating hormone). В городском эндокринном диспансере, куда и направляют женщин в рамках акции, пояснили, что им дано указание брать анализ крови только на один гормон, поскольку анализы гормонов – дорогое удовольствие, и они не могут делать столько анализов бесплатно. Однако в просьбе одной из женщин сделать ей анализы остальных гормонов уже на платной основе в диспансере  отказали, заявив, что в рамках акции они «не имеют права делать платные исследования».
На просьбу NEWS.am Medicine прокомментировать ситуацию в управлении здравоохранения мэрии сначала заявили, что управление мэрии не вводило никаких ограничений, решать оставлено эндокринологам, которые делают назначения. Однако начальник управления здравоохранения Камсар Бабинян пояснил, что поскольку данные исследования входят в список труднодоступных, то было принято решение брать анализы на один -  тиреотропный гормон, поскольку с медицинской точки зрения этих двух исследований – УЗИ и ТТГ – достаточно для выявления патологии и принятие решения о необходимости лечения.
«Основной акцент здесь сделан на раннем выявлении женщин, у которых есть проблемы со щитовидной железой, поскольку это серьезная проблема для Армении. Речь идет именно о раннем выявлении, а УЗИ и ТТГ дают возможность раннего выявления проблемы», - заметил он.
Опрошенные NEWS.am Medicine эндокринологи отметили, что для получения полной картины болезни, конечно, требуются исследования других гормонов тоже, однако для первичной диагностики действительно достаточно сделать УЗИ и сдать анализ на ТТГ.