Օգտակար կանաչեղեն, որը կարող է փոխարինել սպանախն ու բրոկոլին
Կանաչեղենը շատ օգտակար է առողջության եւ, իհարկե, կազմվածքի համար: Կանաչեղենի մեկ բաժակում պարունակվում է 50 կալորիա, շատ վիտամիններ ու բջջանյութ:
Սակայն, ինչպես նշում է Foxnews.com-ը, շատերին արդեն հոգնեցրել են սպանախը, բրոկոլին ու կալեն: Այս դեպքում կարելի է հետեւել «Eating in Color» գրքի հեղինակ դիետոլոգ Ֆրենսիս Լարջման-Րոտի խորհուրդներին:
• Ջրկոտեմը, որն աճում է եվրոպական  եւ ասիական երկրներում, այդքան հայտնի չէ, որքան սպանախը, բայց ոչ պակաս օգտակար է: Այն կարելի է օգտագործել, մասնագետի խոսքով, սենդվիչներում եւ սալաթներում, դրանից նաեւ կարելի է ապուրներ պատրաստել:
• Կաթնուկի կանաչին, որը վերջին տարիներին բավականին հայտնի է դարձել, եւս օգտակար է: Այն կարելի է օգտագործել հավկիթով պատրաստած տարբեր ուտեստներում:
• Շատ օգտակար է նաեւ շվեյցարական մանգոլդը, որը A,C, K վիտամիններն է պարունակում:
Կանաչեղենի բոլոր այս տեսակները, մասնագետի խոսքով, շատ քիչ քանակությամբ կալորիաներ են պարունակում, բայց առանձնանում են հաճելի համով, դրանք կարելի է նաեւ հում ուտել:
Դիետոլոգի խոսքով՝ մրգերի եւ բանջարեղենի օրական 7 եւ ավելի չափաբաժինը հերիք է տարբեր հիվանդությունները կանխարգելելու եւ մահվան հավանականությունը 42 տոկոսով նվազեցնելու համար: Այդ պատճառով պետք է դրանք անպայման ներառել սննդակարգում:

The healthiest greens to add to your diet
Most green veggies are less than 50 calories per cup and are packed with fiber and nutrients.  But if the old standbys like kale and spinach bore you, Frances Largeman-Roth, registered dietician and author of “Eating in Color,” says there are many others to try.
"Seven servings or more of fruits and vegetables -- especially the vegetables -- can cut your risk of death from any disease, any illness by 42 percent,” Largeman-Roth told FoxNews.com. “To me, that's really compelling and that's a reason to try to be fitting in more greens."
Watercress, a semiaquatic plant native to Europe and Asia, isn’t just for tea sandwiches.  Use it in soups and salads for a peppery bite.  Dandelion greens are also growing in popularity and go particularly well with egg dishes.
And Swiss chard is a hardy green that has a lot of vitamin A, C and K.
“They're super low in calories, and it's a tasty thing to add to, say, you're making a kind of rice dish,” Largeman-Roth said. “…You can use it raw, but I would probably mix it in with some other, a little bit more tender grains."