Ուսանողուհին մահացել է նիհարելու հաբերի չարաշահումից
21-ամյա ուսանողուհի Էլոիզա Պերրին մահացել է նիհարելու հաբերի թույլատրելի չափաբաժինը պատահաբար գերազանցելով: Այդ հաբերը աղջիկը գնել էր առցանց տարբերակով եւ դրանք, արեւմտյան լրատվամիջոցների հաղորդմամբ, մեծ քանակությամբ դինիտրոֆենոլ տոքսիկ նյութ էին պարունակում, որն էլ «այրել է» աղջկան ներսից:
Դեպքը պատահել է ապրիլի 12-ին: Ցերեկը աղջիկն իրեն վատ է զգացել եւ դիմել տեղի կլինիկաներից մեկը, որտեղ բժիշկները, անալիզներ անելով, բացահայտել են, որ աղջկա օրգանիզմում առկա է մեծ քանակությամբ թունավոր նյութ, որի հակաթույնը գոյություն չունի: Բժիշկները փորձել են կայունացնել աղջկա վիճակը, սակայն նրա մարմնի ջերմաստիճանը շարունակում էր բարձրանալ եւ երեք ժամ անց նա մահացել է:
Աղջկա մայրը՝ Ֆիոնան, այժմ փորձում է իրազեկել մարդկանց այդ հաբերի վնասակարության մասին: Նրա խոսքով՝ հաբերում պարունակվող նյութը ընդհանրապես հակացուցված է մարդկանց: Իսկ նրա դուստրը ընդունել էր նույնիսկ ավելի շատ հաբ, քան նշված էր դեղամիջոցի փաթեթավորման վրա՝ չիմանալով, ինչքան վտանգավոր են դրանք:
«Երբ նրա վիճակը կտրուկ վատացավ, կլինիկայի բուժանձնակազմը արեց ամեն ինչ՝ նրան օգնելու համար: Նրանք փորձում էին իջեցնել ջերմությունը, բայց անզոր գտնվեցին: Նա բառացի այրվում էր ներսից: Երբ նա դադարեց շնչել, բժիշկները նրան միացրեցին արհեստական շնչառության սարքավորումներին: Սակայն երբ նրա սիրտը կանգ առավ, նրանք այլեւս ոչինիչ չկարողացան անել», - պատմել է հաբերի զոհ դարձած աղջկա մայրը:
Ոստիկանությունն այժմ փորձում է պարզել, որտեղից է Էլոիզան գնել այդ հաբերը, որոնք արժեն $70 100 հաբի դիմաց եւ 200 մգ դինիտրոֆենոլ են պարունակում:

Студентка умерла из-за передозировки таблетками для похудения
Студентка Элоиза Пэрри (21 год) умерла из-за случайной передозировки таблетками для похудения, которые она купила онлайн. Таблетки, как сообщают западные СМИ, содержали высокотоксичное вещество динитрофенол и «сожгли» ее изнутри.
Случилось это 12 апреля этого года. Днем девушка почувствовала себя плохо и обратилась в местную клинику, где врачи, сделав анализы, обнаружили, что в ее организме очень много токсичного вещества, против которого нет антидота. Врачи пытались стабилизировать ее состояние, но температура ее тела росла, и через 3 часа девушка умерла.
Мать девушки, Фиона, теперь старается распространить информацию об опасности таблеток для похудения, купленных онлайн. По ее словам, вещество, содержащееся в этих таблетках, оказывается, вообще противопоказано людям из-за высокой токсичности. Ее же дочь приняла даже больше таблеток, чем было рекомендовано на упаковке, не зная, насколько они опасны.
«Когда ее состояние ухудшилось, персонал клиники сделал все возможное, чтобы помочь ей. Они пытались остудить ее, но были бессильны. Она в буквальном смысле сгорала изнутри. Когда она перестала дышать, они подключили ее к ИВЛ и продолжали бороться за ее жизнь. Однако когда ее сердце остановилось, они уже ничего не смогли сделать», - рассказала мать.
Полиция теперь пытается выяснить, где Элоиза купила эти таблетки, содержащие 200 мг динитрофенол и стоящие £70 за 100 таблеток.