Նախաճաշից, ճաշից կամ ընթրիքից հրաժարվելը նպաստում է ավելորդ քաշի եւ գոտկատեղի շուրջ ճարպի գոյացմանը
Նիհարել ցանկացող մարդիկ ձգտում են նվազեցնել օգտագործվող կալորիաների քանակը, սակայն նախաճաշերը, ճաշերն ու ընթրիքները բաց թողնելու դեպքում նիհարել չի ստացվի: Ավելին՝ ինչպես նշում են Ohio State University գիտնականները, դա կարող է հանգեցնել ավելորդ քաշի եւ գոտկատեղի շուրջ ճարպի գոյացմանը, եւ, ինչը ամենավտանգավորն է, լյարդի՝ ինսուլինի նկատմամբ կայունության:
Մարտա Բելուրին՝ վերոնշյալ համալսարանի պրոֆեսորը, նշեց, որ իրենց ձեռնարկած հետազոտությունը եւս մեկ անգամ ցույց տվեց, որ ավելի ճիշտ է ուտել հաճախ, բայց փոքր չափաբաժիններով, իսկ կրճատել կալորիաների քանակը նախաճաշը, ճաշը կամ ընթրիքը բաց թողնելու հաշվին  պետք չէ, քանի որ ոչ մի լավ բանի դա չի հանգեցնի:
Հետազոտության ընթացքում Բելուրին ու նրա գործընկերները մկներին բաժանել են երկու խմբի՝ մեկը հետեւում էր սահամանափակ դիետայի, իսկ մյուսը սնվում էր, ինչպես ցանկանում էր: Սկզբում առաջին խմբի մկները երկու անգամ քիչ կալորիաներ էին ստանում, քան երկրորդ խմբի մկները: Այնուհետեւ նրանց վերադարձրեցին կալորիաների նորմալ քանակը եւ պարզվեց, որ, չնայած նրան, որ այդ մկները սկզբում նիհարեցին, նրանց քաշը վերականգնվեց այն բանից հետո, երբ նրանք սկսեցին սնվել նախկինի պես: Այնուհետեւ առաջին խմբի մկներին կերակրում էին միայն 4 ժամվա արդյունքում, իսկ մնացած 20 ժամ՝ սոված պահում:
Հետազոտության ավարտին երկու խմբերի մկների քաշն էլ հավասար էր, սակայն առաջին խմբի մկների մոտ գոտկատեղի շուրջ ճարպ հավաքվեց, որը նպաստում է սրտի հիվանդությունների եւ երկրորդ տիպի դիաբետի զարգացմանը՝ այնպես, ինչպես դա լինում է մարդկանց մոտ: Այդ մկների մոտ նաեւ ինսուլինի նկատմամբ կայունություն սկսեց ձեւավորվել, ինչը նույնպես, ընդունված կարծիքի համաձայն, նախորդում է դիաբետի ի հայտ գալուն:

Отказ от завтрака, обеда или ужина способствует набору лишнего веса и появлению жира вокруг талии
Желающие похудеть люди должны ограничить количество употребляемых калорий, однако если пропускать завтраки, обеды или ужины, похудеть не получится: более того, как отуверждают ученые из Ohio State University, это может привести к набору лишнего веса, к увеличению жира вокруг талии и, что самое страшное, к развитию резистентности к инсулину в печени.
Марта Белури, профессор из вышеназванного университета, отметила, что исследование, которое они провели, еще раз показало, что правильнее всего – есть часто и понемногу, а сокращать количество калорий за счет пропуска приемов пищи не стоит – ни к чему хорошему это не приведет.
В ходе исследования Белури и ее коллеги разделили мышей на 2 группы – часть была на ограниченной диете, другая же питалась как хотела. Сначала мыши из первой группы в течение 3 дней получали в два раза меньше калорий, чем мыши из второй группы. Потом же им вернули «нормальное» количество калорий, и оказалось, что хотя они сначала похудели, их вес вернулся после того, как они начали есть «нормально». Далее мышей из первой группы кормили лишь в течение 4 часов, а в оставшиеся 20 часов они голодали.
К концу исследования вес мышей из обеих групп был одинаковым, однако у мышей из первой группы появился жир вокруг талии, повышающий риск развития болезней сердца и диабета 2 типа – совсем как у людей. У них также начала развиваться невосприимчивость к инсулину, которая считается предвестником диабета.