Կինը քիչ էր մնում մահանար՝ խոհանոցային պարագաներից մեկը կուլ տալով (ֆոտո)
Չինուհի Գուան Խսուինը (31 տարեկան) քիչ էր մնում մահանար այն բանից հետո, երբ կուլ տվեց 30 սանտիմետրանոց խոհանոցային բահը:
Գուանն ինչ-որ ուտեստ էր պատրաստում էկզոտիկ խոտաբույսերով ու համեմունքներով, երբ զգաց, որ ալերգիկ ռեակցիայի պատճառով սեղմվում է իր կոկորդը: Այդ ժամանակ կինը հիշեց, որ ինչ-որ մեկը նրան խորհուրդ է տվել այդպիսի դեպքերում «բացել» կոկորդը օտարածին իրերով:
Սկզբում ա փորձում էր մինչեւ կոկորդ հասնել մատներով, այնուհետեւ՝ սննդային փայտիկներով, որոնք, սակայն, կոտրվեցին: Դրանից հետո նա պատահաբար կուլ տվեց 30 սմ երկարություն ունեցող խոհանոցային բահը: Նրա մոտ խուճապ սկսվեց, քանի որ բահի ծայրը մնացել էր կոկորդի մեջ, եւ նա չէր կարողանում հանել այն:
Կնոջը տարան տեղի կլինիկաներից մեկը, որտեղ բժիշկները սզկբում մտածեցին, որ գործ ունեն հոգեկան խանգարում ունեցող հիվանդի հետ: Նրանք ստիպված եղան անհապաղ վիրահատություն իրականացրել եւ կտրել կերակրափողը՝ երկար այդ բահը հանելու համար: Սակայն նրա կերակրափողն այնքան էր վնասվել, որ բժիշկները ստիպված եղան ձգել ստամոքսի լորձաթաղանթը եւ նորից միացնել կերակրափողը ստամոքսին:
Վիրահատությունն իրականացրած վիրաբույժի խոսքով՝ այսպիսի վիրահատություններ 50 կամ 100 տարին մեկ են արվում:

Guan Hsuing, 31, said she had been cooking a new recipe that involved exotic herbs and spices, when she suddenly felt her throat starting to swell up in an allergic reaction.
She said: 'I remember some folk remedy saying it helps to use something to unclog the throat,' Ecns.cn reports.
She first tried to clear her throat with her fingers, followed by three chopsticks, which were all broken.
When that failed, she then decided to use something larger, and put the 30cm long (12 inches) handle of a cooking spatula down her throat.
She became so panicked the utensil became wedged into her throat so tightly she could no longer get it out.
Her daughter, aged four, took her downstairs for help as she struggled to breathe, according to the South China Morning Post
After an ambulance was called, she was rushed for treatment at the Kanghua Hospital in Dongguan, in south China's Guangdong Province.
When she turned up, doctors thought they were dealing with somebody suffering from mental health problems.
She was admitted immediately for emergency surgery where doctors managed to extract the cooking utensil.
But they were forced to cut away 20 centimetres (8 inches) of her oesophagus that had been damaged beyond repair.
They then had to stretch her stomach lining in order to make a new connection between her oesophagus and her stomach.
Xiao Pu, a thoracic surgeon at the hospital, told Ecns.com journalists it was a once-in-50-years case, if not 100 years.