Հայաստանը դեռեւս էնդովասկուլյար վիրաբուժության վերջին ձեռքբերումների ներդրման ճանապարհին է (ֆոտո)
Էնդովասկուլհար վիրաբուժության ու, առհասարակ, սրտաբանության հարցեր են այսօր քննարկել Հայաստանի ու Ռուսաստանի մասնագետները  4-րդ միջազգային բժշկական համագումարի սատելիտային սիմպոզիումի ընթացքում, որը տեղի է ունեցել «Նորք-Մարաշ» սրտաբանական կլինիկայում:
Ինչպես հայտնեց NEWS.am Medicine-ի հետ զրույցում «Նորք-Մարաշ» կլինիկայի ինվազիվ սրտաբանության կլինիկայի ղեկավար Արամ Նազարյանը, այս միջոցառման նպատակն է ծանոթանալ միմյանց և բուժման նորագույն մեթոդների հետ: Նրանց խոսքով՝ կան մի շարք ժամանակակից մեթոդիկաներ, որոնք Հայաստանում դեռևս չեն օգտագործվում, սակայն կա ցանկություն՝ պարագայում դրանք ներմուծելու համար: Խոսքը, մասնավորապես, վերաբերվում է փակ մեթոդով աորտային փականների պրոտեզավորման մասին: Հայաստանում այժմ այսպիսի դեպքերում բաց վիրահատություն է իրականացվում: Իսկ ՌԴ-ում արդեն փակ վիրահատություններ են իրականացվում, իսկ «Նորք-Մարաշ» կլինիկայում դրանք կկիրառվեն շատ շուտով:
ՌԴ նախագահի գործերի կառավարման Կենտրոնական կլինիկական հիվանդանոցը ներկայացնող Նարեկ Զաքարյանը հայտնեց, որ սիմպոզիումի ընթացքում երկու զեկույցով հանդես կգա՝ սրտի բիֆուրկացիոն ստենտավորման և քնազարկերակի ստենտավորման մասին: Նա նշեց, որ քնազարկերակի ստենտավորումը բավականին բարդ պրոցեդուրա է, սակայն պացիենտի համար այն ավելի անցավ է, քան դասական էնդարտէրեկտոմիան, իսկ մեթոդի ընտրությունը կախված է խցանման տեսակից:
Ինչպես պատմեց Նարեկ Զաքարյանը, Մոսկվայում ևս ուղեղի անոթների ստենտավորում է իրականացվում, ինչպես նաև սպիրալային էմբոլիզացիա՝ անևրիզմաների դեպքում: Այսինքն՝ իրականացվում է ինչպես իշեմիկ, այնպես էլ հեմորագիկ ինսուլտի կանխարգելում: Հայաստանում այս մեթոդներն առայժմ չեն կիրառվում:
ՌԴ նախագահի գործերի կառավարման Կենտրոնական կլինիկական հիվանդանոցի էնդովասկուլյար բաժանմունքի պետը մի քանի զեկույց ներկայացրեց՝ մասնավորապես, քնազարկերակների ու կորոնար անոթների համակցված ախտահարում ունեցող հիվանդների էնդովասկուլյար բուժման հնարավորությունների մասին:
Կարապետ Դավթյանը՝ Մոսկվայի կանխարգելող բժշկության ինստիտուտի միջամտողական առիթմոլոգիայի բաժանմունքի պետը, ներկայացնում է առիթմիայի բուժման նոր մեթոդ՝ թոքերի անոթների լուսանքների սառեցում:
Ինչպես նշեց «Նորք-Մարաշ» կլինիկայի տնօրեն Լիդա Մուրադյանը, այսպիսի սիմպոզիումների ընթացքում մասնագետները ծանոթանում են առաջադեմ գիտության, պրակտիկ ձեռքբերումների հետ: «Դա թույլ է տալիս սովորել, դա նոր մեթոդների ներմուծման ճանապարհ է: Մեր կենտրոնը մշտապես ակտիվ մասնակցում է այդպիսի ֆորումներին, և դա հանգեցնում է նոր այն մեթոդաբանություններ պրակտիկ կիրառմանը, որոնք մեր երկրում նախկինում չեն օգտագործվել»:
Հիշեցնենք, որ կարդիովասկուլյար վիրաբուժությանը նվիրված սիմպոզիումը կազմակերպվե է ՌԴ հայերի միության բժիշկների ասոցիացիաի կողմից՝ ՌԴ առողջապահության նախարարության՝ ռնետգենոէնդովսկուլյար ախտորոշման ու բուժման գլխավոր մասնագետ Բագրատ Ալեքյանի և «Նորք-Մարաշ» կլինիկայի գլխավորությամբ:

Армения пока на пути к внедрению последних достижений эндоваскулярной хирургии
Актуальные вопросы эндоваскулярной хирургии вообще и кардиологии в частности обсуждают сегодня в ходе сателлитного симпозиума в рамках 4-го международного медицинского конгресса Армении в кардиологической клинике «Норк-Мараш» специалисты из Армении и России.
Как сообщил в беседе с корреспондентом NEWS.am Medicine руководитель службы инвазивной кардиологии клиники «Норк-Мараш» Арам Назарян, цель данного мероприятия – познакомиться друг с другом и с новейшими методами лечения.
По его словам, есть ряд современных методик, которые в Армении пока не применяются, но есть желание в ближайшем будущем внедрить их, в частности, протезирование аортальных клапанов закрытым методом. В Армении сейчас в таких случаях применяется открытая операция. В России уже приступили к закрытым операциям, а в Армении, в клинике «Норк-Мараш» – это в ближайших планах.
Закарян Нарек из Центральной клинической больницы Управления делами президента России сообщил, что представляет на симпозиуме два доклада – о бифуркационном стентировании сердца и стентировании сонных артерий.
Он отметил, что стентирование сонных артерий – довольно сложная процедура, но менее болезненная для пациента, чем традиционная эндартэректомия, а выбор метода зависит от состояния бляшек.
Как рассказал Закарян Нарек, в Москве делают также стентирование сосудов мозга, и спиральную эмболизацию при аневризмах, то есть осуществляется профилактика как ишемического инсульта, так и геморрагического. В Армении эти методы пока не применяются.
Армен Тер-Акопян, заведующий отделением эндоваскулярной хирургии Клинической больницы Управления делами президента России представляет несколько докладов, в частности, о возможностях эндоваскулярных методов лечения больных с комбинированным поражением сонных артерий и коронарных артерий.
Карапет Давтян - заведующий отделением интервенционной аритмологии московского Института профилактической медицины, представляет новый метод лечения мерцательной аритмии – заморозку устьев легочных вен.
Как рассказала директор клиники «Норк-Мараш» Лида Мурадян, в ходе подобных симпозиумов происходит знакомство с передовой наукой, с практическими достижениями. «Это обучает, это путь внедрения новых методов. Наш центр всегда активно участвует в подобных форумах, и это обязательно приводит к практическому внедрению новых методик, которые у нас раньше не применялись», - сказала она.
Отметим, что симпозиум по кардиоваскулярной хирургии организован Ассоциацией врачей Союза армян России под руководством главного специалиста Минздрава России по рентгенэндоваскулярной диагностике и лечению Баграта Алекяна и кардиологической клиникой «Норк-Мараш».