Սա կարեւոր է իմանալ. առաջին օգնությունը օձի խայթոցի դեպքում
Շատ մարդիկ, բախվելով օձի կամ կարիճի խայթոցի հետ, կորցնում են իրենց եւ չգիտեն, ինչ անել: Սակայն եթե օձը թունավոր է, իսկ կարիճը՝ սեւ (նույնպես թունավոր), հապաղել չի կարելի, պետք է շատ գրագետ առաջին օգնություն ցույց տալ:
ՀՀ ԱՆ գլխավոր թունաբան Միքայել Գաբրիելյանը կիսվում է խորհուրդներով՝ առ այն, թե ինչ է պետք անել, եթե Ձեզ կամ Ձեր ծանոթներին օձ է խայթել կամ կարիճ:
Ինչպե՞ս խուսափել խայթոցից
Ինչպես նշեց մասնագետը, ուշադիր լինելու դեպքում շատ խայթոցներից հնարավոր կլինի խուսափել: Օձերը, մասնավորապես, երբեք չեն հարձակվում հենց այնպես: Սկզբում դրանք «զգուշացնում են», որոշակի ձայներ հանում: Ուշադիր նայեք ոտքերի տակ ու Ձեր կողքերը, եթե բնության գրկում եք: Օձ տեսնելուց հետո պարզապես կանգ առեք, մի շարժվեք: Օձը, հասկանալով, որ իրեն ոչինչ չի սպառնում, կհեռանա:
Հայաստանում, ի դեպ, 4 տեսակի  թունավոր օձ կա, ամենավտանգավորներն են հայկական իժը եւ գյուրզան: Սակայն տարբերել դրանց կարող են ոչ բոլորը:
Ի՞նչ անել, եթե օձը խայթել է
Տուժածին պետք է անշարժացնել: Նրան չի կարելի թողնել քայլել կամ առհասարակ շարժվել: Փորձեք արտածծել թույնը: Դրանով դուք կհեռացնեք դրա 30 տոկոսն օրգանիզմից: Սակայն, մասնագետի խոսքով՝ չի կարելի անել դա, եթե բերանում վերք կա կամ դուք ունեք ստամոքսի խոց:
Այնուհետեւ պետք է հնարավորինս արագ տուժածին հիվանդանոց հասցնել, որտեղ նրան հակաթույն կներարկեն: Հակաթույնի առաջին չափաբաժինը նախընտրելի է ներարկել խայթոցից վեց ժամ հետո: Ինչքան շուտ դա արվի, այդքան բարձր են տուժածի շանսերը:
Ի՞նչ չի կարելի անել ոչ մի դեպքում
Չի կարելի կտրել խայթոցի տեղը, կամ վառել կամ էլ ժգուտ դնել:
Ի՞նչ է պետք անել կարիճի խայթոցիցից հետո
Թունավոր են միայն սեւ կարիճները, դրանց խայթոցից հետո պետք է հնարավորինս արագ հիվանդանոց հասնել: Ոչ մի առաջին օգնություն այդ դեպքում ցուցաբերել հնարավոր չէ: Պետք է դիմել մասնագետների օգնությանը: Սակայն խնդիրն այն է, որ Հայաստանում կարիճների խայթոցի դեմ հակաթույն չկա, այդ պատճառով կլինիկայում տուժածին ախտանշային բուժում են նշանակում: Ամեն դեպքում, մահացու ելքով կարիճի խայթոցներ  Հայաստանում երկար տարիներ չեն եղել, այնպես որ բուժումը բավականին արդյունավետ է:
Ինչքա՞ն ժամանակ է անհրաժեշտ օրգանիզմին թունավոր խայթոցներից վերականգնվելու համար
Կարիճի խայթոցից հետո 7-10 օր է պահանջվում վերականգնվելու համար, պնդում է Միքայել Գաբրիելյանը: Իսկ ահա թունավոր օձի խայթոցից վերականգնվելու համար 6-12 ամիս կարող է պահանջվել:

Это важно знать: первая помощь при ядовитых укусах
Большинство людей, столкнувшись с укусом змеи или скорпиона, теряются и не знают, что делать. Однако если змея была ядовитой, а скорпион – черным (и тоже ядовитым), медлить нельзя – нужно грамотно оказать первую помощь.
Главный токсиколог Минздрава Армении Микаэл Габриелян поделился некоторыми советами о том, что нужно делать, если Вас или кого-нибудь из Ваших знакомых укусила змея или черный скорпион.
Как избежать укуса?
Как отметил специалист, если быть внимательным, многих укусов удастся избежать. Змеи, в частности, никогда не нападают просто так. Сначала они «предупреждают», издают какие-нибудь звуки. Внимательно смотрите под ноги и по сторонам, когда ходите на природе. Заметив змею, просто застыньте, перестаньте двигаться. Змея, скорее всего, поняв, что ей ничего не грозит, сама уползет.
В Армении, кстати, 4 вида ядовитых змей, из них опаснее всего армянский иж и гюрза. Однако отличить их способен далеко не каждый.
Что делать, если змея все-таки укусила?
Пострадавшего необходимо обездвижить: ему нельзя позволять ни ходить, ни вообще двигаться. Постарайтесь высосать яд – таким образом из организма можно вывести около 30 процентов яда. Однако этого, по словам специалиста, нельзя делать, если во рту у того, кто собирается высасывать яд, кровоточащая рана – либо открытая язва в желудке.
Далее нужно как можно быстрее довезти пострадавшего до ближайшей больницы, где ему сделают укол противоядия. Первую дозу противоядия желательно ввести в течение первых 6 часов после укуса. Чем быстрее это будет сделано, тем больше шансов у пострадавшего поправиться.
По словам Микаэла Габриеляна, во всех клиниках Армении есть противоядия.
Чего ни в коем случае нельзя делать?
Нельзя ставить на места укусов жгуты, нельзя делать там надрезы или прожигать.
Что нужно делать после укуса скорпиона?
Ядовиты только черные скорпионы, и после их укуса необходимо как можно быстрее доехать до ближайшей больницы. Никакой первой помощи в этом случае оказать невозможно – нужно обратиться за профессиональной помощью. Однако проблема в том, что в Армении нет противоядия от укусов скорпионов, поэтому в клинике пострадавшему предложат симптоматическое лечение. В любом случае, смертельных случаев от укусов скорпионов в Армении уже несколько лет как не было, так что и такое лечение весьма эффективно.
Сколько времени нужно на восстановление организма после ядовитых укусов?
После укуса скорпиона нужно 7-10 дней, чтобы восстановиться, утверждает Микаэл Габриелян. А вот на восстановление после укуса ядовитой змеи может понадобиться около 6-12 месяцев.