Քնի խանգարումներն ինչպե՞ս են ազդում մեր առողջության վրա
Քնի խանգարումները եւ քնի պակասը մեզ ոչ միայն ստիպում են օրվա ընթացքում հոգնած զգալ, այլեւ բավականին վտանգավոր են առողջության համար, պնդում է Քնի խանգարումների հայկական ասոցիացիայի նախագահ Սամսոն Խաչատրյանը։
Նրա խոսքով, քնի խանգարում է համարվում ոչ միայն անքնությունը, այլեւ մի շարք այլ խնդիրներ։
• Ժամային գոտիների  փոփոխմամբ պայմանավորված խանգարում (jetlag disorder)
• Շնչառական խնդիրներ, որոնք ազդում են քնի որակի վրա (օրինակ՝ խռմփոցը)
• Քնի ընթացքում շարժողական խանգարումներ (օրինակ, երբ մարդ քնի մեջ շարժում է վերջույթները կամ ատամներն է կրճտացնում)։
Քնի խանգարումների մեծամասնությունն արտացոլվում է սրտանոթային համակարգի վրա, ինչպես նաեւ ուղեղի վիճակի եւ գործունեության, հատկապես եթե դրանք շնչառական այնպիսի խանգարումներ են, ինչպիսին խռմփոցն է։ Նման խանգարումների պատճառով մեծանում է հիպերտոնիայի զարգացման, վտանգավոր առիթմիաների, սրտամկանի արյան մատակարարման խախտումների ռիսկը։
Քնի խանգարումները ազդում են նաեւ նյութափոխանակության վրա եւ կարող են ստեղծել բազմաթիվ խնդիրներ կապված  ճարպերի եւ խոլեստերինի  նյութափոխանակության հետ։ Հենց դրա համար էլ այն մարդկանց մոտ, ովքեր վատ կամ քիչ են քնում, նկատելիորեն մեծանում է ճարպակալման ռիսկը։ Քնի անբավարարությունն ու դրան հետեւող նյութափոխանակության խախտումները բարձրացնում են դիաբետի զարգացման ռիսկը, հատկապես եթե մարդն արդեն իսկ ռիսկային խմբում է եւ նրա ընտանիքում արդեն կան դիաբետով հիվանդներ։
Քնի անբավարարությունից առաջացող խնդիրները շատ են, բայց, ինչպես նկատել է Սամսոն Խաչատրյանը, քանի որ դրանք ոչ միշտ են անմիջապես նկատելի դառնում, շատերը կապ չեն տեսնում քնի եւ առողջության միջեւ եւ չեն փորձում կարգավորել իրենց քունը, մինչեւ որ խնդիրներն արդեն չափազանց լրջանում են։

Как нарушения сна влияют на наше здоровье?
Нарушения сна и недосып не только заставляют нас чувствовать себя уставшими в течение дня, но и весьма опасны для здоровья, утверждает руководитель армянской Ассоциации нарушений сна, невропартолог Самсон Хачатрян.
По его словам, нарушением сна считается не только бессонница, но и ряд других проблем:
• Расстройство смены часовых поясов (jetlag disorder)
• Дыхательные проблемы, которые влияют на качество сна (например, храп)
• Двигательные нарушения во время сна (например, если человек во сне двигает конечностями или скрипит зубами).
Большинство нарушений сна негативно отражаются на сердечно-сосудистой системе и на состоянии и деятельности мозга, особенно если это дыхательные нарушения вроде храпа. Из-за таких нарушений повышается риск развития гипертонии, опасных аритмий, нарушений кровоснабжения сердечной мышцы и так далее.
Также нарушения сна негативно влияют на обмен веществ и могут создать множество проблем с метаболизмом жиров и холестерина. Именно поэтому у тех, кто плохо или мало спит, заметно повышается риск ожирения. Также нехватка сна и последующие нарушения метаболизма повышают риск развития диабета, особенно если человек в группе риска и в его семье уже есть диабетики.
Проблем, возникающих из-за нехватки сна, очень много, однако, как отметил Самсон Хачатрян, поскольку их не всегда сразу заметно, многие не видят связи между сном и здоровьем и не пытаются нормализовать свой сон, пока проблемы не становятся слишком серьезными.